3 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
VideoreportažaiAlytaus rajonasAktualijos
2019 Spalio 31d.
2

Gaisro žala: kenčia ne tik Alytaus rajono, tačiau ir aplinkinių teritorijų ūkininkai (VIDEOĮRAŠAS)

titleAlytausgidas.lt nuotr.

Kokia tikra žala patirta Alytaus rajone?

Skubų susirinkimą šia tema paskelbė bene labiausiai gaisro Alytuje metu nukentėjusios savivaldybės meras.

Algirdas Vrubliauskas į dar vieną posėdį rajono savivaldybėje sukvietė, įvardinti realią situaciją paprašė Aplinkos, Sveikatos apsaugos, Žemės ūkio ministerijų atstovų, taip pat atsakingų instancijų atstovų.

ATNAUJINTA

Pirmieji į rajono savivaldybės posėdžių salę atėjo rajono gyventojai, ūkininkai, seniūnai, įvairių skyrių specialistai, policijos ir kitų tarnybų atstovai.

Pirmoji iš vadovų į salę atėjo rajono vicemerė Dalia Kitavičienė.

Po kelių minučių įžengė ir neeilinį susirinkimą inicijavęs meras A. Vrubliauskas.

Į susirinkimą atvyko ir Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys, Seimo nariai, kiti politikai, rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, svečiai iš įvairių institucijų Vilniuje.

„Buvau pas premjerą, buvau pas prezidentą, aiškinausi, kažkas man tapo aiškiau, tačiau kai pabuvau pas ūkininkus, kurie pieno negali priduoti tonomis, supratau, kad nieko nesuprantu", - atviravimu susirinkimą pradėjo rajono meras.

A. Vrubliauskas tęsė, esą, jeigu vyriausybė nuostolių nekompensuos, tai daryti bus priversta  pati savivaldybė.

„Iš kultūros paimsim (aišku, ką iš jos paimsim...), atlyginimus susimažinsim, tačiau situaciją tikrai suvaldysim ir žalą kompensuosim", - jautria nata tęsė rajono meras.

„Nuostolių, kurie jau patirti, sudaro 60 tūkst. eurų", - septynių dienų nuostolius dėl priduoti negalimo pieno Alytaus rajono kaimuose įvardijo A. Vrubliauskas.

Pieno tyrimai paimti 35 kaimuose, daugiausia nuo gaisravietės į šiaurės pusę, tiriami nustipusių, Alytaus rajone rastų zuikių, stirnų, paukščių kūnai.

Dioksinai piene.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Darius Remeika pasidalino naujausių pieno tyrimų duomenimis.

Didžiausi dioksinų pervirščiai piene fiksuoti Genių ir Karklynų kaimuose, kur pas kai kuriuos pienininkus leidžiamas teršalų kiekis piene viršija iki 7 kartų. Keturis kartus dioksinų kiekis viršija Vytautiškių kaime.

Užterštas pienas minėtose teritorijose rastas 7-iuose iš 12 mėginių.

Pieną iš ūkininkų draudžiama supirkti iš 25 Alytaus rajono kaimų.

Papildomi pieno tyrimai atliekami ir aplinkinėse vietovėsie, link Balbieriškio, Birštono, Punios.

„Žemės ūkio ministras išvyko į Estiją, tikiuosi, kad kažkas iš ministerijos suteiks informaciją", - vylėsi rajono meras, teiravęsis, kas bus toliau, jeigu pienas iš užterštų teritorijų nebus superkamas dar ilgesnį laiką.

„Žėmės ūkio ministerija kompensuos ūkininkų patirtus nuostolius", - susirinkusius ramino ministro patarėja Giedrė Pupšytė.

„Vėjo rožė, ji neturi adreso...", - pagrindinę kliūtį tiksliau apibrėžiant gaisro užterštą teritoriją įvardijo VMVT vadovas. Pasak D. Remeikos, deja, kol kas vadovaujamasi tik „indikacine" informacija. Tikslesnės informacijos, konkretesnių stebėjimo būdų nepasiūlė ir Aplinkos apsaugos departamento atstovas Česlovas Meržvinskas.

Susirinkime buvo paneigta infomacija, kad užterštas pienas gali būti naudojamas jį praskiedus.

„Pienas, kuriame dioksinų kiekis viršija 2,5, negali būti naudojamas niekam", - patikslino D. Remeika, priminęs, kad dioksinų kiekis piene nemažės, jeigu karvės bus šeriamos nuo gaisro šienu  iš lauko ir kitu neapsaugotu pašaru.

„Ar čia yra koks nors koordinatorius?", - teiravosi Alytaus rajone dirbantis galvijų augintojas, pasigedęs konkrečios informacijos apie susidariusią situaciją gaisro paveiktoje zonoje.

Susitinkimo metu Alytausgidas.lt redakciją pasiekė ir konkretesnė informacija. „Pranešimą apie Geologijos tarnybos veiksmus, paimtus mėginius, paimtus Alytuje, žadam skelbti pirmadienį", - redakciją informavo Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos atstovė Indrė Satkūnienė, konkretesnių žinių nurodžiusi kreiptis į Alytaus gaisravietės koordinatorę Aplinkos apsaugos agentūrą".

„Po mėnesio bankrutuosim", - tyliu, tačiau bene esminiu komentaru ilgas, deja, ne itin konkrečias kalbas susirinkime kentė rajono ūkininkai.

„Atlyginimas už nesupirktą pieną pagal tų dienų kainas", - garantijas, kurių turėtų tikėtis ir reikalauti Alytaus rajono pienininkai, priminė buvęs Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

„300 tūkst. eurų, kuriuos kompensacijoms siūlo premjeras Saulius Skvernelis? Juokas. Ūkininkai juokiasi...", - į LR vyriausybės siūlomą reagavo vienas rajono ūkininkų.

„Pieną, kai jame nebus teršalų, galėsite priduoti", - vilties pienininkams suteikė VMVT vadovas, tyrimus planuojantis atnaujinti kas 10 dienų.

„O kam priduoti, jeigu iš mūsų nesuperka?", - klausė, bet atsakymo nesulaikė pieną iš ūkininkų superkantys ir didžiosios šalies pieninėms parduodantys verslininkai.

„Žalą ir jos dydžius reikia įrodyti, kai ateis laikas pateikti dokumentus, juos nukentėjusiems reiks turėti", - kalbėjo LR sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, prašęs kolegų valdininkų padėti žmonėms tvarkant nuostolius įrodančius popierius.

„Mes džiazuojam...", - įvairių pasiūlymų klausęs savo nevilties neslėpė meras A. Vrubliauskas. Buvo diskutuojama, kaip užfiksuoti ūkininkų patirtą žalą, galbūt situaciją fiksuoti ūkininkų žurnaluose ir pan., kas bus laikoma patikimais patirtų nuostolių įrodymais. 

„Mane stebina. Kas yra ekstremali situacija? Tai reiškia, kad vėl rinktis turim ne pirmadienį, o rytoj", - arčiau realios situcijos, bręstančios Alytaus rajone, buvo  Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas.

„Manęs netenkina kalba apie pinigus. Negali būti skaičiuojama vidutinė pieno supirkimo iš ūkininkų kaina", - prakalbo Alytaus rajono ūkininkė, prašiusi fiksuoti realias, o ne vidutines supirkimo kainas ir tik taip skaičiuoti patirtus nuostolius.

„Dvi dienos, kai pieną superkam, tačiau jį esame priversti laikyti šaldytuvuose. Kur man dėti pieną?", - nežinia dalinosi pieno supirkėja iš Alytaus ir Lazdijų rajono.

„Pateikite raštą, kad jūs pieną supirkote, o iš jūsų pieninės neperka", - regioninei supirkėjai atsakė Žemės ūkio ministerijos specialistė.

„Mes nedraudžiam supirkti pieno iš tų teritorijų, kurios nepatenka į įvardintas 25-ias", - tvirtino VMVT vadovas, tačiau tokia kalba, regis, neguodė nei neknedraudžiamose teritorijose karves melžiančių ūkininkų, nei mažųjų pieno supirkėjų, iš kurių didžiosios pieninės pastarosiomis dienomis nesuperka ne tik iš Alytaus rajono, tačiau ir aplinkinių vietų.. 

„Pilkim pieną prie...", - kantrybę praradę pienininkai šūkavo, siūlydami tai daryti prie vienos ar kitos valdiškos institucijos pastato.

„Supraskime ir pienines, prekybos centrus, kurie patiria žalą dėl užteršto pieno ir jo produktų, iš prekybos išimamų šimtais tonų", - ne tik ūkininkams grėsmingą situaciją įvardijo D. Remeika, kuris sutiko po posėdžio likti Alytaus rajono savivaldybės patalpose ir tarpininkauti tarp didžiųjų bei regioninių pieno supirkėjų, kad iš dirbančiųjų neuždraustose teritorijose pienas būtų superkamas.

„Dioksino pavalgę savaitę gyvuliai valysis ilgai", - kalbėjo chemijos mokslų daktaras, alytiškis Donatas Zmuidzinavičius, patikslinęs, kad teršalai žmogaus kūne kaupiasi ir išlieka ilgiau, „nesam karvės...".

„Improvizuojam", - posėdį mėgino apibendrinti džiazą, regis, neypatingai pripažįstantis Alytaus rajono meras, smulkiems pieno statytojams priminęs dėl žurnalų vedimo ir kitų popierių žalai nustatyti rinkimo būtinybės


Naujausios žinios

Komentarai

2
Komentuoti
Pamąstymui2019-11-02
Gerb. ūkininkai, ar visi pasirūpinote savo gyvuliais???????
smetona2019-10-31
naudokites proga vaikinai es ne biedna ir pas save padangu neperdirba kodel Lietuva turi kenteti?
traffix.lt