2 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
VideoreportažaiAlytaus rajonasAktualijos
2020 Vasario 14d.
2

Teks keisti galvijus, tirti dirvožemį, vandenį ir savo sveikatą (VIDEOĮRAŠAS. ATNAUJINTA. PAPILDYTA)

titleNuotraukų galerija

Žemės ūkio ministras (ŽŪM) Andrius Palionis Alytaus gaisro metu ir po jo buvo dažnas svečias Alytaus rajone, ne kartą susitiko su savivaldybės vadovais, specialistais, nukentėjusių ūkių gyventojais.

Vienas paskutiniųjų vizitų praėjusiais metais buvo neramus, mat, nepasitikėdami tyrimais, rajono ūkininkai pareikalavo nepriklausomų tyrimų. Jie, regis, jau atlikti ir A. Palionis su rajono meru Algirdu Vrubliausku šįkart iš anksto praneša turėsią geresnių žinių. Kokių? Viena jų, kad skersti nuo gaisro nukentėjusius galvijus teks, tačiau mažesniais kiekiais. Daugiau aktualių naujienų?

ATNAUJINTA

Apie pusvalandį vėliavusi konferencija, kaip žadėta, prasidėjo gera žinia: dioksinai piene valosi, tiesa, nors normos ir neviršijamos, jį geriant, žmogaus kūne kaupiasi.

Pasak ministro, po pavasario tyrimų paaiškės, kaip užteršta žolė, dirvožemis, ūkiai, kurie negalės tęsti veiklos, gaus kompensacijas už prarastas pajamas. A. Palionis taip pat įvardijo galimybę užterštą dirvožemį tvarkyti nuimant jo paviršių, bent centimentrą ar pan.

Ministro teigimu, jeigu teks skersti galvijus, tikimasi, sumos bus maksimalios, todėl kompensuos tiek fizinę, tiek moralinę žalą.

Meras pastebėjo, kad gaisro metu apnuodytų galvijų skerdimams bus pasamdyti nepriklausomi specialistai, o dalyvauti išties nemaloniose utilizacijos operacijose ūkininkai neprivalės.

„Kaip tik vakar Briuselyje sutikau sveikatos ministrą, jis patvirtino, kad bus atliekamas sveikatos monitoringas 300 asmenų", - sakė A. Vrubliauskas, pridūręs, kad bus tiriami šaltiniai, versmės.

Bendra suma galvijų utilizavimui ir kompensavimui gaisro užkrėstose Alytaus rajono vietovėse bus 75 tūkstančiai eurų. Naujų gyvulių įsigijimui ūkininkams bus skirta nauja suma.

„Norintiems pamatyti, kas po gaisro yra atsitikę galvijams, ūkininkams bus sudarytos galimybėms vykti į utilizavimo įmones ir viską stebėti", - kalbėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika. 

Alytaus rajono ūkiningai pageidavo, kad jų bandos būtų „atrakintos", t. y. gyvuliai galėtų būti parduodami. Ūkininkai taip pat įvardijo, kad, pavyzdžiui, veršelių mėsą Lietuvoje yra priversti pardavinėti 4-5 kartus pigiau nei supirkėjams kai kuriose kitose užsienio šalyse.  

Pasirodo, kai kurie ūkininkai gaisro metu buo labai atsargūs ir savo gyvulius buvo išvežę į kitą Alytaus rajono pusę, kurios didieji gaisro padariniai nepasiekė.

„Maksimalus laikotarpis nuo utilizuoti paimto gyvulio iki kompensacijos išmokėjimo užtruks 30-40 dienų", - patvirtino ŽŪM vadovas, pats turintis ūkį ne taip toli nuo gaisro paveiktų Alytaus rajono kaimų.

„Įsiskolinimas ūkininkams už utilizuoti paimtus galvijus šiuo metu yra 46 tūkst. eurų", - esamą situaciją pripažino meras.

Naujas bandas užterštomis laikomų Alytaus rajono teritorijų ūkininkams bus leidžiama įsigyti po pavasario žolės, želmenų, dirvožemio tyrimų rezultatų.

A. Palionis apžvelgė ir Europos sąjungos paramos įtaką Lietuvos žemės ūkiui. Ministras apgailestavo, kad pastaruoju laikotarpiu gautos lėšos įtakojo vos 4 procentų dydžio kokybinį pokytį. Buvo ir optimistinių svečio pareiškimų: kad ateityje ūkininkai gaus didesnes išmokas, subsidijas, kurios bus skaičiuojamos nuo hektarų ir esą bus solidžios.

PAPILDYTA

Savivaldybės užsakymu Nyderlandų nepriklausomoje laboratorijoje buvo atlikti papildomi pieno tyrimai, tirtas 17 ūkių pienas,  iš kurių 5 parodė, kad piene viršijama užterštumo dioksinu ir kitomis medžiagomis norma. 12 ūkininkų leista tiekti rinkai arba naudoti pieną.

Dėl gyvulių ir naminių paukščių užterštumo dioksinais, reikia sunaikinti užmigdant 17 pieninių ir mėsinių karvių, 25 prieauglio, 44 avis, 4 ožkas, per du šimtus naminių paukščių, kelias dešimtis triušių.

Numatyta  mokėti kompensacijas ne tik už paskerstus gyvulius ir paukščius, bet ir už prarastą produkciją. Žemės ūkio ministras apgailestavo, kad ūkininkams teks skersti gyvulius, tačiau kitos išeities nėra.

Prašymus dėl patirtos žalos atlyginimo svarsto savivaldybės administracijos komisija kas dvi savaites ir teikia Finansų ministerijai. Savivaldybė gavusi lėšas iki šiol išmokėjo 58 tūkst. 308 Eur ūkininkams, įstaigoms. Šią savaitę savivaldybė jau gavo per 80 tūkst. Eur ir perveda ūkininkams  kompensacijas.  Dar pateikta ministerijai prašymų už daugiau kaip 40 tūkst. Eur.

Daugiau sužinokite žiūrėdami šį Alytausgidas.lt portalo tiesioginės transliacijos įrašą:

 

 

 

Fotogalerija


Naujausios žinios

Komentarai

2
Komentuoti
Ok2020-02-15
O tie kurie laiko dvi ,tris karves ir pieną priduoda į bendrą katilą.Ar jie tikrinami?Nes karvės per gaisrą ganėsi pievose.Ganykla dūmų zonoje.
Ant rubežiaus2020-02-15
Nu šaunuoliai, rajonas, šioje vietoje susitvarkėte gerai. Ministras irgi matosi, kad tolkaunas, supranta apie tą ką šneka. O tai labai svarbu.
traffix.lt