11 c Alytus
Trečiadienis, Liepos 8d.
DzūkijaĮdomuAktualijos
2019 Spalio 24d.
20

Dar blogesnė situacija – danguje. Sutapimas ar Alytaus gaisras užteršė visą Lietuvą? (ATNAUJINTA)

titleNuotraukų galerijaSmogas virš Alytaus ir apylinkių iš dangausP. Briedžio nuotr.

„Oro taršos rodikliai Alytuje ir aplink jį – jau neviršija normų“, - devintąją gaisro dieną trimituoja LR aplinkosaugos miniterijos atstovai.

Tarsi būtų galima būtų džiūgauti, tačiau informacija neramina, o tam pagrindą suteikia dviprasmiška, o gal ir daugiau prasmiška informacija iš valstybinių institucijų. Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio nuoširdžiai pasėtą nepasitikėjimą Vilniaus valdžiažmogiais, deja, patvirtina ir daugiau informacijos, kurios oficialios institucijos kol kas neskelbia nenorėdamos dar labiau kaitinti situacijos arba tiesiog galimai norėdamos nuo alytiškių ir kitų Lietuvos gyventojų nuslėpyti tiesą.

„Žiūrint nuo žemės neatrodo, kad ore – tiek dūmų. Pakilęs tikiesi giedrą dieną tradiciškai matyti 50 km ir didesniu atstumu, o geriausiu atveju gauni 5 km vaizdą ir dar su „ištirpusių padangų filtru“, - pastebėjo Dzūkiją, Pietų Lietuvą apskraidęs aviatorius Paulius Briedis. Pasak jo, „kone visa Pietų Lietuva kvėpuoja padangomis“.

Šalies oro kokybei neabejingo vyro iš oro darytose nuotraukose matosi, kad gal tik Nemunaičio (Alytaus r.) pusėje smogas yra mažesnis, kitur, nuo Druskininkų iki Kauno ar nuo Birštono iki Kruonio, jau net nekalbant apie Alytų ir apylinkes, žemės vietomis beveik nesimato.

„Už ledo arenos turėtų iškart kairėje matytis Druskininkų aerodromas...“, - pastebi virš Mizarų skrisdamas aviatorius. „Kairėje – naujasis Birštono apžvalgos bokštas. Rekomenduojama aplankyti, kai Lietuvoje nedeginamos padangos...“, - perspėja vyras, smogo apimtą teritoriją užfiksavęs tiek virš Nemuno ties Kruoniu, tiek Kaune, kuris nuotraukoje – „padangų dūmuose kairėje“.

„Oficialiai valstybinės institucijos niekur nepraneša, koks yra oro užterštumas kituose Lietuvos rajonuose“, - Alytausgidas.lt informavo skaitytojas, taip pat panorėjęs likti anonimu.

Kai kur yra dalinama oficiali informacija, tačiau ji eiliniams žmonėms nėra suprantama, deja, atsakingų specialistų ji nėra apibendrinama ir „išverčiama“  į lietuvių kalbą. Grafikus, brėžinius supranta tik juos mokantys skaityti žmonės.

Pasak su mūsų portalo redakcija susisiekusio žinovo, Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) veda tokią svarbią informaciją, kaip „Kietosios daleles (KD10) (µg/m3)" pagal dienas. Suvedus kelis rajonus, grafike pasimato, kad oro užterštumas „ryškiai į viršų pradėjo kilti, o užterštumas didėjo ne tik Alytuje ir aplink jį, bet augo ir „visoje Lietuvoje“.

Suvedęs duomenis, į mus kreipęsis skaitytojas aptiko šokiruojančią informaciją: „Kietųjų dalelių (KD10) (µg/m3)" tarša pasklido ne tik pas mus Dzūkijoje, o po visus Lietuvos regionus“. Kitaip tariant, ši žinia niekais paverčia Vilniaus klerkų atsisakymą ekologinę katastrofą skelbti visoje šalyje.

Kad tai nėra VRM ministrės pamėgta „netikra žinia“ (angl. –  fake news), patvirtina ir oficialiai aplinkosaugininkų pateikiami („slepiami“?) duomenys, rodantys, ar tai sutapimas, ar ne, bet tai, kad oro taršos padidėjimas visoje Lietuvoje sutampa su spalio 16-a, pirma Alytaus gaisro diena, kai taršos rodikliai tiesiog šauna į viršų,ir ne tik Dzūkijoje.

Kadangi kitų ekologinių katastrofų pastarosiomis savaitėmis nei Lietuvoje, nei užsienyje (pvz., didelių gaisrų ar atominių, cheminių pratybų, nelaimių kaimyninėse šalyse neįvyko), panašu, kad visą “garbę” už oro taršą Lietuvoje turėtų prisiimti Alytaus „Ekologistika” su jos vadovu, garsiu Alytaus verslininku ir labdariu Juozu Cicėnu.

„Suveskite pagal regionus duomenis ir matysit, kaip staiga „Kietųjų dalelių  (KD10) (µg/m3)" tarša iššoko per visą savaitę nuo gaisro. Žmonės galvoja, kad tik Alytų tai liečia, deja, ne – daugiau ar mažiau tarša pasklido visoje Lietuvoje“, - tvirtina prisistatyti nenorintis žinovas. Tam, kad nesėti tuščios panikos, siūlome pasitikrinti oficialiai prieinamus, AAA vedamus taršos Lietuvoje duomenis ČIA arba siūlome pasižiūrėti pridedamą lentelę apie padidėjusį užterštumą visoje šalyje bei nuotraukas iš oro Pietų Lietuvoje (nuo Druskininkų iki Kruonio ir Kauno)

PAPILDYTA

Komentarų Alytausgidas.lt laukia ir iš oficialių institucijų, kurioms mūsų klausimai yra pateikti.

Esminio atsakymo laukiame iš LR aplinkos ministerijai priklausiančios AAA. Mūsų portalui komentarą dėl situacijos pastarąją savaitę pažadėjo ir valstybės įmonė „Oro navigacija“.

Padidėjęs oro užterštumas buvo pastebėtas ir kaimyninėje Lenkijoje (ar nereikės alytiškiams į šią šalį grąžnti lenkų mums paskolintų mobiliųjų oro taršos laboratorijų?..).

Tiesa, kai kurie specialistai sunerimusius dzūkus ir jų rėmėjus ramina, esą toks smogas gali susiformuoti ir „dėl susidariusių oro salygų, kurios būna įprastos rudeniui...“.

Mūsų portalą konsultuojančio asmens pateiktame grafike gerai matomi visi spalio mėnesio duomenys (ČIA), o spalio 16 diena šuolis į viršų pastebimas visose matavimų stotyse, o iš paskos – ir užterštumo KD10 didėjimas.

„Nepatikėjau vienu skrydžiu, tai Pietų Lietuvą tuo pačiu maršrutu perskridau dar kartą ir palyginau – smogo kiekis skirtingu dienos  metu nesiskyrė“, - pastebėjo aviatorius P. Briedis, detalizavęs, kad „pakilusių dūmų srautai keičiasi, prie to galima priprasti, tačiau „išsgąsdino, kai staiga atpūtė dūmų ir uždengė visą Prienų aerodromą. Aviatorių nustebino ir kitos aplinkybės – „lokaliai būdavo, kad atitinkamuose aerodromuose aplink Alytų, su kurio aerodromu net buvo sunku susisiekti, sąlygos pablogėdavo laikinai ir reikėdavo luktelti, kol prasisklaidys, kad būtų galima saugiai skristi toliau“. Aviatoriaus manymu, „dėl silpno vėjo, aplink Alytų nuo Druskininkų iki Kauno, Kaišiadorių dūmai tvyro ore ir taip, kad gali būti pavojingi sveikatai ne vien tik Alytaus ir apylinkių gyventojams“.

ATNAUJINTA

VĮ „Oro navigacija“ nepaneigė, kad „tam tikrų nepatogumų gali kilti vadinamosios bendrosios aviacijos skrydžiams, kurie vyksta iki 3 km aukštyje". Kaip tik tokiame ir žemesniame aukštyje skrido smogo nuotraukas Pietų Lietuvoje padaręs aviatorius.

Pasak skrydžių virš Lietuvos prižiūrėtojų, gaisrai avialinijų bendrovėms, krovinių vežėjams ir keleiviams grėsmės paprastai nekelia, mat dūmai nepakyla taip aukštai, o pagrindinė aviacija skraido ne mažiau kaip 5 km aukštyje. Pavojus dėl taršos skrydžių saugai kartais kyla, tačiau orlaiviams didžiausią pavojų kelia ugnikalnių išsiveržimai ir jų sukeliama tarša. 

Oro taršos Lenkijoje matuotojai patvirtino, kad nuo spalio 16 d. padidėjusį užterštumą kietosiomis dalelėmis (KD10/PM10) užfiksavo.

Gerokai daugiau nei vidutinės taršos per visą savaitę nustatytos stotelėse, esančiose Suvalkuose, Lomžoje ir dar tolesnėse Lenkijos vietose.

Ar gali būti, kad lenkus, mums draugiškai į Alytų paskolinusius mobilias laboratorijas, oro tarša su padidinta KD10 „vitaminų“ mase pasiekia nuo Lietuvos?

Lietuviškosios Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) prie Apinkos ministerijos specialistės tikina, kad tai įmanoma, tačiau tik teoriškai, esą oro tarša pastaruoju metu Lietuvoje ir Lenkijoje yra padidėjusi ir be Alytaus gaisro, o bendrą smogą virš Lietuvos aiškina iš pramoninės Lenkijos (Katovicų, Krokuvos), taip pat Pietų Europos atnešamos teršalų pernašos.

Tiesa, maksimalus KD10 (170 μg/m³), atpūstas į Lomžą, buvo užfiksuotas ne pramoninę, darbo dieną, o savaitgalį (šeštadienį, spalio 19), tą pačią dieną didžiausias per visą dekadą KD10 rodmuo (213,14 μg/m³) buvo sugautas Suvalkuose.

Lenkiškoji matavimo agentūra mūsų portalui patvirtino, kad minėtose oro taršos monitoringo vietose galimų teršalų pernašų, atskriejusių nuo pramoninės Lenkijos ar iš Pietų Europos, per paskutinę savaitę nebuvo nustatę, tik taršų orą (su padidintomis KD10 normomis), atėjusį nuo Lietuvos pusės.

Kodėl tokių priešingų nuomonių yra kaimyninių šalių Lietuvos ir Lenkijos oro taršos vertinimo specialistai, išsiaiškinti sieksime artimiausiu metu ir, jeigu pavyks gauti daugiau oficialios informacijos, mėginsime tai pateikti specialiioje publikacijoje.

Fotogalerija

  • Nuo spalio 16-osios (trečiadienio) padidėjusios oro taršos Lietuvoje grafikas. AAA vedama, tačiau plačiau neviešinama informacija
  • Už ledo arenos, iškart kairėje, turėtų matytis Druskininkų aerodromas... P. Briedžio nuotr.
  • Kairėje turėtų matytis naujasis Birštono apžvalgos bokštas. Rekomenduojama aplankyti mėnesiais, kai Lietuvoje nedeginamos padangos... P. Briedžio nuotr.
  • Nemunas ties Kruoniu prieš marias. Fotografuota vidudienį, tačiau smogo nuotraukoje atrodo kaip ūkanotas rytas... P. Briedžio nuotr.
  • Jeigu ne padangų dūmai, kairėje turėtų gerai matytis Kaunas. P. Briedžio nuotr.

Komentarai

20
Komentuoti
Hhh2019-11-02
Melagiai
Alytus2019-10-29
Saugikliai senai įra , tik kažkodėl niekas nekele klausimo kaip jie buvo apeiti?
Neapsimetinėkit kad Alytaus atitinkamos institucijos nežinojo apie situacija , bet užmerkė akis. Atsakingas ne tik įmonės vadovas , bet ir Alytaus valžia !
Klausimas2019-10-25
Kodėl straipsnio autorius nerašo skrydžio datos? Lakūnas skrido 21 d., kai buvo labai didelis dūmingumas? Ir negalėjo būti gaivus oras. O rašoma, tarsi tokia situacija būtų šiandien, kai nei dūmai nerūksta iš gaisravietės.
QQ2019-10-25
Laimute, Jūs tikite Janina?Gerai pamąstykite:)
Alyciskis2019-10-24
Manau, kad poveikį tikrai turi ši katastrofa. Bet pasekmes kol kas labiausiai - psichologinės. Kai krepšinio rinktinė prapila kokį čempą, visi lietuviai ekspertai komentuoja, nors patys, kas antras į kašį nepataiko, o ka kalbet dar apie taisyklių išmanymą, strategijas... Analogiskai ir cia.
Margarita2019-10-24
Janina sudomino jusu komentaras,gal galite pasidalinti papildomais patarimais.Alytiskiams manau pravers .Aciu
Teeeip2019-10-24
Kvieciam visus į svečius pasivaikščioti "sveikatingumo" takais aplink miestą, selfi pliaukstelti prie gaisravietes. Ypač laukiame brolių suvalkiečių ir Vilniečių.
Janina2019-10-24
Užjaučiu Alytaus gyventojus, bet iš komentarų matau, kad žmonės dar nesuvokia padarytos žalos jų sveikatai ir nesiima jokių priemonių. Dirbau su polimerinėmis medžiagomis visą gyvenimąir mačiau liūdnas pasekmes ne tik savo sveikatai, bet ir kitų. Šiuo atveju yra dviguba žala sveikatai: kietosios dalelės nusėdusios kvėpavimo takuose, o dar viso organizmo apnuodijimas polimerinių medžiagų degimo produktais. Savo atveju iš gydytojų jokios pagalbos nesulaukiau. Man rentgeno nuotraukose nesimatė plaučiuose nusėdusių kietų smulkių dalelių, o dėl užterštų plaučių tiesiog sunku buvo eiti, kojos neklausė, net negalėjau užlipti į 2-ą aukštą. Gydytojo pulmonologo atsakymas buvo toks, kad mes visi turime užterštus plaučius, ir netgi gydytojas pasigyrė, kad ir jo plaučiuose yra nusėdę kietųjų dalelių. Mane išgelbėjo kvėpavimas Frolovo aparatu, kurio gydytojai nelinkę siūlyti. Užtat nuoširdžiai siūlau nukentėjusiems įsigyti Frolovo kvėpavimo aparatą ir būtinai juo kvėpuoti pagal instrukciją. Frolovo kvėpavimo aparatai yra nebrangūs, juos galima įsigyti internetu arba rusiškų papildų kioskeliuose. Tik nesusižavėti Samozdravo kvėpavimo aparatu, nes kartais pardavėjos pasiūlo jį kaip analogą. dar Frolovo aparatais prekiaujama Ramunėlės vaistinėse, bet jose yra dvigubai brangiau. Na, o dėl bendro organizmo užterštumo tai yra viena iš geriausių priemonių - tai želmenų sultys. Kuo anksčiau žmonės pradės jas vartoti, tuo mažiau nukentės organizmas nuo teršalų. Tik negalima želmenų sulčių vartoti kartu su vaistais, nes bus pašalintas vaistų poveikis, o tuo pačiu sumažinta želmenų sulčių nauda. Galima vartoti tiek šviežias, tiek ekologiškas dehidratuotas želmenų sultis Green Magma, kurias reikėtų atsisiųsti internetu. Perspėju, kad PC prekiaujama džiovintais želmenimis (šienu), tai iš jų nebus jokios naudos. Galėčiau suteikti daugiau informacijos šiuo klausimu, bet nežinau, ar žmonės pasiruošę ją priimti.
Limute2019-10-24
Aciuuu nuosirdziausias Jums uz patrijotiskuma ir pagalba!!!!
Q2019-10-24
Būtų juokinga , jeigu ne būtų graudu:( kurie rašote ir patys ne suprantate apie ką vyksta diskusija, kviečiame ekskursija pasiorganizuoti po Alytų , gal pavyks suprasti (greičiausiai per ilgas kaklas) iki supratimo... :/
Bronius58252019-10-24
Gyvenu Alytuje, ryte ir vakare jauciasi, kad oras nesvarus..
alyt2019-10-24
Komentaras

Matyt,visi cia parase,net negyvena Alytuje ir nezino tikru vaizdu.Atvykite patys pakvepuoti ,,svieziu oru,,.Jei nenorite padeti,tai verciau galite patyleti
Fake2019-10-24
News
Gintaras2019-10-24
Šiaip jau žmonės krosnis kūrena, o vėjas paskutiniu metu nėra labai stiprus, tai ir neskuba dūmai išsisklaidyti. Todėl nederėtų visos kaltės vien gaisrui Alytuje suversti. Ir į Druskininkų pusę vėjas gaisro metu praktiškai nepūtė, tai didžioji dalis kietųjų dalelių tikrai ne iš Alytaus atkeliavo.
Giltinė 2019-10-24
Besmegeniai, jusu androidines smegenys ant tiek primityvios, kad jus nesiorientuijat, nei metu laike, nei situacija. Kazkas, galimai tikslingai, naudojasi daugumos minkstom smegenelem.. Dalinates feikniuwsais ir triedziat sau ant kulnų! Atsibuskit buduliai!!!
Dedantis Boksininkas2019-10-24
Na ką, Jūs rimtai... Čia ekologinė nelaimė.... Neturi matau ką veikt Alytaus gyventojai... Nematėt Jūs dar tikrų nelaimių... Čia tik realios pratybos ugniagesiams... Gyventojai pasekmių (iškyrus soc. tinklų aktyvistus) tikrai nepajaus...
Raišas futbolistas2019-10-24
Masinė psichozė išrpovokuota soc. tinklų aktyvistų nekompetentingumu perauga į nenusakomo mąsto antivalstybinę psichoze.... Kas būtu jeigu įvyktu tikrai rimtas įncidentas.... Šio gaisro pasekmės bus pamirštos po mėnesio... Čia tik geras akstinas susidoroti su neatitinkančiais dabartinių standartų valdininkais ir įmonių vadovais....
Fw2019-10-24
Paranoja vystosi matyt jau kai kam...
Naktis2019-10-24
Kiek jau galima ta pati per ta pati
Rindaugas2019-10-24
Labai neobjektyvus straipsnis, pilna gramatinių klaidų, suprantu, kad provincija, bet el. redaktoriai nemokami :D
traffix.lt