9 c Alytus
Šeštadienis, Spalio 31d.
ŠvietimasPolitika
2020 Sausio 21d.
10

R. Šarknickas: „Reikia taisyti ankstesnių laikų neparuoštus namų darbus, kai darželiai buvo paversti pradinėmis mokyklomis“

titleSeimo narys R. Šarknickas pasisako, kad Alytuje švietimo reforma yra reikalinga ir būtina, jog reikia taisyti ankstesnių laikų neparuoštus namų darbus, kai darželiai buvo paversti pradinėmis mokyklomis

Netoli Jazminų gatvėje esančio neveikiančio darželio „Žiogelis“ gyvenanti 40 metų amžiaus alytiškė tą ankstų rytą ėjo į darbą. Jos kelionė į darbą tikslo nepasiekė. Pakeliui ji buvo išprievartauta. Mamą visam gyvenimui sužeidė dukros skausmas, o pačią dukrą – dar ir mamos išgyvenimai. Viskas įvyko buvusio darželio teritorijoje. Pastato, kadaise skirto vaikų ugdymui, prieigos tapo ne švietimo, o baisių nusikaltimų zona. Kas kitas? Kuri kita moteris iš Vidzgirio ar Putinų nukentės tame vis pavojingesniu tampančiame mikrorajone? Kuris kitas pastatas – vaiduoklis?

Nuo šio pastato pradėjau neatsitiktinai, nes artėja naujos grėsmės. Naujų apleistų pastatų, kurių nepardavus jų likimas bus panašus į eksdarželio „Žiogelis“ – vaiduoklio su netvarkinga aplinka. Kalbu apie Likiškėlių progimnaziją, „Sakalėlio“ pradinę mokyklą. Alytaus miesto savivaldybės švietimo specialistams pavesta dar kartą teikti pasiūlymus pertvarkai, nes anksčiau pateikti netiko. Nė vienas, išskyrus Alytaus jaunimo ir suaugusių mokyklos prijungimą, regis, rastas bendras sutarimas – prie Alytaus profesinio rengimo centro. Tačiau ką dar siūlyti, kai ir taip aišku, kad nebus atsižvelgta nei į mokytojų, nei į tėvų bendruomenių, kurios vienija ne vieną tūkstantį alytiškių, nuomonę?

Mokyklos bendruomenės pasakoja, kad vaikai nebegali ramiai miegoti: vis klausia, ar dar negriaus jų mokyklos? Ne, vaike, negriaus. Sako dabar, kad parduos. Parduos? Peržiūrėjus miesto darželių pastatų nesėkmingo pardavimo istorijas kyla klausimas: kas pirks trigubai didesnį pastatą? Tiesiog bandoma sušvelninti situaciją: „Vaikai, mokytojai, tėveliai, mes negriausime, mes tik parduosime. Gal dar išnuomosime mokyklą“. Niekas iš esmės nesikeičia – augančią bendruomenę reikia išardyti ir išskaidyti per kelias mokyklas.

Kiek dar kartų reikia kartoti, kad išplėšti bendruomenę yra socialiai neteisingas kelias? Kiek reikia metų, kad užaugtų ir sužaliuotų medis, laistomas tinkamos bendruomenės? Taip, aš ir pats pasisakau, kad švietimo reforma yra reikalinga ir būtina, kad reikia taisyti ankstesnių laikų neparuoštus namų darbus, kai darželiai buvo paversti pradinėmis mokyklomis. Tačiau taisymo darbai turi vykti ne buldozerio principu, ypač kai tuose darželiuose stipriai žaliuoja mano minėti medžiai, simbolizuojantys bendruomenių sukurtus puikius rezultatus. Šie rezultatai negali būti jėga išraunami ir, lyg niekur nieko, perkeliami kaip daiktai. Pinigas pinigu, bet jausmai, socialiniai pasiekimai, mokslo kokybė neperkrautose klasėse sukūrė didelį efektą ir tapo sektinu pavyzdžiu visoje Lietuvoje.

Bandymas priverstiniu ir vienu smūgiu ar psichologiniu spaudimu išprievartauti mokyklų vadovus, mokytojus, tėvų bendruomenes neatleidžia miesto valdžios nuo atsakomybės. Jie bet kada gali būti paduoti į teismą už nekonstitucinius veiksmus. Likiškėlių progimnazijos mitingas Rotušės aikštėje parodė, kad bendruomenės nori kalbėtis ne tik su Švietimo skyriaus vedėju, bet ir su vietos valdžia. Kalbėtis ir kartu ieškoti sprendimų, kaip buvo žadėta per savivaldybės tarybos rinkimus. Nepaisant visko, jau beveik metai žmonės nesulaukia pokalbio su valdžia. Vadovai rankų mostais į mokyklas siunčia tik savo pasiuntinukus.

Kitas dalykas – mokytojų atlyginimai. Seime patvirtinome, kad jie turi augti, įvestas mokytojų etatinis atlyginimas. Buvau šokiruotas, kad nuo kiekvienos „Sakalėlio“ mokyklos klasės reikia atimti po du mokinius – tokį sprendimą priėmė savivaldybė. Pasekmė? Mokytojų atlyginimai nepakilo, net sumažėjo. Tai pasityčiojimas, savivaldybės nesiskaitymas su mokytojais. Taip, ko gero, tai yra dar vienas metodas atsikratyti mokykla, paveikti per kišenę, kad mokytojai pasiieškotų kito darbo. Mokytojai ir taip jau baigia prarasti sveikatą, ne tik „Sakalėlio“, bet ir „Drevinuko“, Likiškėlių. Dar įdomiau, kad trijų mokyklų likimai buvo atiduoti spręsti kitoms mokykloms, darželiams, kurių reforma visai neliečia. Taip buvo bandyta sukiršinti viso miesto švietimo bendruomenę. Direktorės guodėsi, kad yra įspraustos į kampą, su ašaromis atsiprašinėjo savo kolegių dėl kitokių sprendimų. Skauda, labai skauda, kad buldozeriu važiuojama, nesiskaitant su žmogiškumu, taikiu bendravimu, kompromisų ieškojimu.

Nelengva rašyti, kai jau pusę metų mokytojai, tėvai gyvena jausdami didelį pažeminimą. Jūs vis sakote: laukiame pasiūlymų. Bendruomenės siūlo nesustodamos, bet vis tiek joms kartojate, kad laukiate pasiūlymų. Manau, kad yra peržengtos ribos: vis prašyti, kai yra paruoštas standartinis ir tas pats atsakymas – siūlykite. Siūlykite, kai pluoštai siūlymų ir taip atsigula valdininkų stalčiuose. Miestas turi neišnaudotų resursų. Yra pastatų, kurie nuomojami, tad yra ir sprendimų – nebenuomoti ir perkelti reikiamas, tinkamas įstaigas į vieną pastatą. Pasiūlymų yra ir daugiau, ir apie juos, ko gero, dauguma žinome. Tačiau iš valdžios pusės reikalingas humaniškas sprendimas ir jokiu būdu ne tik ekonominio pobūdžio.

Pabaigai dėl Likiškėlių progimnazijos: siūlau mokyklos neparduoti. Jos vis tiek niekas nepirks, kaip ir kitų mieste vis dar esančių pastatų vaiduoklių. Pastato išplanavimas netinka nei verslui, nei kitai privačiai veiklai. Jei jau taip norite – griaukite. Bet griaukite tik tada, kai šalia pastatysite naują mokyklą.

Tačiau ir vykstant statyboms mokiniai su mokytojais negali būti iškelti nežinion, nes tai yra per trisdešimt metų susiformavusi stipri bendruomenė. Pagalvokite, kiek metų reikės, kad išdraskyta bendruomenė vėl susiformuotų ir išaugtų. Pasaulyje yra daug gerų pavyzdžių. Griaukite kurdami, be kovos, susitarę, gerbdami miesto žmones.

Seimo narys Robertas Šarknickas

Šį ketvirtadienį kviečiu Švietimo, mokslo ir sporto viceministrę Jolantą Urbanovič į Alytų. Susitiksime 14 val. miesto savivaldybės tarybos salėje su mokyklų ir tėvų bendruomenėmis. Tikiuosi, kad šis susitikimas įvyks esant ir visai miesto valdžiai. Nes vienas jau buvo atidėtas dėl mero kelionės į Turkiją. Tikimės, kad visas šis užsitęsęs reikalas baigsis visų naudai.


Komentarai

10
Komentuoti
alytiškė2020-01-23
vaje vaje kaip gražiai kalba net apsiverkiau skaitydama. visi blogi nieko nesuprantantys, ojis vienas geras. Įdomu ką jis nuveikė gero Alytuj.
Gintaras2020-01-23
Ir vėl tas "Verknickas" išlindo. Pliurpti didelių sugebėjimų nereikia, geriau papasakok ką konkrečiai esi nuveikęs?
Jo2020-01-22
Atsirado.
Jo2020-01-22
Vakarykščiai komentarai ištrinti.Kodėl???
Tik šneka2020-01-22
Kreipėmės, siuntėm raštus. Viskas kaip į pelkę. Rezultatas nulinis. Tegul neskiedžia, kad rūpinasi ir padės
Fgh2020-01-22
Pasaulio pabaiga kaip šitas specialistas leidžia komentarus tikriausiai prie lovio į seimą nori
Ačiū2020-01-22
Tik vienas ir kovoja Seimo narys.
Alytiškis2020-01-22
Ne vieno dešimtmečio prireiks rebilituotis žmonių akyse.
Artistas2020-01-22
Gryžo artistas ruošisi rinkimams :)
sarknickas2020-01-21
vel pazadus dalina bet ju nevykdo tai kam meluot alytiskiams
traffix.lt