16 c Alytus
Trečiadienis, Liepos 8d.
Alytus
2020 Vasario 21d.
3

Metų žodžiu išrinktas „Gaisras“, posakiu – „Mes dzūkai – ne paspirtukai“

title

Iš daugiau nei 12 tūkstančių juridinių vienetų pavadinimų Valstybinė kalbos inspekcija (VKI) išrinko populiariausią lietuvišką. Juo tapo bendrovė iš Kauno „Rimti dalykai“, teikianti reklamos paslaugas.

Į gražiausių vardų, kuriais praėjusiais metais Lietuvoje pasivadino verslai, 16-uką pateko ir Alytaus mažoji bendrija „Labos nakties“, kurianti ir gaminanti miegamojo tekstilę.

Per 12 metų VKI gražiausio lietuviško pavadinimo konkursui taip pat buvo atrinkusi verslus iš Dzūkijos: „Šimtalapė“, „Čiulba ulba“, „Magiškos rankos“ ir „Saldymetis“.

3-iojo metų žodžio ir metų posakio konkurso laimėtojų laurai susiję su Alytumi.

Lietuvių kalbos draugija ir Lietuvių kalbos instituto bei balsavusiųjų sprendimu, metų žodžiu išrinktas „Gaisras“, metų posakiu – „Mes dzūkai – ne paspirtukai“.

Pasak konkurso rengėjų, „gaisras“ – žodis, primenantis didžiąsias metų stichines nelaimes: gaisrą Paryžiaus Dievo Motinos katedroje, liepsnojančius Australijos krūmynus, nelemtąjį gaisrą Alytaus padangų perdirbimo gamykloje, gaisras asocijuojasi ir su pernai išleistos Gretos Thunberg knygos pavadinimu „Lyg degtų namai“. „Gairas“ finale nukonkuravo žodžius „riestanagystė“, „gerovė“ ir komisijos palaikytą „trinkelizaciją“.

Lietuviškų vardų įmonių balsavimai vyko delfi.lt, metų žodžių ir šūkio – alfa.lt portale.

Metų posakio rinkimuose visuomenės ir komisijos nuomonė sutapo ir dėl pirmos, ir dėl antros vietos laimėtojų. Pirma vieta abiejuose balsavimuose atiteko Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio posakiui „Mes dzūkai – ne paspirtukai“, kas reiškia „mūsų taip lengvai nepaspirsi“.  
Įdomu, kad ir 2017-ųjų metų posakis taip pat buvo kilęs iš Alytaus, viena pirmųjų jį pagarsino Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos vadovė Giedrė Bulgakovienė.

Antroje naujojo metų posakių sąrašo vietoje liko pasakymas apie visuomenės ir žiniasklaidos santykius „Negalima žadinti tautos, jei ji taip nori miego“ (autorius – Arūnas Sverdiolas), trečią vietą visuomenės balsavime užėmė „Liaukimės pliurpti, eikime  kurti“ (Klaipėdos m. meras Vytautas Grubliauskas), trečias komisijos balsavime liko atsiliepimas apie statybų vystymą Vilniuje „Neteisėta, bet įteisinta“ (Vytautas Narbutas).


Komentarai

3
Komentuoti
klausimas2020-02-24
tai iš kur jau tu, kad ne runkelis?
Dūmtraukis2020-02-22
Kaip jau nusibodo šitie vaikai su savo smėlio dėžutėmis....Bet runkeliams taip ir reikia!
Agnė2020-02-22
Argi frazė apie paspirtukus Cesiulio?
traffix.lt