-1 c Alytus
Ketvirtadienis, Gruodžio 3d.
DzūkijaLaisvalaikis ir kultūra
2019 Gruodžio 3d.
0

„Dzūkų kalendorus“ aplankys Miroslavą

title

Gruodžio 5 dieną Alytaus rajono dzūkai pasitiks šventiškai: 15 val. Miroslavo (Alytaus r.) biblioteka kviečia į adventinę popietę „Kalendorius“, kurioje bus pristatytas dzūkų pamiltas, jau trečius metus leidžiamas „Dzūkų kalendorus“.

Adventas – nuveiktų darbų, sutiktų žmonių ir nenumaldomai artėjančių švenčių apibendrinimo metas, o laikas nestovi vietoje – jis skuba plėšydamas kalendorių lapelius. Kad laikas neskubėtų, „Dzūkų kalendorų 2020“ pristatys jo sudarytojas Juozas Žitkauskas, dainas dovanos Miroslavo skyriaus ansamblis „Slabadėlė“, o kalėdinę aurą skleis Parėčėnų kaimo bendruomenės moterų rankdarbių paroda „Ateina Kalėdos“.

Dzūkų kalendorių leidžiančios asociacijos „Vilniaus dzūkuliai“ pirmininkas J. Žitkauskas tikina, kad šis kalendorius pirmiausia yra kultūrinė žinia apie skirtingas Dzūkijos dalis.

„Nerengiu kalendorių, turinčių vien komercinę paskirtį, bet ir neleidžiu tokių, kuriais skirta tik grožėtis. Man svarbu kultūrinį aspektą derinti su praktiškumu, noriu, kad kalendorių ant sienos pasikabinęs ar ant stalo pasistatęs žmogus nuolat į jį žvilgtelėtų, kažką perskaitytų, įsimintų įdomių faktų apie Dzūkiją“,  – sako jis.

Jau treti metai iš eilės pasirodantis „Dzūkų kalendorus“ šiemet išsiskiria ryškiomis spalvomis ir dvelkia praėjusio amžiaus pabaigos nostalgija – jį puošia fotomenininko Vytauto V. Stanionio 1999-aisiais darytos fotografijos, iš kurių žvelgia skirtingų Dzūkijos miestelių gyventojų veidai. Visus juos galima gerai įžiūrėti, galbūt – net atpažinti draugus, artimuosius, pažįstamus.

J. Žitkausko pastangos kurti ne tik gražius, bet ir originalius, įdomia informacija užpildytus ir kultūriškai praturtinančius kalendorius neliko nepastebėtos – pernai išleistas „Dzūkų kalendorus 2019“ buvo įvertintas trisdešimtąja, jubiliejine Lauryno Ivinskio premija kaip geriausias metų kalendorius. Ši premija skirta skatinti Lietuvos kalendorių sudarytojus, tęsiančius lietuviško kalendoriaus tėvo L. Ivinskio tradiciją.

Kaip pasakoja J. Žitkauskas, iliustruoti kalendorių Dzūkijos miestelių gyventojų veidais kilo mintis prieš kelerius metus: „Prie manęs priėjo senų laikų draugas, Alytuje gyvenantis fotomenininkas V. V. Stanionis ir papasakojo turįs nuotraukų iš 1999-ųjų, kai fotografavo keliolikos Dzūkijos miestelių gyventojus. Tąkart sutarėme dirbti kartu“.

Naujausias – sieninis ir stalinis – „Dzūkų kalendorus“ skirtas ne tik „XX amžu atmyc“ ir ryškiomis, spalvingomis nuotraukomis pasigrožėti. Vartydamas kalendorių, susipažįsti su trumpa tų vietovių istorija, perskaitęs kalbininkės Astos Leskauskaitės parengtus tekstukus, sužinai, kaip tame krašte yra šnekama, o etnologė Nijolė Marcinkevičienė šįkart surinko įdomiausius receptus, mokančius pasigaminti gardžius patiekalus iš įvairių augalų.

Pavyzdžiui, ar žinojote, kad iš apynių galima išsikepti ragaišį?

„Moliniam uzbonėlin, vasarošilcin vandenin indedam apynių, ruginių myltų, ir pastatai puodzynėlį tamsiai ir šiltai, kad užrūgtų“, – rašoma kalendoriuje. Su Lietuvos miškų augmenija menkai susipažinusiems, bet dzūkiškus receptus išbandyti trokštantiems žmonėms gelbsti botaniko Mindaugo Lapelės nuotraukos.

Šįkart kalendorius išsiskiria ir meteorologijos skiltimi „Tep spėdavo mūs dziedai...“, kuri supažindina su liaudiškais orų spėjimo metodais: „kadu aina traukinys ir sunkiai ūža – bus lietaus“, o „jei per Kalėdas pucia pietų vėjas, bus ankscyvas pavasaris, jei žiemys – vėlyvas.“

Daugiau apie kalendorių, jo sudarymo aplinkybes ir jame slypinčias įdomybes sužinosite užsukę į renginį, kurio metu „Dzūkų kalendorų 2020“ možnės nuspirkc.


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt