1 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
VideoreportažaiAlytaus rajonasAktualijos
2019 Gruodžio 12d.
3

Nuo gaisro nukentėjusiems ūkininkams: apie skersti privalomus gyvulius ir kompensacijas (VIDEOĮRAŠAS)

titleNuotraukų galerija

Tiesioginė videotransliacija iš Alytaus rajono savivaldybės, kur Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Andrius Palionis su specialistais atsakys į ūkininkams rūpimus klausimus, kilusius po padangų gaisro Alytuje ir padarinių, kurie daugiausia palietė rajono gyventojus bei jų ūkius.

Susitikimas prasidėjo padėkomis. Kad sėkmingai buvo sugertos neigiamos emocijos, o į gaisro sukeltą krizę buvo sureaguota laiku.

„Jūs esat nukentėję, todėl turime rasti sprendimus, kad būtų kompensuoti ne tik fiziniai, bet ir moraliniai nuostoliai", - į ūkininkus kreipėsi ministras. Jis gyventojams priminė, kad nemažai kam teks atsisakyti savo gyvulių, o tai atlikus naujų prašė nepirkti iki kitų metų vasaros. Už pienininkystės, senų gyvulių atsisakymą, naujų veršelių įsigijimą ministerija ketina sumokėti.

Veterinarijos specialistai Alytaus rajono ūkininkams rekomenduoja paskersti 151 karvę 12-oje ūkių.

Viename rajono ūkyje teks paskersti net 37 gyvulius.

Dar 8-iuose ūkiuose teks atsisakyti ir prieauglio, taip pat 118 vištų, 50 triušių, taip pat nemažo kiekio kalakutų, avių, ožkų.

„Gaisro padarinius jausime iki pavasario ir dar vėlesniame laikotarpyje", - susirinkusiųjų nenudžiugino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika.

Dioksinų rasta ne tik piene, tačiau ir kiaušiniuose, mėsoje, taip pat ant žolės ir ant želmenų (nuo 2 iki 20 kartų!). 

Specialistai įvardijo, kad dioksinai iš aplinkos pasišalina per ilgą laiką, per 15-20 metų.

Geologijos tarnybos ir visuomenės sveikatos centro atstovai patvirtino, kad dioksinų normos Lietuvoje kol kas nėra nustatytos jokiais reglamentais.  

ŽŪM ministras stebėjosi, kodėl kai kuriuose tyrimuose nebuvo atliktas dioksino kiekių stebėjimas.

„Netikime tyrimais, kurių kontroliniai mėginiai ir tyrimų protokolai mums nebuvo pateikti", - kone choru kalbėjo Alytaus rajono ūkininkai, daugelį kartų tvirtinę, kad dviem ankstesniais tyrimais nepasitiki.

„Tokio bardako veterinarijoj aš dar nemačiau", - po šių žodžių plojimų sulaukė ūkininkas, kurio galvijų piene dioksino kiekis buvo viršytas 8 kartus. Mėgindamas taisyti situaciją VMVT vadovas pasiūlė tyrimų protokolų kopijas pasiimti tarnybos Alytaus skyriuje.

„Jeigu jūs įtariat, kad tiriant pieną buvo padarytos, galime padaryti dar vieną tyrimą", - siūlė ŽŪM ministras, supratęs, kad dar vieno mėginio ūkininkai pageidauja dėl to, kad norėtų atlikti ir nepriklausomą tyrimą.

„Kiek tokių prabų reikia?", - dėl naujų tyrimų teiravosi Alytaus r. meras Algirdas Vrubliauskas.

Paskaičiavus paaiškėjo, kad naujų tyrimų, kurio vieno kaina viršys 500 eurų, reikėtų daugiau nei 20-yje ūkių. Šiuo tyrimus organizuoti pasisiūlė Alytaus rajono savivaldybė, dėl to ketinanti kreiptis ir į partnerius Lenkijoje. Tyrimus apmokėti valstybės lėšomis susirinkusiems pažadėjo ministras A. Palionis.

„Tai bus trečias tyrimas, o jį turėtų atlikti ne VMVT, o nepriklausomi tyrėjai", - siūlė ministras. Tam pritarė ir Alytaus r. meras, pageidavęs ir sudaryti tyrimo komisiją, kad viskas vyktų viešai.

Apie dioksinus papasakojo alytiškis chemijos mokslų daktaras Donatas Žmuidinavičius. Pasak jo, dioksinus sudaro daugiau nei 20 medžiagos.

„Vokiečiai, matantys labai didelius mūsų siunčiamų mėginių kiekius, klausia, kokia pas mus įvyko katastrofa", - užsienio tyrėjų reakcijomis dėl situacijos po gaisro Alytaus rajone dalinosi Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) vadovas dr. Gediminas Pridotkas. Pasak jo, dioksinai iš mėsinių galvijų nepasišalina, vištoms – per kiaušinius, karvėms – per pieną. Dioksinai nustatomi grame riebalų, todėl tarša yra tiesiogiai susijusi su pieno riebumu.

Dėmesio Alytaus rajone sulauks ir nuo gaisro nukentėję žmonės. Atsitiktinės atrankos būdu užkrėstose rajono teritorijoje bus atrinkta 100 gyventojų, kurių kraujas bus imamas sunkiųjų metalų ir dioksinų tyrimams.

„Ūkiai kaip gyveno, taip ir turėtų gyventi", - rekomendavo ŽŪM ministras, o jeigu dioksinai bus rasti, pavyzdžiui, grūduose, už tai, kad jų ūkininkai negalės priduoti supirkėjams, už tai bus kompensuojama valstybės. „Pasakykit, kokia kaina, tokią ir sumokėsime", - skersti reikiamų gyvulių savininkams sakė A. Palionis, žadėjęs po susirinkimo užsukti pas pažįstamą ūkininką ir pasiteirauti veršelių pardavimo kainų. 

„Apie grūdus gal užteks, grįžtam prie karvių", - susirinkimą į pabaigą mėgino vairuoti A. Vrubliauskas.

„Ekoagroje" turėsite praeiti naują patikrinimą", - ekologinės žemdirbystės ir gyvulininkystės atstovus informavo specialistai, prašę ekologiniuose ūkiuose daryti veiklos pertrauką. 

Dėl gaisro  bendrovės „Ekologistika“ padangų perdirbmo gamykloje Alytuje į labiausiai užkrėstą teritoriją patenka devyni Alytaus rajono kaimai: Miklusėnų, Užubalių, Kriaunių, Raudonikių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Vytautiškių, Rutkos.

Gyvulių, pašarų, pieno tyrimai atliekami Lietuvos ir Vokietijos akredituotose laboratorijose. Paimti apie 180 mėginių, gauta 140 atsakymų, rytoj žadama sulaukti likusių rezultatų. Esami rezultatai nedžiugina – rasta dioksinų, teritorijoje užterštumas nemažas, kuris kels rūpesčių ir ateityje. Specialistai informavo, kad vandens tvenkiniuose esančiose žuvyse dioksinų nenustatyta, taip pat taršos nenustatyta ir tirtuose 10 šachtiniuose šuliniuose.

Po ūkininkų susitikimo  vyko Alytaus rajono ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame komisija priėmė sprendimą atlikti papildomus pieno tyrimus dėl dioksinų nustatymo. Gavus pakartotinius tyrimų rezultatus bus priimtas sprendimas dėl gyvulių utilizavimo būtinumo.

Daugiau ŽŪM atsakymų į Alytaus rajono gyventojams aktualius klausimus, specialistų pateiktos informacijos galite rasti ČIA.

Fotogalerija


Naujausios žinios

Komentarai

3
Komentuoti
++++2019-12-13
Saunuolis rajono meras,
istisai rupinasi rajono zmonemis, puiku :))))))
ALGIS2019-12-13
o kur zmones desit
Žmogus prie ūkio2019-12-12
Nepatingėjau peržiūrėti visą transliaciją. Šiaip meras ir ministras buvo konkretūs. Pasiruošę. O kai kurie ūkininkėliai susirinko tik parėkauti. Arba ta bobulencija, kuri garsiai rėkė- juk ji ne jokia ūkininkė, o gyvulių supirkėja.
traffix.lt