5 c Alytus
Antradienis, Lapkričio 24d.
Politika
2020 Sausio 31d.
11

Alytaus piliečiai: buvome naivūs, bet nebūsime nešvarios politikos priedanga

titleVytautas Jastremskas, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys

„Alytaus piliečių“ frakcija nepritaria tam, kas paskutiniu metu vyksta Alytaus mieste ir palieka daugumą. Savo poziciją frakcija išreiškė balsuodama prieš 2020 metų biudžetą ir atvirai tai skelbdama per tarybos posėdį, kuriame atsiskleidė interesų grupė, su kuria Alytaus piliečiams ne pakeliui ir kuri gali lemti miestui nepalankius sprendimus.

„Mūsų įsitikinimu vyksta nešvarūs žaidimai, miesto pinigus ketinama naudoti politinei reklamai ir privatiems interesams tenkinti, ko mes negalime toleruoti. Interesų grupės pasidalino biudžetą ne miestiečių naudai. Buvome naivūs tikėdamiesi, kad būdami daugumoje sugebėsime užkirsti tam kelią“, — sako frakcijos seniūnas Vytautas Jastremskas.

2019 metais miestas gyveno dar su buvusios, Alytaus piliečių daugumos vedamos tarybos suformuotu biudžetu. Frakcija siekė ir šioje taryboje užtikrinti darbų tęstinumą, bet pamačiusi galutinį naujo biudžeto projektą suprato, kad to pasiekti nepavyks. Kyla grėsmė net ir tam, kas iškovota — gali vėl brangti šiluma. Užsimota pakeisti kompetentingą, puikiai dirbančią UAB „Alytaus šilumos tinklai“ valdybą, sumažinti lėšų bylose savivaldybę atstovaujantiems teisininkams. Nepaisant jau pasiektų rezultatų ir realios galimybės prisiteisti dar daugiau, perpus sumažintos reikalingos teisinei pagalbai lėšos.

Einama link taikos sutarties su buvusiu šilumos tiekėju? Taip jau nutiko su keletu kitų savivaldybės pradėtų teisminių procesų ginant viešąjį interesą. Pasirašytos taikos sutartys su atleistomis susikompromitavusiomis įstaigų vadovėmis, joms išmokėta dešimtys tūkstančių eurų, pasirašyta taikos sutartis su krepšinio klubu, bandyta prisidengiant ta taikos sutartimi privačiam klubui gauti dar 200 tūkstančių. Ar kitas noras — be Aukščiausiojo teismo nutarties išmokėti milijonus?

Dar daugiau – sprendimas transliuoti tarybos posėdžius per televiziją. Tikrai niekas nesitiki, kad darbo metu žmonės įsijungs televiziją stebėti 5-6 valandas trunkantį posėdį (o jis jau transliuojamas youtube ir yra įrašas). „Alytaus piliečiai“ įtaria, kad konkurse šioms paslaugoms teikti (jei toks išvis bus), dalyvaus tik vienas, tarybos nariui priklausantis tiekėjas. Ir schema sudėliota tik tam, kad būtų tam tiekėjui pervesti pinigai. Tai yra biudžeto palaikymo balsų kaina. Ir ji per didelė.

„Alytaus piliečiai“ jau sužlugdė bandymą atiduoti į privačias rankas vertingiausius miesto sklypus, kurie gali reikšmingai papildyti miesto biudžetą ir sukurti sėkmingai veikiančias komercines erdves. Nors prokuratūra ir Nacionalinė žemės tarnyba neigiamai įvertino tokius administracijos direktoriaus veiksmus, nesulaukta nei mero, nei partnerių taryboje reakcijos. Direktorius dirba toliau. „Pasiskelbdami opozicija stengsimės užkardyti kelią panašioms aferoms kitu būdu. Nes būdami daugumoje daugiau svertų daryti įtaką miesto krypčiai neįgavome“, — sako frakcijos seniūnas.

Planuojama administracijos struktūros pertvarka siekiama kurti „pagerintas“ darbo vietas bendrapartiečiams, ji neša chaosą ir demotyvuoja darbuotojus bei žmones paverčia valdžios marionetėmis. Jokio grįžtamojo ryšio ir kontrolės, motyvacijos stengtis ar bendrauti su miesto gyventojais jiems suprantama kalba, administracijos vadovų bendravimo maniera „chamiška“, nesiskaitoma su žmonėmis.

Per pusę metų Alytaus miesto vadovai apvažiavo pusė pasaulio — JAV, Kinija, Norvegija, Turkija nekalbant apie kaimynines valstybes, kokia miestui iš to nauda? Jokios lyderystės iš vicemerų, kaip Alytus atrodo kitų miestų kontekste? Ogi niekaip. Kas būtų kalbėta apie Alytų, jei ne gaisras? Visi projektai pradėti praėjusioje kadencijoje, o iš jų pasisemti patirties važiuoja kitos Lietuvos savivaldybės.

„Sulaukiame pasipiktinusių alytiškių klausimų, ar juos tarybos nariai laiko neraštingais, ir negebančiais naudotis internetu, kad reikia kišti miesto gyventojų į biudžetą sumokėtus mokesčius politikų reklamai, tiesiogiai transliuojant televizijoje jų diskusijas? Kiek toleruosime administracijos direktoriaus nekompetenciją ir tenkinsime asmeninius tarybos narių interesus? Ar pradės kas nors bendrauti su švietimo įstaigomis ir jų bendruomenėmis, ar sugrįžtam į „prikazų“ laikus?“, — klausimai, į kuriuos neturime ką atsakyti ir negalime prisiimti atsakomybės už tokį miesto valdymą ir kelis tarybos narius, kurie nori koja atidarinėti tiek mero, tiek bet kurio savivaldybės kabineto duris ir diktuoti privačius interesus tenkinančias sąlygas“, — sako V.Jastremskas.

Bendruomenės eliminuojamos iš visur — „bendruomenių atstovais“ tampa partijų atstovai, visuomenės atstovais pavadinti partijų žmonės visose komisijose, stebėtojų tarybose ar darbo grupėse. Projektinės iniciatyvos mažinamos, projektus vertins visagaliai ir visažiniai tarybos nariai, bendruomenės atstovai, tam tikrų sričių specialistai vėlgi išmesti iš vertinimo grupės, kuri bus viena — nes viską supranta tarybos nariai, ir sportą, ir kultūrą, ir aplinką ir t.t.

Kultūra — tai, kuo Alytus galėjo didžiuotis — tampa podukra. Artėjantis projektas „Alytus kultūros sostinė 2020“ užkampy, finansavimas neskirtas, dėmesio iš vadovų vis dar jokio, bet pusė milijono privatiems sporto klubams — jau numatyta biudžete. Alytiškių iniciatyvų projektas — Alytaus miesto sodo scena vis dar neįgyvendintas su keistais paaiškinimais, kad iniciatoriai kažko nepadarė, kai tuo metu aiškiai numatyta tvarkoje, kad įgyvendina savivaldybė. Pavyko pasiekti, kad bent dalis šiam neįvykdytam projektui skirtų pinigų atsirastų biudžete, tad tereikia tikėtis, kad miesto žmonių valia bus aukščiau politinių žaidimų ir galiausiai Miesto sodas atgims su istoriniais savo sprendiniais.

„Kviečiame ir kolegas tarybos narius iš daugumos, kuriems tokie reiškiniai mieste nepriimtini, pareikšti savo valią. Galime turėti skirtingų nuomonių ir požiūrių apie miesto kryptį, tačiau pasirinktas kelias niekur neveda. Mes ir kiti tarybos nariai, kurie nepritaria tokiam valdymo stiliui, neturime tapti nešvarios politikos priedanga ”, — kviečia Alytaus piliečių frakcijos atstovai.


Komentarai

11
Komentuoti
....2020-02-02
...ten turejo buti raide "m". Nesinervuokit...:)
....2020-02-02
...konentatoriu lygis, " tai eikit jus na....mo".
P.S. Kazlas,klasika...:)
Fil2020-02-01
šis žmogus sugrazino silumos uki. cesiuli prashiksi, neatleisim.
Pagarba2020-02-01
Vytauto dėka grąžinti šilumos tinklai miestui dėl ko taupomos milijoninės lėšos šildymo sąskaitoms. Viskas kuo remiasi dabartinė šešėlinė dauguma yra atidirbinėjimas priešrinkiminiams susitarimams. Tas paskolų pyragas merui buvo paraikytas dar prieš rinkimus. Tai ką matot dabar biudžeto forma yra dividendai kuriuos turi atgauti tie kam jie priklauso.
2020-01-31
Balsavau už Cesiuli, bet dabar po truputi pradedu abejoti ar teisingas buvo mano sprendimas.
Jo2020-01-31
Vienas geriausių buvo adm. Direktorius jei negeriausias
fu2020-01-31
Šito vaikino biznis per praeitą kadenciją buvo teismai. Teisinėms paslaugoms netaikomi viešieji pirkimai. Dabar verkia kad išlaidas teisinėms paslaugoms mažina. Tai gal doresni atėjo ? Gal jau geriau jis patyletų.
Argi neaišku 2020-01-31
Įtariu kad vadovauja pilkasis kardinolas Tomas per torpedas Jurgį ir Laurą. Dar patraukė socdemų ir konservų, mainais į TV eterį per seimo rinkimus. Minkštastuburius lengva valdyti. O va meras nieko nevaldo, toks jausmas, kad tik stebi kas vyksta, gal net nejaučia kaip jo reitingai ritasi žemyn
A2020-01-31
Nors aš jo nemegstu ,bet kai kam pritariu ,del transliacijos per televiziją ,apsurdas ,man kai reiks internete susirasiu ir pažiūrėsiu a.g .rodo ko dar neužtenka.
eik nx jastremskai2020-01-31
jastremskai issitrink galva jus norit su savo mastymu spirta nuvaryt i dugna suprantu kad lesas reikia padalint vienodai bet kas susije su spirtu tai jestremskas visiskas atsilupelis
Laba diena2020-01-31
Tai realiai miestui vadovauja Jurgis ir TA, o dabartinė vadovybė vadovauja feisbuke.
traffix.lt