2 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
ĮdomuAktualijosPolitika
2019 Lapkričio 13d.
3

Dėl Alytaus miesto ir rajono užterštumo teisinęsi ministrai savo kaltės nepripažįsta (ATNAUJINTA)

titleZenono Šilinsko nuotr.

„Vėl girdime skirtingas informacijas, vėl skiriasi centrinės ir Alytaus valdžios versijos“, - sako Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas, opozicijos lyderis, Julius Sabatauskas. Jis ir frakcija Aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką ir Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą kviečia į susitikimą dėl Alytaus gaisro pasekmių.

Pasak J. Sabatausko, Alytaus miesto ir rajono žmonės nežino, kiek realiai užteršta jų aplinka, koks teršalų poveikis jų sveikatai ir kokiomis priemonėmis bus saugoma tiek aplinka, tiek gyventojų sveikata. 

Tikimasi, kad į šiuos klausimus ministrai atsakys, taip pat suteiks informaciją, kaip bus įvykdyti įsipareigojimai medikams, gydytojams, užtikrintas gydymo įstaigų finansavimas, kaip naujai siūlomas automobilių taršos mokestis susijęs su taršos mažinimu ir t.t.

Alytausgidas.lt primena centrinės ir Alytaus valdžios versijų priešpriešas gaisro klausimais:

  • Vidaus reikalų ministerijos (VRM) ir kitos valdiškos instancijos gaisrą „užgesino" pirmadienį (spalio 21), nuo tos dienos ekologinio pavojaus signalą atšaukė grėsmingą situaciją Alytuje stebėję ir padidėjusią taršą pasienių teritorijose pastebėję Lenkijos ir kitų aplinkinių šalių aplinkosaugininkai VS Alytaus miesto savivaldybė apie iš tiesų užgesintą gaisrą paskelbė penktadienį (spalio 25).
  • VRM duomenimis, gaisrą Alytuje gesino 324 ugniagesiai VS Alytaus miesto savivaldybės duomenimis – 268 ugniagesiai ir 8 traktorininkai.
  • Aplinkosaugininkų nuodymu, gaisro metu Pramonės g. 1 susidariusias apie 50 tūkst. kubinių metrų nuotekų dėl „nedidelio“ užterštumo „cinku“ buvo liepiama išleisti į Nemuną VS Alytaus miesto savivaldybė ir jai priklausanti bendrovė „Dzūkijos vandenys“ su šiuo pasiūlymų nesutiko, o jų užsakyti „Vandens tyrimai“ nustatė, kad naftalenas normas viršija 74, benzo(a)pirenas – 93,4, fluorantenas – 134, benzo(b)fluorantenas – 336, o antracenas – 645 kartus!

​ATNAUJINTA

Susitikimo su Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministrais  organizatoriai tvirtina, kad ir politikams, ir gyventojams sudėtinga tikėtis gauti informaciją apie Alytaus gaisro pasekmes žmonių sveikatai ir aplinkai. „... Matant tokią padėtį galima ir toliau cituoti klasikus, kad „skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas“, – opozicijos lyderis J. Sabatauskas sakė ministrams. Pastarieji kaltino iš kelių šaltinių vykstančią komunikaciją, esą ji klaidina ir gąsdina žmones.

Sveikatos ministras A. Veryga sakė, kad jis neturėtų žmonėms aiškinti, ką žmonėms daryti su kiekviena karve ir jos pienu. „Dėl žmonių sveikatos – tai yra ministerijos prievolė komunikuoti ir paaiškinti apie kiekvieną karvę – koks pienas gali būti užterštas, kaip žmonėms saugotis, koks yra apsinuodijimas dioksinu, ar ūmus, ar lėtinis, kokie požymiai. Žmonės juk to nežino... Ekstremalių situacijų komisija pati ne viską žino. Jeigu krizė ištiko vieną rajoną, tai nereiškia, kad centrinė valdžia turi nusišalinti“, – dėl komunikacijos A. Verygai sakė Seimo narys Linas Balsys.

A. Veryga patvirtino, kad išsamūs tyrimai užsienyje atliekami pasirinktinai tik 30-iai gaisrą gesinusių ugniagesių, esą nereikia tikrinti visų, kad būtų įvertinta, kokių jie gavo medžiagų, nes jas nustatys biomonitorings.

„Ar Alytaus rajono gyventojus esate informavę, ką jie gali auginti, ką valgyti, kas saugu jų sveikatai, kas ne?“ – klausė Seimo narė Rasa Budbergytė. „Tai – ne Sveikatos ministerijos klausimas, čia reikia Žemės ūkio ministerijos klausti. Jeigu kas sunegaluos, tuomet gydysim“, – kalbėjo ministras A. Veryga.

„Nelaimė Alytuje atskleidžia šių valdančiųjų negebėjimą tvarkytis – nėra nei aiškios informacijos, nei veiksmų. Ir tai parodė pats gaisro gesinimas, dabar – bandymai tvarkytis su pasekmėmis, ir šis pokalbis, kuriame nė vienas iš ministrų nemato savo atsakomybės už žmonių sveikatą ar užterštą aplinką“, – reziumavo J. Sabatauskas.

 


Komentarai

3
Komentuoti
Pikta2019-11-13
Kiek jie dar šaipysisi iš alytiškių???Tesugeba šou daryti......tai tokia valdžia???
nuomone2019-11-13
susidaro vaizdas jog visu gamtosaugos sveikatos apsaugos tarnybu vizija lygi nuliui biudzetas nepajiegus islaikyti siu velyedziu tam kelemi nauji mokesciai o ju darbas niekinis sugauti nusidejeli su meskere sugauti turgini su belarusiskais vaistais o toliau snipstas ta pamatem degant padangoms tad ar reik tokio kiekio siu tarnybu su armija neismaneliu kurie tik laiskelius tesugeba rasineti
Ane2019-11-13
Taigi centrinėje gerai, kėdė minkšta , kabake nueis padumins.... Jei jau lenkai stebėjo padidėjusi užterštumą tai tikrai buvo bet centrinėje dispečerinėje gerai, gal rotoriai draugai
traffix.lt