15 c Alytus
Penktadienis, Rugsėjo 18d.
ĮdomuTechnologijos
2020 Vasario 10d.
20

A. Gataveckas: „Ištrūkti iš patyčių internete padeda piktavalių ignoravimas“

titleSaviironiškas A. Gatavecko autoportretas Alytaus miesto herbo fone

Tobulėjančios skaitmeninės technologijos patyčioms atveria vis daugiau erdvės bujoti internete. Piktų ir įžeidžiančių komentarų gausu socialiniuose tinkluose.  

Tapytojas Agirdas Gataveckas su broliu Remigijumi užaugo Alytaus vaikų globos namuose. Patyčių objektais jie buvo dėl „kitokios“ išvaizdos ir meniškos sielos.

„Mokyklos yra linkusios vaikus suvienodinti, tačiau mes su broliu visuomet buvome kitokie nei visi – augome vaikų globos namuose. Dėl to man ir mano broliui visuomet buvo gėda, jautėmės pažeidžiami. Iš mūsų klasės draugai tyčiojosi dėl pigių, paaukotų drabužių, taip pat dėl to, kad mėgome dailę, piešėme, kai tuo tarpu kiti klasės berniukai – mėgo fiziką ir matematiką“, – pasakoja A. Gataveckas. Jo teigimu, lūžis įvyko paauglystėje, supratus, kad būti kitokiam nei visi – yra „kieta“.

„Vienodo mąstymo žmonės dažniausiai dirba fabrikuose, neįdomų ir monotonišką darbą, o kūrybingi žmonės – mąsto kitaip. Vaikams, kurie juokdavosi iš mūsų pigių drabužių atrėždavome, kad juk jie patys apskirtai neturi drabužių, juos jiems nuperka tėvai, o mes drabužius nusiperkame už savo uždirbtus ir sutaupytus pinigus. Pasikeitus požiūriui, į patyčias tiesiog pradėjome nebekreipti dėmesio“, – sako menininkas Algirdas.

Dažniausiai žmonės, sulaukę neigiamų replikų ir komentarų, stengiasi atkeršyti, pasakyti kažką, kas „užčiauptų“ besityčiojančius žmones. Tačiau, pasak menininko A. Gatavecko, piktieji komentatoriai ir apskritai tie, kurie tyčiojasi maitinasi iš reakcijų, kuo daugiau jų sulaukia, tuo labiau tyčiojasi.

„Patyčių vakcina galėtų būti besityčiojančiųjų ignoravimas – nulis reakcijos į neigiamus komentarus ir patyčias. Tokius žmones maitina reakcijos, o ypač socialinėje erdvėje. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, ką „laikiname“ ir „šieriname“ – stengtis neskleisti neigiamo turinio, nes neaišku, kaip tai gali paveikti kai kuriuos žmones. Neretai jie tiesiog nori būti matomi, o kritikuodami žinomus žmones – tikisi išlįsti iš savo šešėlio ir maudytis žymių žmonių šlovės spinduliuose“, – pasakoja A. Gataveckas. Patyčios, pasak menininko, dažnai daugiau pasako apie patį besityčiojantį, o ne apie jų auką. Pavyzdžiui, dažnai besityčiojantys žmonės jaučiasi vieniši, jiems trūksta užimtumo, todėl svarbu šiuos žmones nukreipti į kokią nors veiklą: sportą, kūrybą ar kultūrinę veiklą.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuvoje patyčių paplitimas yra daugiau nei dvigubai didesnis lyginant su Europos vidurkiu. 2018 metais atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje patyčias patiria 29 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių, o iš kitų besityčiojantys nurodė 25 proc. berniukų ir 14 proc. mergaičių.  Jeigu besityčiojantis žmogus yra bendraklasis ar tą pačią mokyklą lankantis asmuo, galima apie jį pranešti mokyklos administracijai ar mokytojai. Patiriant patyčias ypač svarbu kalbėti apie tai garsiai, dalintis sunkumais su artimaisiais ir mokytojais. Nebijoti kreiptis pagalbos ir su specialistu išspręsti problemas.


Komentarai

20
Komentuoti
Alytiškis2020-02-12
Tai ką baudžiauninkai savivaldybės įstaigų darbuotojai- čia visi pasirodot kokie kieti kai nereikia rodyti vardų ir pavardžių? Išlyskit į šviesą ir Feisbuke pakomentuokit. Ar vėl vaizduosit kad geručiai, o užantyje galąsit peilius?
ne sportbaciai ir ne sl2020-02-11
gerbemieji nejuokinga skaityti jusu komentarus. suauges zmogus su pacanais jemasi ir nesarmata. dirbkit darba nejuokine venciaus voveriu.
Napoleonas2020-02-11
Jiems nei uostyt nereikia. Natūroje turi visko.
Raudoniesiems sportbačiams2020-02-11
Chebra, ką uostot, jei tik vienas komentaras jums jau pavirto "trolių fabriku" ? :)
Oho2020-02-11
Oho kokį trolių fabriką S.L. turi!!!:))))
> Kodėl2020-02-11
Sigitas Leonavičius yra gerbiamas už savo darbus miestui, už savo darbus Lietuvai, už sukurtas darbo vietas alytiškiams, už mūsų miesto ir šalies garsinimą pasaulyje ir t.t. ir t.t. Ne veltui jis yra po kelias kadencijas renkamas į ypač garbingus Lietuvos ir tarptautinius postus bei pareigas. O su jaunais žmonėm jis tikrai nekariauja, nefantazuokit. Kad jums, jauni žmonės, nepatinka nepagrąžinta realybė apie jus, kurios nesugebate priimti, tai čia jau tik jūsų nepilnaveriškumo kompleksas. Tobulėkit, dirbkit, darykit gerus darbus ir nustokit feisbuke taškytis gatvinių žargonu, kuris jums garbės neprideda, kad ir kiek besigirtumėte savo mokslais, juk ne veltui Sokratas pasakė, žinau, kad nieko nežinau...
Kodėl? 2020-02-11
Kodėl Sigitas Leonavičius yra gerb., o kiti žomonės ne? Ar jis tikrai gerb., jeigu kariauja su jaunais žmonėmis, kurie išdrįso jam paprieštarauti?
keistam2020-02-11
koks pasityciojimas zmogau skirk o nekaltink ,rasom ka pastebim ir zinom
Alytiškis2020-02-11
Patys save aukština,bėt kytų akyse jie yra visiškas nulis
Keista2020-02-11
Tiek daug komentarų apie nieką ir vienodu stiliumi...Kažkas labai nemėgsta brolių. Kodėl? Ir kodėl kiekviename iš jų taikomasi pasityčioti?
ggg2020-02-11
jo pasikele yra broliai ,vaiku namais nepatenkinti kur augo kaip ir vienas seimo narys is alytaus ,bet manau alkani neaugo buvo priziureti neuzskure ,kiek zinau is vaiku namu darbuotoju pasakojimu kad jiems tiek visko priveza kad reikia ir i savartynus gerus daiktus ismesti,manau seimose nepasiturinciose nera taip
Praleido progą patylėti...2020-02-11
Kam kalbėti apie kitus, kai pats toks pats ? Ir dar, gerulė nuotrauka Gatavecko :) Išrinko žmonės jį į tarybą ir matė jį kaip savo ausis :) Net svarstytas buvo už posėdžių nelankymą. Taigi, "mokslus baigęs" meno žinove, jūs savo elgesiu per pilietininkų kadenciją, pasityčiojote iš visų alytiškių, suteikusių jums mandatą
Alytiškis2020-02-11
Niekada nepamiršiu kaip Gataveckas prasižiojo per miesto tarybos posėdį, kai buvo svarstomos miesto garbės piliečių kandidatūros... Gėda buvo klausyti jo. Ir dar jis čia rašo apie patyčias ??? Į save reikia pirmiausia pasižiūrėti
Dzūkas2020-02-11
Gataveckėlis, sėdėdamas miesto taryboje, tik rankutę kilnojo ir tylėjo... Galvojau, kad nebylys..., bet štai pragydo gaidelis. Ir aplamai, kas jis toks?
na2020-02-10
Pritarciau Veidrodis komentarui.. uzteko porakart paskaityti FB posta broliu ir pasimate, kad tikrai pas pacius to pykcio per akis. Turi talenta (ar idirbi), bet kaip zmones, tai nelabai :(
Veidrodis2020-02-10
Kiek skaičiau internete šitų brolių komentarus apie gerb. Leonavičių, visur juose jų užslėptas pyktis ir tos pačios patyčios prasisunkia. Linkiu broliams patiems būti tolerantiškiems kitų nuomonei ir pastoviai neeskaluoti "vargšų globos namų vaikų" etiketės Šitą temą jau taip išnagrinėjote skersai ir išilgai, kad dabar ji sukelia tik atstūmimą. Miestas jau turi vieną verksnį iš vaikų namų, taigi nepersistenkit
To tak2020-02-10
Nei Tarybos narys, nei palaikymo komanda. Ne visiems gi dar stogas Alytuje pavažiavo. Yra ir galvojančių, turinčių savo nuomonę bei realiai vertinančių situaciją. Tik nesupratau Jūsų tokios reakcijos!? Kur ir dėl ko gėda...?
To tak2020-02-10
Šlykštu. Nežinau, ar čia pats tarybos narys rašo, ar jo palaikymo komanda...Man gėda, kad toks žmogus pakliuvo į tarybą...
tak to tak....2020-02-10
Teko skaityti gataveckiukų puolimus feisbuke ant gerb. S. Leonavičiaus. Yra labai gera liaudiška pasaka, apie vilkus ėriukų kailiuose.... Protingam, psichiškai stabiliam žmogui, net mintis į galvą nekiltų (amžiumi prieš savo tėvą), taip šiukšles pilstyti. Bet gal būt čia ir yra tam pateisinimas: žmonės juk be tėvų užaugę.
Teisingai2020-02-10
"Neretai jie tiesiog nori būti matomi, o kritikuodami žinomus žmones – tikisi išlįsti iš savo šešėlio ir maudytis žymių žmonių šlovės spinduliuose“, – pasakoja A. Gataveckas.

Gerb. Leonavičiau, tai kaip tos saulės vonios, padeda? Dar pasityčiokite iš Brolių, dar žinomesnis patapsite :)
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Alytus2020
  • Rudens lygė