12 c Alytus
Penktadienis, Rugsėjo 18d.
DzūkijaVerslasTechnologijos
2020 Sausio 17d.
2

Tarptautinė dujų jungtis iki Lenkijos kirs ir Nemuną, ir visą Alytaus kraštą

titleNuotraukų galerija

Aplenkdamas Nemuno kilpų parką ir Žuvinto rezervatą pro Alytaus rajoną, kirsdamas ir priemiesčio apylinkes tarp Miklusėnų ir Genių, per Raudonikius eis naujasis dujotiekis, jo GIPL jungtis, Lietuvą sujungsianti su Lenkija. 

GIPL (Gas interconnection Poland–Lithuania) Alytaus rajone taip pat juos Punią, o aukščiau Praniūnų kirs Nemuno upę. Iki pasieks Lazdijų rajoną dujotiekis dar drieksis netoli Kabinės, čia kirsdamas Sabališkės pedologinį draustinį. 

Toliau tarptautinis dujotiekis bus klojamas Ūdrijos pusėn, link Daugirdų ir aplenkdamas Krokialaukį judės beveik iki Ąžuolinių, Tarp Žuvinto rezervato ir Simno trasa bus tiesiama Giluičių link, o tada nutols pro Krosną (Lazdijų r.) ir toliau iki pat Lenkijos. Iš kaimyninės šalies į Lietuvą jau atvežti pirmieji dujotiekio vamzdžiai. Kiekvienas jų sveria daugiau kaip 2 tonas ir yra 15 metrų ilgio bei 700 milimetrų skersmens. Viename sunkvežimyje tilpo aštuoni vamzdžiai, tad visiems vamzdžiams atgabenti prireiks apie pusantro tūkstančio vilkikų. Pirmieji vamzdžiai rikiuojami Obeniuose (Elektrėnų sav.).

GIPL dujotiekio jungtis Lietuvoje jungsis su Jauniūnuose (Širvintų r.) nuo 2010 m. veikiančia dujų kompresorių stotimi. Naujausia stotis Lietuvoje, kaip GIPL pabaigos taškas, minėtoje vietovėje buvo įrengta dėl ten esančių dujotiekių Minskas (Baltarusija)–Vilnius ir Vilnius–Kaunas–Kaliningradas (Rusija) bei dviejų dujotiekio Vilnius–Panevėžys–Ryga (Latvija) atšakų.

GIPL trasą iki Lietuvos-Lenkijos sienos sudarys 165 kilometrus, o kirtusi Lietuvos ir Lenkijos sieną dar bus 343 km bus klojama iki jungties Holovčycėje (Lenkija). 

Vien vamzdžiai, nutiesti Lietuvos teritorijoje, be PVM kainuos per 26 mln. eurų. Jungties klojimo metu mūsų šalyje bus 10 aikštelių, nes vamzdžiai bus pristatomi kuo arčiau darbų vietos. Per visą trasą bus kasama pusantro metro ir didesnio gylio tranšėja, į kurią bus guldoma vietoje suvirinta vamzdyno atkarpa. 

Kaip Alytausgidas.lt naujienų portalą informavo dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber grid“, vamzdžių suvirinimo darbus planuojama pradėti sausio 20 d.

Per 2020 metus Lietuvoje planuojama nutiesti beveik du trečdalius vamzdyno, t. y. 100 kilometrų iš minėtų 165 km. Taip pat per metus bus įrengta daugiau kaip 10 čiaupų aikštelių ir vykdomi sudėtingi horizontalūs kryptiniai gręžimai po didžiausiomis Lietuvos upėmis, taip pat po Nemuno Alytaus rajone.

Pirmųjų dujų, perduodamų tarptautine GIPL jungtimi, „Amber grid“ ir partneris Lenkijoje „Gaz-System“ tikisi 2021-ųjų pabaigoje. Įgyvendinus šį projektą bus sukurti pajėgumai, kaip planuojama, leisiantys Baltijos šalių kryptimi transportuoti iki 27 teravatvalandžių (TWh) gamtinių dujų per metus, Lenkijos kryptimi – iki 21 TWh per metus, o Baltijos šalių dujų rinkos taps bendros ES dujų rinkos dalimi.

Vamzdžius tiekia konkursą laimėjusi Lenkijos bendrovė „Izostal“, trasą klos Lietuvos valstybės saugumo filtrą įveikusi,  dėl verslo sąsajų su Rusijos valstybinėmis struktūromis patikrinta mūsų šalies įmonė „Alvora“ ir jos partnerė „Šiaulių dujotiekio statyba“, kurių darbai nuo Jauniūnų iki Lenkijos sienos Lazdijų r. kainuos apie 80 milijonų eurų.

Dujų perdavimo sistemos operatorių teigimu, GIPL jungtis yra svarbi ne tik Baltijos šalių, tačiau ir Suomijos bei kitų šiaurės-pietų „koridoriaus“ šalių energetikai, dėl to daugiau nei 60 proc. lėšų skyrė Europos komisija. Tarptautinės dujotiekio jungties, kurios bendras ilgis bus 508 km,  bendra kaina Lietuvos ir Lenkijos teritorijose sieks 500 mln. Eur.

 

Fotogalerija


Komentarai

2
Komentuoti
dietze2020-01-18
ten kur per Nemuna jau yra vienas dujotiekis
ALGIS2020-01-17
ar nepragraus uzterstas nemuno vanduo tos trubos
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Alytus2020
  • Rudens lygė