18 c Alytus
Šeštadienis, Liepos 11d.
ĮdomuAktualijosSveikata
2019 Lapkričio 4d.
2

Padangų gaisrų paliestos vietovės iš pelenų kyla dešimtmečiais (SĄRAŠAS)

titleSkaitytojas degusiam Alytui: „Po padangų gaisro Vinčesterį valė 20 metų“. Nuotraukoje: padangų perdirbimo gamykla Alytaus Pramonės rajone iškart po gaisroAlytausgidas.lt nuotr.

Pasidalinę didžiųjų Alytaus miesto ir apylinkių gaisrų istorija iš skaitytojų sulaukėme ir jų prisiminimų, istorijų. Viena tokių – žymiausių padangų gaisrų (angl. – tire fire) pasaulyje sąrašas.

„Galbūt šių gaisrų padarinių likvidavimo patyrimas bus naudingas ir mūsų miestui?“, - pasiteiravo skaitytojas, pastebėjęs , kad, pvz. Vinčesterio miestą JAV po padangų gaisro valė 20 metų.

Pavojingų atliekų tvarkymo įmonės „Toksika“ vadovai teigia, kad Alytaus gaisravietėje, kur galėjo būti laikomi 2 tūkst., o buvo apie 10 tūkst. tonų padangų, degėsių su nuogrindomis ir nuoplovomis gali būti net „apie 300 tonų “.

„Ekologistikos“ degėsių krūvoje, pasak „Toksikos“ atstovų, „matyti ir vie­los likučių, ir gumos, todėl gali būti daug sieros“.

Ankstesni padangų perdirbimo gamyklų gaisrai:

2017 m.

Sausio 17 d. gaisras prasidėjo padangų perdirbimo gamykloje Taojuane (Taivane).

Gegužės 5 d,. Phelpse (JAV) Misūrio valstijoje  padangų perdirbimo gamykloje kulęs gaisras buvo matomas per 10 mylių, o gaisravietėje dūmai smilko per vasarą, iki rugpjūčio.

2016 m.

Gegužės 13 d. Ispanijoje, tarp Toledo ir Madrido, netoli sostinės, užsidegė didžiausias Europoje nelegalus padangų (5 mln.) sandėlis. Buvo evakuota 9 tūkst. žmonių iš Sesena miestelio.

Rugpjūčio 10 d. Lockporte prie Niujorko (JAV) užsidegė beveik 2 tūkstančiai tonų smulkintų padangų, sugriuvo 4 pastatai, buvo evakuota 400 aplinkiniuose namuose gyvenančių šeimų.

2015 m.

Rugpjūčio 18 d. gaisras padangų Oklahomos (JAV) valstijos šiaurėje, šalia gamtos rezervato.

2014 m.

Sausio 16 d. Šerberne prie Elmeto netoli Lidso (Anglija) ugnis kilo teritorijoje su 15 tūkst. tonų padangų, o gaisro židinys buvo matomas ir iš NASA palydovų. Nuodingas smogas buvo pakibęs virš Jorkšyro grafystės ir Šiaurės Anglijos.

2012 m.

Balandžio 16 d.  Al Džahroje (Kuveitas) pradėjo degti 5 mln. padangų, gegužės 26 d. Ajovoje (JAV) užsidegė susmulkintų padangų medžiagos beveik 3 hektarų plote ir degė, smilko beveik 2 mėn.

Sausio 27 d. padangų gamyklos gaisras Lockporte (JAV).

2008 m.

Gaisras padangų smulkinimo gamykloje Ballico (JAV) Kalifornijoje.

2005 m.

Liepos 19 d. gaisras kilo ir 6 dienas truko Watertowne (JAV) esančioje padangų perdirbimo gamykloje, kurią gesino 108 ugniagesių brigados, o nelaimės priežastis ir pasekmes tyrė daugiau nei 25 tarnybos.

2002 m. Lietuvoje

Rugpjūčio 2 d. Žaizdrių kaime Trakų rajone, užsidegusios padangos degė ne 10 dienų, kaip Alytuje, o 33 valandas, tačiau teršalų koncentracijos buvo smarkiai padidėjusios 700 metrų - 1 km 200 m atstumu nuo gaisro židinio, o kietųjų dalelių koncentracijos normas viršijo apie tūkstantį kartų. Tuomečio Aplinkos ministro, įtarusio padegimą,  teigimu, ekologinės nelaimės prie Trakų metu metu padaryta žala gamtai viršijo 6 mln. eurų. Buvo klausiama, kam teks atlyginti žalą. Teismas iš sudegusio padangų savartyno savininkės priteisė  290 tūkst. eurų. baudą, tačiau bendrovė „Egapris“ bankrutavo, o prieš tai milijonus iš senų padangų „saugojimo“ uždirbęs jos savininkas Kęstutis Chormanskis dar spėjo pasiteisinti, kad gaisrą sukėlė žaibas. Minėto verslininko išsinuomotame žemės sklype prie žmonių namų ir Trakų istorinio nacionalinio parko buvo laikoma per 7 tūkst. padangų. Dar prieš gaisrą atsakingiems pareigūnams buvo pavesta tikrinti sąvartyną ir, esant būtinybei, atimti leidimą, tačiau to nebuvo padaryta. Ar sąvartyną šalia kaimo leidę įrengti valdininkai nepažeidė reikalavimų, turėjo išsaiškinti Vyriausybės sudaryta komisija...

Gaisro metu degančių padangų dūmai į atmosferą Trakš rajone išmetė daug žmonių sveikatai kenksmingų kietųjų dalelių, tarp kurių buvo ir kancerogeninių (vėžį sukeliančių) junginių.  Kaip ir Alytaus atveju, tuomet mokslininkai tuomet tvirtino, kad į dangų išmesti nuodai nepakenkė miesto gyventojams, tačiau gaisro padariniai smarkiai užteršė cheminėmis medžiagomis 2,3 hektaro padangų aikštelės teritoriją. Tuometiniai dirvožemio tyrimai atskleidė, jog sunkiųjų metalų koncentracija viršijo didžiausias leistinas normas.

Gaisravietė Trakų rajone buvo sutvarkyta tik atsiradus galimybei panaudoti teritorijos Europos Sąjungos (ES) skirtas lėšas. Projekto „Buvusioje naudotų padangų aikštelėje (Žaizdrių k. Trakų sen,. Trakų r. sav.) įvykusio gaisro padarinių likvidavimas ir užterštos teritorijos sutvarkymas“ buvo pasirašyta jungtinės veiklos sutartis tarp Trakų rajono savivaldybės administracijos ir žemės ūkio bendrovės „Žaizdras“, iš viso buvo skirta per 245 tūkst. eurų, o ES struktūrinių fondų lėšos sudarė beveik 200 tūkst. Eur.

Trakų rajono savivaldybės skelbtą konkursą dėl padangų gaisro metu užterštos teritorijos išvalymo ir sutvarkymo laimėjo bendrovės „Elektrėnų švara“ ir „Irdaiva“. 3 tūkst. 500 tonų nesudegusių padangų ir dalinai sudegusios buvo perrinktos ir surūšiuotos, o po to priduotos į „Akmenės cementą“, kur turėjo būti perdirbamos, tačiau to padaryta nebuvo.

Iš Žaizdrių išvežus padangas buvo šalinami padangų degėsiai, taip pat gaisro gesinimui naudotomis cheminėmis medžiagomis užterštas gruntas. Jo vietoje buvo supiltas naujas kokybiškas dirvožemis ir pasėta žolė.

2002 m.

Nuo sausio 23 d. iki vasario 3 d. Nebraskoje (JAV) per 11 dienų sudegė 100 tūkst. smulkintų padangų, prireikė daug gyventojų evakuavimo atvejų, o taip pat 40 tarnybų pagalbos, kas bendrai kainavo apie pusantro milijono JAV dolerių.

1999 m.

Spalio 3 d. Stanislauso apskrityje (JAV) Kalifornijos valstijoje esančiame Vestlyje degė 7 milijonų padangų krūva degė 30 dienų.

Rugpjūčio 21 d. buvusiame „Kirby“ padangų perdirbimo ceche Sycamore (JAV) Ohajaus valstijoje degė maždaug 25 milijonai padangų. Vien teritorijos išvalymas kainavo 30 mln. JAV dolerių.

1998 m.

7 mln. padangų nelicencijuotoje „Royster“ padangų šalinimo įmonėje Tracy mieste (JAV) Kalifornijos valstijoje kilęs gaisras vyko 26 mėnesius. Teritorijos sutvarkymas kainavo apie 20 mln. JAV dolerių.

1996 m.

Kovo 14 d. nelegalioje padangų gamykloje Filadelfijoje (JAV) kilęs gaisras padarė 6 milijonų JAV dolerių žalą.

1995 m.

Liepos 22 d. kilo gaisras Sinclairvilyje (JAV) prie Niujorko, kur daugiau nei per savaitę sudegė daugiau kaip milijoną padangų.

1994 m.

Indianoje (JAV) beveik mėnesį trukusiame gaisre nuo liepos 16 iki rugpjūčio 22 d. sudegė 70 tūkst. tonų padangų ir susmulkintos gumos.

1990 m.

Vasario 12 d. Hagersvilyje (Kanada) Ontarijo valstijoje, 18-os futbolo aikščių plote prasidėjo ir 17 dienų vyko gaisras, kuriame sudegė 12-14 milijonų padangų krūva, dėl to reikėjo evakuoti 4 tūkst. žmonių.

1989 m.

Liepos 26 d. Heyope (Velsas) gaisre sudegė beveik10 milijonų padangų, sukauptų per 15 metų.

1984 m.

Rugsėjo 24 d. Everete (JAV) Vašingtono valstijoje pradėjo degti 4 milijonai naudotų padangų ir ruseno, aplinką teršė iki 1985 m. gegužės.

1983 m.

Spalio 31 d.  Vinčesteryje (JAV) Virdžinijos valstijoje užsidegė ir devynis mėnesius degė 7 mln. padangų, aplinkinius rajonus užteršdami švinu ir arsenu. Vietovė buvo išvalyta per 20 metų (1983–2002 m.) parėmus superfondams.


Komentarai

2
Komentuoti
Marius2019-11-04
dar tas bicas Cicenas toki pertekliu padangu sukaupes buvo o tikisi draudimo ismokos?
nera ko lygiuotis i nelaimelius, ziurekit ten buvo ir ten buvo 2019-11-03
Neimanoma lygiuotis i tokias valstybes kaip UK ar JAV, ten veikia galvos, logistika ir tokiose kaip valstijose yra tik dvi partijos o vargseje Lietuveleje kiek partiju, dzukija apsikta bus iki pasaulio pabaigos, amen
traffix.lt