12 c Alytus
Pirmadienis, Liepos 13d.
VideoreportažaiAktualijos
2019 Lapkričio 29d.
12

N. Cesiulis: „Turiu įtarimą, kad ten degė ekologiškos padangos..." (©️VIDEOĮRAŠAI. PAPILDYTA)

titleNuotraukų galerijaAlytausgidas.lt nuotr.

Aktuali tiesioginė transliacija iš Alytaus miesto savivaldybės buvo planuojama penktadienio popietę. Situaciją viešai turėjo pristatyti LR Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika. Deja, žiniasklaida iš posėdžio buvo išprašyta. „Kodėl?“, - pasiteiravo Alytaus, Lietuvos žiniasklaidos kanalų atstovai.

„Ekstremalių situacijų komisijos posėdžiai yra uždari“, - atsakė Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys.

„Dvi minutės šlovės“, - į Rotušės salę susirinkusius žiniasklaidos darbuotojus kreipėsi minėtas direktorius, per duotą itin trumpą laiką pasiūlęs pasidaryti nuotraukas.

Šalia R. Juonio posėdžių salėje sėdėjo ministras K. Mažeika ir miesto meras Nerijus Cesiulis, taip pat įvairių tarnybų atstovai.

Nors šįkart aplinkosaugininkai, komunikuodami su bendruomene, greičiausia, kad paisė konsultantų patarimų ir griežtėjančio jų tono, durų uždarymas žiniasklaidai jau susirinkus į salę, nėra šiuolaikinis veiksmas. Suprantama, kad įsileidę žiniasklaidą į baigiamuoju turėjusį tapti susirinkimą, per Alytaus gaisrą liūdnai pagarsėję aplinkosaugininkai savo aiškinimais būtų „išblaškę" pagrindinę žinutę. O ji jau nuo ryto, trimituojama respublikiniu lygiu, buvo tokia: esą „... pavojingų medžiagų koncentracijos neviršija normų". Tačiau šioje žinutėje buvo kartojama ta pati, spalį jau skambėjusi „daina“: esą „... visuose mėginiuose buvo nustatyta kiek padidėjusi cinko koncentracija, bet nei viename mėginyje ji neviršijo DLK (didžiausių leistinų koncentracijų)....

Aišku, kad aplinkosaugininkai ir kitos tarnybos padarė išvadas, todėl nenorėjo toliau „cackintis“ su žiniasklaida ir kartoti klaidų", kurios ištiko gaisro išvadas atvirai pristatant Priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM), taip pat iš esmės nesėkmingai viešai, net su informacinio biuro pagalba, Alytaus gaisro klausimu komunikuojant VRM ministrei Ritai Tamašunienei.

„Apibendrinusi minėtųjų tyrimų rezultatus, Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) daro prielaidą, kad iš visų tirtų vietų nuotekos gali būti išleidžiamos į nuotekų sistemą surinkimui ir valymui be papildomo apdorojimo", - kone tą pačią spalio žinią, bet jau priešpaskutinę lapkričio dieną vėl tarsi naujieną paskelbė Aplinkos ministerija.

Ministerijos duomenimis, vandens mėginiai nuo spalio 24 d. iki lapkričio 18 d. buvo imami keturių vietų: „Ekologistikos“ rūsio, mazuto rezervuaro, į kurį buvo perpumpuotas gaisrui gesinti naudotas vanduo, buvusio medvilnės kombinato išlyginimo rezervuarų ir iš Alytaus miesto nuotekų valymo įrenginių rezervinio aerotanko. Juose buvo nustatytos kiek padidėjusios lakiųjų organinių junginių – benzeno, etilbenzeno, tolueno ir ksilenų – (BTEX) koncentracijos, tačiau „jų suma svyravo tarp 260 ir 320 µg/l ir buvo gerokai mažesnė už (!!!) Suomijos vandens komunalinių paslaugų asociacijos nustatytą ribinę vertę, kuri yra 3000 µg/l".

Įdomu, dėl ko Alytų, bene žaliausią šalies didžiamiestį, pasirinkta lyginti su Suomija, kurioje yra išties nemažai taršios pramonės ir kodėl, pavyzdžiui, ne su Rusija, Kinija ar kita pramonine šalimi, kur ne tik neretai nustatomas, tačiau ir leidžiamas dar didesnis taršumas?

Tiesa, aplinkosaugininkai mėgino būti sąžiningi ir oficialiai patvirtino, kad „Lietuvoje nėra nustatytos BTEX (benzeno, etilbenzeno, tolueno ir ksilenų) sumos ribos". Primename – nepriklausomi ekspertai, pirmieji diagnozavę situaciją dar Alytaus gaisrui vykstant ir po jo, patvirtino, kad BTEX sudėtinis „kompleksas" galimai ir darys didžiausią poveikį aplinkai Alytaus mieste bei apylinkėse.

Kaip galima buvo tikėtasi, po žiniasklaidai uždaru virtusio posėdžio Aplinkos ministras pakartojo gerąją naujieną apie gaisravietėje susidariusį vandenį: „... nuotekos gali būti išleidžiamos į nuotekų sistemą surinkimui ir valymui be papildomo apdorojimo".

Alytaus miesto meras N. Cesiulis saviironiškai džiaugėsi, kad naujienos yra geros ir viskas švaru, tačiau patikslino, jog prisimena vandens gaisravietėje duomenis, kuriuos anksčiau buvo pateikusi ne AAA, o jie buvo šimtus kartų blogesni nei aplinkosaugininkų oficialiai anksčiau pristatytieji. Meras taip pat nebuvo toks tikras atsakydamas į klausimą, kas bus, jeigu iš gaisravietės į valymo įrengimus išleidžiamas vanduo juos sugadins, o nenukenksminti ar nepilnai išvalyti teršalai pasieks Nemuno upę.  

Žiniasklaidai gerą žinutę rado ir meras. N. Cesiulio teigimu, po gaisro sąskaitų Alytaus miesto savivaldybei buvo pateikta už daugiau nei 180 tūkst. eurų, tačiau pusę savo finansinių reikalavimų paslaugų teikėjai atsisakė, taip paremdami nuo gaisro nukentėjusius alytiškius ir jų savivaldybę. 

ATNAUJINTA 

30 tūkst. kubinių metrų susikaupę „Dzūkijos vandenų“ nuotekų valykloje, 10 tūkst. kubinių m – po gaisraviete esančiame lietaus rezervuarų, o dar apie 1 tūkst. kubinių metrų vandens – „Ekologistikos“ gamyklos rūsiuose. 

Pasak Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Rolando Juonio, suderinus valymo būdą su Aplinkos ministerija, vandenį išvalys miesto nuotekų valymu užsiimanti įmonė „Dzūkijos vandenys“.

Esą „apdorojant biologiniu būdu vanduo bus išvalytas ir padarytas saugiu aplinkai“, „vanduo bus valomas valymo įrenginiuose ir išvalytas bus išleistas į aplinką“. 

PAPILDYTA
N. Cesiulis „Facebook“ paskyroje išsakė savo nuomonę aktualiu klausimu:

Dabar sėdžiu ir galvoju – gal ir to gaisro nebuvo.

Oras geras, dirvožemis geras, vanduo geras. Jau ir žibutės tuoj tuoj pražys. Būna stebuklų ir pas mus. Pasirodo, tikrai būna. Tik jeigu viskas taip puiku, kokio velnio tą žalą gamtai milijonais skaičiuoti?

Turiu įtarimą, kad ten degė ekologiškos padangos. Todėl ir rezultatai tokie. Kito paaiškino nėra. Tada aišku, kodėl ir įmonės pavadinimas toks – „EKO logistika“. Nes ekologiška.

O jei rimtai. Visi puikiai suprantame, kad „Dzūkijos vandenys“ sėmė tą vandenį per gaisrą, kai koncentracijos buvo didžiausios, norėjo sužinoti, kas užmušė valymo įrenginių mikroorganizmus. Tą darė ne mums, ne ministerijoms, o sau, kad suprastų, kame čia reikalai.

Dabartiniai mėginiai, kurie parodė, kad vanduo jau neviršija užterštumo normų, imti praėjus mėnesiui. Dalis to vandens jau daug kartų persimaišęs su lietaus ar nuotekų vandeniu. Kur nusėdęs, kur išgaravęs. Todėl sakyti, kad „Dzūkijos vandenų“ duomenys išgalvoti – mažų mažiausiai skiedalai.

Dabar ministerija siūlo tą vandenį pro valymo įrenginius paleisti į Nemuną. Jie siūlo, jie žino. Linkėjimai Kaunui! O man, panašu, teks eit pasiaiškinti į prokuratūrą. Už žmonių bauginimą. Panašu, kad dar bus ką jums papasakoti! 

Gražaus savaitgalio!"

 

Fotogalerija


Naujausios žinios

Komentarai

12
Komentuoti
Alytiškis2019-12-09
Įdomu stebėti visą šį bardaką. kiek dar reikės laukti prokurorų išvadų? O gal jau jiems ir ten dirbusiem samdiniams ponas fabrikantas gerkles eurais užkišo? Draugams ir kaimynams buvę darbininkai.visą tiesą jau antrą gaisro dieną papasakojo: Pasirodo priešgaisrinė signalizacija buvo išjungta slaptu jungikliu, todėl kad malant padangas nuo kylančios smarvės ir garų iškart suveikia. vanduo drėkinantis malimo procesą irgi buvo užsukamas,nes šlapios blogai malasi,o ponas rėkia:,, daugau,daugiau ".Na o sausas mišinys-tikras parakas. Per didelis padangų kiekis buvo slepiamas gretimame ceche,užmorinant duris, kad tikrintojai nerastų. va tas per didelis kiekis ir pridarė bėdų.
Taikliai2019-12-02
meras moka reikšti mintis,palaikau ir noriu tik pridurti ,kad ar ne tam Lietuvoje Aplinkos apsaugos ministerija egzistuoja,kad užglostyti visus" nesusipratimus" ,ir taip nereiks nieko daryti,bausti,šalinti iš darbo.
ALGIS2019-12-02
ministras issiziojes gal musu oro ikvepe
Jo2019-12-01
Panašu, kad čia iš" laaabaai aukštai" numeta nurodymus,kad mes sapnavom gaisrą. Pinigai visagaliai......
Interesantas2019-11-30
Sakykite gal kas nors žinote kur gauti tokių padangų...aš norėčiau jomis namo katilą kūrenti, ba labai domiuosi ekaloginiu kuru. Jei kas nors galit rekomenduot, tai parašykit...skoloj neliksiu.
ABC2019-11-30
Įtariu, o ne ,,imeju podozrenije".....................
Sory2019-11-30
,,Visi galai į vandenį",o tai gal ir pieną be reikalo išpylė? Atrodo, mes visi buvom akli,kurti ir komoj.O iš savininkų dabar jau nieko nepareikalausi- jie padegėliai, skurdžiai turėtų būt socialiai remtini....( Ko negali pinigai, tą gali DIDELI pinigai)
Alytiškis2019-11-30
tai pavyzdys Alytaus m.meras visiems kitiems merams,taip reikia kovoti už savo kraštą ir žmones,nors ministerija ,kuri turėtų daryti rimtas išvadas stengiasi praeiti buldozeriu,turbūt nebus nei kaltų ,nei atsakingų,visi išliks savo pareigose,dirbs šeimynine ranga ir toliau tą patį darys iki sekančio karto.
Ne2019-11-30
taip nebūna mielas drauge,taip nebūna!
Joooo2019-11-29
Jau kaip ir gaisro nebuvo ... kas čia ko nori ... po kelių metų pamatysime nupliks Kauno chebra ar ne :)
ALGIS2019-11-29
kazkoks issigandes tas ministras.Olaboratorija uzlauze ir viskas svaru popieius viska iskencia
Mužeika2019-11-29
Kažkaip čia viskas šakėm ant vandens
traffix.lt