10 c Alytus
Penktadienis, Rugsėjo 18d.
SveikataTechnologijos
2019 Gruodžio 17d.
0

Nuolatinis spoksojimas į ekraną trukdo gyventi. Kaip atsisakyti virtualių laiko vagių? (REKOMENDACIJOS)

titleJei naršant telefone net nepajuntate, kaip greitai prabėga minutės ar net valandos, o po to jaučiatės nesmagiai, tuomet pravestų sumažinti išmaniojo telefono reikšmę savo gyvenime. Susipažinkite su skaitmenine detoksikacija ir taip atsisakysite virtualių laiko „vagių“

Skaitmeninė detoksikacija. Anot psichologų, ji gali būti naudinga žmonėms, kurie nebevaldo savo laiko socialiniuose tinkluose ir kitose išmaniųjų telefonų programėlėse, taip, kaip padeda ir organizmo detoksikacijos ar meditacijos...

Nuolatinis spoksojimas į išmaniojo ekraną gali atrodyti nekaltas užsiėmimas, bet neretai jis užvaldo gyvenimą ir ima trukdyti tiek darbui, tiek asmeniniam gyvenimui. Puiku, jei galite kontroliuoti savo laiką skaitmeninėje erdvėje, o pabuvę socialiniuose tinkluose, galite lengvai padėti išmanųjį telefoną į šalį ir eiti pasivaikščioti ar paskaityti knygą. Tuomet skaitmeninė detoksikacija – nereikalinga. 

Tačiau jei naršant telefone net nepajuntate, kaip greitai prabėga minutės ar net valandos, o po to jaučiatės nesmagiai, tuomet pravestų sumažinti išmaniojo telefono reikšmę savo gyvenime. 

Mobiliųjų telefonų gamintojai supranta vis didėjantį poreikį sąmoningam naudojimuisi išmaniaisiais telefonais, todėl savo vartotojams pradeda siūlyti minimalistinius telefonus. Šie telefonai turi visas pagrindines išmaniųjų telefonų funkcijas, bet neturi didžiausių laiko „vagių“ – filmų, pramoginių bei kai kurių kitų socialinių tinklų programėlių. 

Specialistai rekomenduoja minimalistinių telefonų pavyzdžius, tinkančius į skaitmeninės detoksikacijos madą. 

Skaitmeninė dieta turi būti vykdoma palaipsniui

Besaikio naudojimosi išmaniaisiais telefonais ir socialiniais tinklais reikia atsisakyti pamažu, laipsniškai. Tik tokiu atveju pokytis gali būti ilgalaikis.

Sunku tikėtis, kad praleidžiant socialiniuose tinkluose bent per keletą valandų per dieną, to bus lengva atsisakyti iškart. 

Kai kurie žmonės renkasi kompromisą – naudojasi paprastu išmaniuoju telefonu darbo dienomis, o minimalistiniu – savaitgaliais, švenčių metu ir tuomet, kai nori pailsėti su šeima ir draugais.

Minimalistinis telefonas užtikrina pasiekiamumą ir suteikia pagrindines funkcijas, tačiau nevagia laiko taip, kaip tą daro kiti išmanieji telefonai.

Ar esate priklausomas nuo savo telefono? 

1. Telefonas – pirmas dalykas, kurį matote ryte ir paskutinis, kurį matote vakare. Prabudę ryte, dar net nenuėję į tualetą, jau naršote išmaniajame. O visą vakarą naršę telefone, sunkiai užmiegate, ilgai vartotės lovoje, kol galiausiai vėl griebiate šalia esantį išmanųjį, kol galiausiai pavargstate ir užmiegate daug vėliau nei planavote.

2. Naršydami prarandate laiko nuovoką. Atsidarote savo išmanųjį telefoną tam, kad pasitikrintumėte pagrindines žinutes, tačiau jame nejučia praleidžiate dešimtis minučių ar net valandų.  

3. Jūsų savivertė tiesiogiai susijusi su Jūsų populiarumu socialiniuose tinkluose. Padarę įrašą socialiniuose tinkluose nuolat žvilgčiojate ir stebite „patiktukų“ skaičių, o Jūsų nuotaika apsiniaukia, jei įrašas – ne toks populiarus, kaip tikėjotės. 

4. Negalite būti be savo telefono. Jaučiatės nekomfortabiliai, jei reikia kur nors eiti, bendrauti ar sportuoti be telefono. Nerimaujate, kad praleisite svarbų skambutį ar žinutę. 

5. Naršote vairuodami. Naršyti telefone nesibodite ne tik stovėdami prie raudono šviesoforo signalo, bet ir vairuodami, nors ir suprantate, kad keliate pavojų tiek sau, tiek kitiems. 

6. Į vonią ar tualetą einate su telefonu. Savo nešiojamojo kompiuterio kamerą esate užsiklijavę, nes kažkur skaitėte, kad taip apsaugote savo privatumą. Tačiau nesibodite į tualetą ar vonią keliauti su išmaniuoju, o naršydami  vonioje ar tualete užtrunkate dvigubai ar trigubai daugiau laiko nei reikėtų. 

7. Telefoną laikote ne kišenėje ar rankinėje, o rankoje. Taip dažnai žvilgčiojate į savo telefoną, kad Jums patogiau jį laikyti rankoje.

8. Tirpstančios rankos. Kartais gulėdami lovoje ar sėdėdami ant fotelio pajuntate, kad ranka, kurioje laikote telefoną nutirpsta ar pradeda nemaloniai skaudėti.

9. Prastėjanti rega ir nepaaiškinami galvos skausmai. Tyrimai rodo, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmaniojo ekraną kenkia regėjimui, be to, sukelia galvos skausmus.

10. Piktos artimųjų ir draugų replikos. Jūsų artimieji ar draugai neretai sako pastabas dėl to, kad net bendraudami su jais nuolat žvilgčiojate į savo išmanųjį. 

11. Jūsų telefono baterija nuolat išsikrauna. Bet ne todėl, kad telefono baterija – brokuota, o todėl, kad telefonu naudojatės nuolat. 

REKOMENDACIJOS

5 skaitmeninės detoksikacijos žingsniai:

1. Netikrinti socialinių tinklų ir nenaršyti telefone vos pabudus. Rytais skirkite laiko sau, šeimai, sportui ar meditacijai. Į telefoną žvilgtelkite tik prieš pat pradėdami dirbti. 

2. Kelias valandas prieš miegą nesinaudoti telefonu. Tyrimais yra įrodyta, kad mėlyna išmaniojo skleidžiama šviesa kenkia geram miegui, todėl stenkitės bent valandą – dvi prieš miegą išmaniuoju nesinaudoti. 

3. Vakarienių ar švenčių metu palikti telefoną rankinėje ar palto kišenėje. Jūsų draugams socialiniuose tinkluose nebūtina „gyvai“ matyti įrašų iš šeimos ar draugų švenčių, vakarienių – džiaukitės akimirka ir nesistenkite visko parodyti kitiems. 

4. Retkarčiais išjungti telefoną bent 24 valandoms. Jei jaučiate, kad esate tam pasiruošę, laikykitės griežtos skaitmeninės dietos – bent 24 valandas per savaitę (galima išskaidyti šį laiką per kelis kartus) visiškai išjunkite telefoną. 

5.  Atostogų metų ar savaitgaliais naudotis paprastesniu telefonu. Viena naujausių išmaniųjų telefonų madų – bent kelias dienas per savaitę naudotis paprastesniu išmaniuoju telefonu be pagrindinių laiko „vagių“ – pramoginių programėlių. 


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Rudens lygė