12 c Alytus
Ketvirtadienis, Liepos 9d.
VerslasAktualijosSveikata
2019 Spalio 29d.
8

Iš lentynų renkami Rokiškio, Varėnos, Alytaus ir Marijampolės pieninių produktai (PAPILDYTA)

titleLietuvoje neretai kritikuojamas lenkiškas pienas pastarosiomis dienomis tampa itin populiarus... Alytausgidas.lt nuotr.

Iš Lietuvos parduotuvių lentynų be „Rokiškio pieno“, „Rokiškio sūrio“ taip pat turi būti išimti „Varėnos pienelio“, „Rivonos“ (Alytaus pieninės) ir „Marijampolės pieno konservų“ pienos produktai.

Alytausgidas.lt žiniomis, tai – dar ne visi pieno perdirbėjai, kurių produktų vartotojus galėjo pakliūti Alytaus gaisto metu galimai apnuodyti pieno produktai. Tai patvirtina ir mūsų skaitytojo, o iš pateiktos informacijos – kaip ir eksperto laiškas, su kuriuo jus ir supažindiname (kalba netaisyta):

„... Skaičiau ir žiniasklaidoje girdėjau pranešimus apie Alytuje pieno mėginiuose nustatytus viršijančius dioksinų kiekius (kai kur ir 8 kartus.). spaudoje skaitau, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) užtikrino, kad pienas į rinką nepateks, kad tarnyba uždraudė pieno supirkėjams supirkti pieną iš kaimų, kurie patenka į užkrėstą zoną“.

 „ ... Mano žiniomis šis uždraudimas VMVT direktoriaus įsakymu vykdomas tik nuo spalio 25 d., pieno mėginiai buvo atrinkti spalio 20 d. po 4 dienų tik po gaisro pradžios. Man kaip vartotojui kyla daugybė klausimų dėl nesaugaus pieno patekimo į rinką“, - nerimauja skaitytojas, toliau dėstydamas savo abejones papunkčiui:

1. Iš Alytaus r. iki spalio 25 d. buvo superkamas pienas ir jis parduodamas ne tik Alytaus pieninei (Alytausgidas.lt pastaba: „Rivona“, „Norfa“), bet ir Rokiškio pieninei, Vilkyškių pieninei ir gal kitomis. Vadinasi užterštas dioksinais pienas buvo išvežtas į kitus rajonus. Ir buvo vežamas laikotarpyje nuo spalio 16 d. kai prasidėjo gaisras iki 25 dienos, kai VMVT buvo uždrausta.

2.  VMVT vadovas spaudoje minėjo, kad sunaikintas tik Alytaus pieninės pienas. Klausimas: o kaip kitų pieninių supirktas pienas tuo laikotarpiu? Kodėl nekalbama apie kitų pieninių supirktus kiekius iš Alytaus ir kiek ten sunaikinta dioksinais užkrėsto pieno jei jis buvo sunaikintas? Manau, kad kitose pieninėse buvo perdirbtas ir pateiktas vartotojams.

3.   VMVT vadovas minėjo, kad sunaikino apie 1,5 tonos pieno. Ar toks mažas pieno kiekis pagaminama Alytaus rajone? Ar tik tuos skaičius turi, o kitus slepia VMVT? Ar didžioji pagaminto žaliavinio pieno dalis buvo slapta išvežtą į kitus rajonus ir perdirbta?

4.  Kodėl pieno supirkimas uždraustas tik praėjus daugiau kaip 9 dienoms? Kodėl VMVT leido daugiau kaip savaitę nuodyti žmones? Nes juk tarša atsirado daug ankščiau negu buvo uždrausta supirkti pieną. Vadinasi, visas tas dienas nuo gaisro pradžios, kai jau dioksinai ir kitos nuodingos medžiagos buvo pasklidusios po aplinką buvo toks pienas superkamas. Tačiau, manau, kad toks pienas turėjo būti iškart uždraustas, nelaukti daugiau kaip 9 dienas. Juk kas dar gali atsakyti, ar tokio pieno negėrė padidintos rizikos žmonių grupės (vaikai, nėščios moterys, pensininkai, kuriems nuodinga medžiaga - dioksinas poveikis dar stipresnis ir ūmesnis).

5.   Laibai įdomu koks kiekis pieno buvo supirktas per tas dienas nuo taršos pradžios ir jau buvo perdirbamas. Turiu galvoje koki pieno kiekiai su dioksinais galėjo nuodyti kitų rajonų žmones.

6.  Kodėl kituose rajonuose, kurie taip pat jautė gaisro padarinius nėra uždraustas pieno supirkimas, o laukiam tyrimų (jei jie iš vis paimti), o gal tai nelaikoma svarbu. Kalbu apie Prienus, Birštoną, Lazdijus, Varėną ir kt. besiribojančius rajonus.

7.   Kaip dėl kitų maisto produktų mėsa, žuvis, kiaušiniai, daržovės. Nėra jokios informacijos apie ar šiuose produktuose mėginiai yra atrinkti ir ar jau vyksta kontrolė ir čia?„Prašyčiau jūsų, kaip žiniasklaidos atstovų, pasidomėti šia informacija. Manau, tai gali būti aktualu ne tik dzūkams“, - laišką baigia skaitytojas.

Primename, kad skaitytojo pateikta informacija – nėra patikrinta, tačiau jau nukreipta ir atsakingoms institucijoms, iš kurių bus laukiama atsakymų artimiausiu metu.

Bet kuriuo atveju, tiek VMVT įvardintame, tiek skaitytojo pateiktame galimai gaisro metu užkrėsto pieno iš Alytaus apylinkių perdirbėjų sąraše neminimos visos Alytaus rajone ir kitose paveiktose vietose pieno žaliavą pirkdavę didžiosios Lietuvos pieninės. 

PAPILDYTA

Aplankytų prekybos centrų pieno skyrių darbuotojos į situaciją reaguoja itin praktiškai. Pasak moterų, kiekvieną rytą pasiekia nauji nurodymai, kokių pieninių pieną ar kitus produktus privaloma išimti iš lentynų. „Šiandien – šitas, o rytoj - gal jau kitas pienas. Tokios dabar dienos", - ramino pardavėjos.

ATNAUJINTA

Alytaus pieninės („Rivonos“), tiekiančios pieno produktus „Norfos“ parduotuvėms, atstovai teigia, kad produkcija iš prekybos išimta pirmadienį, o šiuo metu surinkinėjama. „Rivonos“ vadovai tvirtina, kad bendrovės padalinys Alytuje gaisro metu buvo sustabdęs darbą (Alytausgidas.lt pastaba: kai kuriomis smogo dienomis dirbo didesnėmis ar mažesnėmis apimtimis), „todėl pati bendrovė pieno nesupirko, tačiau galbūt užteršto pieno pas juos pateko iš vieno tiekėjo".

„Alytuje mes dirbdami pieno neturėjome ir po to iš alytiškių jo nepirkome iš viso, todėl pas mus užteršto pieno nebuvo, tik tiek, kad mes turėjome vieną Kauno tiekėją, kuris mūsų neinformavo, kad kažkiek pieno rinko iš Alytaus regiono“, – aiškino Alytaus pieninės savininkai, tvirtinantys, kad jiems „reikia išimti iki dešimties tonų produkcijos" ir aiškinantys, jog jų laboratorijos tyrimų duomenimis, „produktai nėra užteršti".

„Varėnos pienelio“, daug pieno produktų tiekiančio „Lidl“ prekybos tinklui Lietuvoje, vadovai prisipažino, kad „apie 20 tonų galbūt užterštos produkcijos sulaikė savo sandėliuose", o iš prekybos vietų surinko dar apie 10-15 tonų produkcijos. „Mes visai iš Alytaus krašto nepirkome, tačiau perkame iš kooperatyvo ir kaip pastarasis įvardijo, „lyg iš vieno ūkininko gali būti tikimybė", – pasakojo varėniškiai pienininkai.

VMVT duomenimis, įmonių produkcijoje kenksmingų medžiagų nustatyta nebuvo. Produktų gamyboje buvo panaudota iš viso apie 2 % žaliavinio pieno, supirkto iš gaisro paveiktų teritorijų, skaičiuojant nuo bendro į įmones pristatyto žaliavinio pieno kiekio.  Įmonės UAB „Rokiškio sūris“, UAB „Rokiškio pienas“, UAB „Varėnos pienelis“, UAB „Rivona“ (Aluytaus pieninė) ir UAB „Marijampolės pieno konservai“ iš tokio sumaišyto pieno pagamino apie 1 tūkst. tonų įvairios produkcijos, kurios didžioji dalis apie 70 % sulaikyta įmonių produkcijos sandėliuose ir į rinką nepateko. .


Komentarai

8
Komentuoti
Valė2019-10-31
Kaip galima paskleisti, kad visas pienas užterštas, jeigu, kaip pav. p. Nenorto neimti mėginiai?????
.2019-10-30
Na dar ir šiandien Kaune maximos ir iki parduotuvių lentynose pilna tos Rokiškio produkcijos... Nieks jos neišima iš prekybos...Čia juk Lietuva. Pirkit kas norit-akcijos mačiau...
.2019-10-30
Tai krūvą ožkų pavogė, jų pienas gal neužterštas. Buvo kriminaluose. ?
Jaja2019-10-30
Tai išrinkit ir duoną nes Barščio grūdų visi aruodai buvo po pačiu dūmų srautu.
Vaida2019-10-30
Tas ,,lenkiškas pienas,, fasuotas lietuvoj.
Jo2019-10-30
Pas lenkus pirko ir taip nemaža dalis, dabar pirks praktiškai visi .Visiska zopa Lietuvelei , apie Alytų nėra net kalbos
Aaa2019-10-29
O prie ko cia lenkiskas pavaizduotas..zurnaliuga eilinis bulvonas...ir dar plius vel lenku bus perkama produkcija..biznis eina
Sesės ir broliai2019-10-29
Sturmuokim brolius lenkus !!!!
traffix.lt