9 c Alytus
Penktadienis, Spalio 30d.
NelaimėsAktualijosSveikata
2019 Spalio 26d.
0

Kokių sunkiųjų metalų tyrimus vertėtų atlikti?

titleAlytausgidas.lt nuotr.

Kur ir kaip galima ištirti šulinių, kitų vandens telkinių bei dirvožemyje esančių sunkiųjų metalų kiekį?

Spalio 16 dieną Alytuje esančioje padangų perdirbimo gamykloje kilo gaisras. Jis pilnai užgesintas tik spalio 25 dieną. Apie tokio mąsto katastrofos poveikį gamtai ir žmonių sveikatai jau nemažai buvo rašyta, todėl nesiplėsiu. 

Maisto ir veterinarijos tarnyba jau nustatė, kad  piene, kurio mėginiai buvo atrinkti iš gaisro paveiktoje teritorijoje esančių ūkių, rasta dioksinų suma viršija didžiausią leistiną koncentraciją. Kol kas galime tik spėti, koks bendras viso regiono užterštumas ir kaip tai paveiks mus visu

Gyvendama Prienų rajone (Alksniakiemyje, Alytausgidas.lt pastaba: per 25 km nuo Alytaus) jau pirmomis gaisro dienomis jutau, kad ir čia kvėpuojam užterštu oru. Nenuostabu, nes tomis dienomis vėjo kryptis buvo nuo Alytaus link Birštono, Prienų. Padidėjusi tarša fiksuota ir Kaune.

Natūralu, kad tiek man, tiek Alksniakiemio bendruomenės žmonėms (esu šios bendruomenės pirmininkė) kilo klausimų dėl vandens ir dirvožemio užterštumo sunkiaisiais metalais. Deja, jokia oficiali informacija apie tai, kur ir kaip tokius tyrimus galima atlikti, nebuvo ir iki šiol nėra skelbiama.

Spalio 25 dieną kreipiausi į kelis aukščiausius šalies valdžios atstovus, tačiau atsakymo apie galimybę ištirti vandenį ir dirvožemį nesulaukiau. Tačiau man ne tas pats, kokį vandenį geria kaimynai ir kiek užteršta apylinkių žemė, todėl ir toliau atkakliai ieškojau, kas galėtų patarti, kaip galima juos ištirti.

Surinkti žemiau pateiktai informacijai man prireikė nei daug, nei mažai – beveik 5 valandų. Įdėjau nemažai pastangų, prireikė ir kantrybės, nes tiek laiko skambinau, aiškinausi, buvau siuntinėjama iš vienos tarnybos į kitą. Tačiau gana apie tai, kad patys turime ieškoti to, ką valstybinės institucijos turėjo kuo plačiau viešinti. Informacija gauta, noriu ja pasidalyti su visais Lietuvos žmonėmis, kad jiems nereiktų eiti tų pačių kryžiaus kelių.

Kokių sunkiųjų metalų tyrimus vertėtų atlikti?

Arseno As
Švino Pb
Nikelio Ni
Aliuminiu Cu
Alavo Sn

Šiuos metalus man išvardijo laboratorijose dirbantys chemikai. Tai yra medžiagos, kurios labiausiai kenkia žmonėms ir gali sukelti pačias sunkiausias ligas (tame tarpe onkologines).

Kadangi pati dirbu Kaune, domėjausi, kur šiame mieste galima atlikti tyrimus. Radau dvi vietas.

1. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (Kauno padalinys)

NVSPL kontaktus galite rasti čia. Adresas Kaune: Aušros g. 44, tel. 8 37 331699. Mėginiai priimami darbo dienomis 9-13 val.

Svarbu: čia neatliekami arseno tyrimai dirvožemyje. Visi kiti mėginiai surenkami ir vežami tirti į Vilnių (arseno ir ten netiria).

2. Agrocheminių tyrimų laboratorija Kaune

Kontaktus galite rasti čia. Adresas: Kaunas, Savanorių pr. 287-215, tel. 8 37 312412.
Čia atliekami visi sunkiųjų metalų tyrimai. Darbo laikas I-IV 8:00 – 17:00, V 8:00 – 15:45 (pietų pertrauka: 12:00-12:45).

Kaip teisingai paimti mėginius pridavimui, jei tai darote patys?

Vandens pakanka 1 litro, jei imama iš atviro vandens telkinio: šulinio, tvenkinio, ežero, upės. Šiuo metu aktualu tirti tik atvirus telkinius, nes gręžinių vandens tarša dar nepasiekė: nebuvo lietaus, kenksmingos medžiagos negalėjo taip giliai įsiskverbti į žemę.  Žinoma, jei gyvenate prie pat gaisro židinio, verta tirti ir gruntinius vandenis. Tolesnėms vietovėms gręžinių vandenį verta tirti kiek vėliau, gal net pavasarį, kai tarša pasieks gilesnius sluoksnius.

Vandenį reikia paimti tiesiai iš telkinio. Geriausia – į stiklinę talpą.

Su dirvožemio mėginiu truputį sudėtingesnė situacija. Agrocheminių tyrimų laboratorijos chemikai rekomenduoja tyrimui atvežti nuo 0,5 iki 1 kg dirvožemio, paimto iš ne mažiau kaip 20 vietų. Dirva imama iš sluoksnio, esančio iki 20 cm gylyje (gali būti visai iš paviršiaus paimta). Pavyzdžiui, jei norima ištirti lauką, reiktų vizualiai jį padalinti linijomis ir eiti jo vienu kraštu, viduriu ir kitu kraštu. Einant vis iš kitos vietos semti dirvožemio ir jį visą sumaišyti.

Tyrimų kainos. Agrocheminių tyrimų laboratorijoje varis, švinas ir nikelis tiriami viename mėginyje – kaina 27 Eur.
Atskirai arseno, aliuminio ir alavo tyrimai ~18 Eur kiekvienas.
Tuo tarpu NVSPL, kur mėginiai vežami į Vilnių, vieno sunkiojo metalo mėginio kaina nuo 26 Eur.

Pabaigai: kaip sau padėti nors kiek išsivalyti nuo sunkiųjų metalų?

Šiai dienai aš nežinau (ir moksliniuose straipsniuose geresnio būdo nesu aptikusi) kito tokio veiksmingo sunkiuosius metalus surišančio ir iš organizmo išvedančio būdo kaip biochlorela ir spirulina. Yra atlikti tyrimai, kurie rodo, kad šie dumbliai suriša ir iš organizmo išveda mums kenksmingus sunkiuosius metalus.

Kaip papildomą detosikuojančią priemonę galiu rekomenduoti homeopatinį preparatą, galima pavartoti ir seleną. Tai stiprus antioksidantas. Teko skaityti mokslinių straipsnių, kuriuose minima, kad šis mikroelementas taip pat gali iš organizmo išvesti dalį sunkiųjų metalų.

Parengta pagal biologinės medicinos ir diagnostikos centro vadovės Daivos Aušros Earle informaciją


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt