10 c Alytus
Ketvirtadienis, Liepos 16d.
VideoreportažaiNelaimėsAktualijos
2019 Spalio 21d.
31

Ekstremalu: ar žinome realią situaciją Alytuje ir apylinkėse? Deja, ne... (©️ VIDEOĮRAŠAS. OFICIALI INFORMACIJA)

titleNuotraukų galerija

Susirinkimą dėl šeštą dieną Alytuje nesibaigiančios ekstremalios situacijos, miestą ir apylinkes nuodijančio gaisro, jo smogo, dūmų pirmadienį pradėjo LR vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. Ji pirmiausia padėkojo ugniagesiams, kurie deda visas pastangas, kad gaisras būtų užgesintas. Ministrė patvirtino, kad Alytui suteikiama visa pagalba.

„Važiuoja ir kita technika. Bus įvertinta, kokiais būdais bus baigtas užgesintas gaisras“, - apie galimus griovimo darbus užsiminė R. Tamašunienė, patvirtinusi ir premjero Sauliaus Skvernelio paramą Dzūkijos sostinei.

„Situacija tokia, kokia yra. Stogo neatkėlėme. Dūmai rūksta“, - didesnių, geresnių naujienų dar negalėjo įvardinti miesto meras Nerijus Cesiulis.

„Per visą Lietuvą ieškojome traktorininkų, buldozerininkų, kurie nebijo ugnies“, - detalizavo meras, kurio vadovaujamai komandai atvyksta padėti netgi sunkioji technika iš Akmenės.

Pasak N. Cesiulio, griovimo darbai bus atliekami ne tik pirmadienio dieną, tačiau ir antradienio naktį.

„Visas vanduo, piltas per visas gesinimo dienas, nubėgo į technologines rūsyje esančias talpas, patalpas“, - pripažino Mindaugas Kanapickas iš Priešgaisrinės apsaugos departamento, atmetęs ir anksčiau ugniagesių planuotą putų ataką.

Pirmadienio ryto duomenimis užterštumas kietosiomis dalelėmis Miklusėnų gyvenvietėje viršijo 5-8 kartus, o Naujosios gatvės pabaigoje, ties Bendruoju pagalbos centru (BPC), 1,5 karto. Tai pripažino ir aplinkosaugininkai, įvardiję, kad tarša yra ženkli tiek Alytuje, tiek apylinkėse. Tikinama, kad „Nemuno vanduo neužterštas, pažeidimų gamtai nenustatytas...", o oro užterštumo viršijimai nėra „dramatiniai", tačiau neneigiama, kad „normatyviniai viršijimai dideli" (viršija keliais kartais).

„Tragiškos situacijos nėra", - ramino sveikatos centro specialistė, neslėpusi, kad viso užterštumo, ypatingai tokio gaisro atveju, nustatyti negali, nes „užsakė tik dalies" kenksmingų medžiagų, o ne jų „visos puokštės" ištyrimą.

Veterinarijos specialistai priminė rekomendacijas dėl gyvūnų, jų uždarymo į patalpas ir maitinimo ne ganyklose, o žiemai paruoštomis atsargomis, bent „kol vyksta ši dūmų sklaida". Dėl maisto gamybos įmonių, joms nurodyta nutraukti veiklą, įsivertinti rizikas dėl galimos veiklos.

Alytausgidas.lt žiniomis, Pramonės rajone (net šios konferencijos metu!) vyko gamyba, kurios metu higienos reikalavimai buvo grubiai pažeidžiami, o tai demonstravo gamybos proceso apsaugos priemonės (!). 

„Daug gyventojų išvažiavo pas gimines, į Vilnių, Kauną, buvo siūloma evakuotis ir į Daugus", - kalbėjo Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas, dėkojęs įmonėms, kurios sustabdė darbą. Rajono vadovas taip pat priminė, kad nemokamai dalina vandenį. Meras taip pat įvardijo, kad blogiausia situacija yra rajonui priklausančiuose Miklusėnuose.

Aplinkosaugininkai, paklausti dėl į Nemuną išleidžiamų užterštų nuotekų, pažadėjo duomenis pagaliau paskelbti viešai. Ugniagesių atstovas patikslino, kad naudotas vanduo nebūtinai visas nubėgo į aplinką ir pakartojo, kad į Pramonės g. 1 pastato rūsius.

Ar gaisras Alytuje, skaičiuojamas jau šeštą dieną, negesinimas per ilgai? „Kelias savaites gesinome įmonę kelias savaites Radviliškio rajone...", - alytiškius ramino departamento atstovas M. Kanapickas.

„Pavojingiausios yra kietosios dalelės, jos nueina iki bronchų ir nusėda dar giliau", - atviravo visuomenės sveikatos specialistė. Pasak jos, tai pavojingiausia bronchinės astmos, bronchito požymius jau turėjusiems gyventojams. Toliau galimi ir širdies kraujagyslių sutrikimai. Buvo įvardintas nuodingasis benzenas. Aplinkosaugininkai taip pat tiria kitų kenksmingų medžiagų kiekius Alytuje ir apylinkėse

Susirinkime, deja, nebuvo kalbama apie tokį gaisro „Ekologistikoje" paskleistą ekoblogį, gyvūnijos ir žmonių nuodus, kaip 1/2/4-trimetilbenzenas, butilacetatas, etilbenzenas, m/p-ksilenai, o-ksilenas, stirenas, tetrahidrofuranas, toluenas, taip pat ir kitus „vitaminus", kuriais jau šešta diena iš eilės „vaišinasi" alytiškiai ir apylinkių gyventojai.

Kada baigis gaisras?

Jeigu pavyks pasiekti epicentrą, gaisro pabaiga numatoma po paros, kitos. Taip spėjo M. Kanapickas.

Alytaus žiniasklaidos atstovai tarsi susitarę kėlė klausimą, ar gaisre degė kas nors daugiau nei padangos. Į tai ekspertai neatsakė. Mūsų šaltinių žiniomis, patalpose, į kurias buvo nuolat ir iš įvairių vietų buvo vežamos padangos, netgi lygioje vietoje strigdavo, „klimpdavo" vilkikai, mat, pasak liudininkų, nuo labai sudėvėtų, nežinia prieš tai kur naudotų, nešvarių padangų ant įmonės patalpų dangos kai kuriose vietose buvo susiformavę smulkių arba labai smulkių atliekų, dulkių „kopos".

Neatmetama galimybė, kad užsidegusiame (uždegtame) pastate Pramonės g. 1 galėjo degti ir į aplinką plisti ne tik padangos ar įvairios kilmės atliekos, tačiau ir medžiagos, likę nuo medvilnės kombinato laikų.

PAPILDOMA

Dėl galimybės griauti pastatą. Ją, naudojant teoriškai įmanomą kryptinį sprogdinimą, įvardijo ir miesto meras, tiesa, su ekspertais manoma, kad tai turėtų būti kraštutinė priemonė, jeigu nepavyks kitais būdais atkelti nukritusio stogo, pragriauti sienų ir prieiti iki šiol nepasiekto gaisro epicentro.

Alytiškiai signalizuoja, kad nemalonūs gaisro kvapai (gumos, plastmasės) jau aktyviai jaučiami mieste, ypatingai Dainavos mikrorajone, taip pat dalyje centro, taip pat kitose Alytaus vietose.

Oro tarša Alytuje ir apylinkėse. Spalio 21 d., pirmadienį,

  • 5 val. 45 min. informacija:

Iki pirmadienio 4 val. (nuo sekmadienio 21 val.) teršalų koncentracijos Miklusėnų gyvenvietėje IŠLIKO AUKŠTOS IR LABAI AUKŠTOS: kietųjų dalelių (KD10) koncentracija svyravo nuo 37 iki 174 µg/m³, KD2,5 - nuo 27 iki 121 µg/m³, benzeno - nuo 0,5 iki 8,6 µg/m³.

Vidutinė paros kietųjų dalelių KD10 koncentracija mobiliojoje stotelėje (Putinų 2, Miklusėnuose, Alytaus r.) viršijo ribinę vertę.

PASTABA: smogas (kietosios dalelės) sklaidosi ir pagal pirmadienio orų prognozes, sklaidosi mažiau Pramonės rajono, daugiau Alytaus miesto (Putinų, TV bokšto ir Vidzgirio) link.

Pirmadienio ryto duomenimis užterštumas kietosiomis dalelėmis Miklusėnų gyvenvietėje viršijo 5 - 8 kartus, o Naujosios gatvės pabaigoje, ties Bendruoju pagalbos centru - 1,5 karto. Tai pripažino ir aplinkosaugininkai, įvardiję, kad tarša yra ženkli tiek Alytuje, tiek apylinkėse. Tikinama, kad „Nemuno upės vanduo neužterštas, pažeidimų gamtai nenustatyta...", o oro užterštumo viršijimai nėra „dramatiniai".

  • 11 val. informacija:

Teršalų koncentracijos aplinkos ore Miklusėnuose (Putinų g. 2) lieka labai padidėjusios.

Alytaus mieste (Naujoji g. 146) matavimų vietoje oro kokybės rodikliai ankstų rytą taip pat buvo prasti, tačiau geresni nei Putinų g. 2, Miklusėnuose. Pagal matavimo stoties duomenis, esančios Putinų g. 8A, teršalų koncentracijos šią naktį ir rytą aplinkos ore buvo žymiai mažesnės nei kitose vietose. Oro užterštumas kietosiomis dalelėmis 9 val. buvo vidutinis.

  • 15 val. informacija:

Kietųjų dalelių ir benzeno koncentracijos per pietus sumažėjo Miklusėnuose ir Alytaus šiaurinėje dalyje. Tačiau, vėjui pasisukus iš šiaurės rytų, teršalų koncentracijos padidėjimas užfiksuotas mieste veikiančioje oro kokybės tyrimų stotyje Putinuose. Prognozuojama, kad silpnas šiaurinių krypčių vėjas vyraus iki vėlaus vakaro.

Portalo eksperų tikinimu, silpnas vėjas, deja, yra blogai tiek gyvenantiems Alytaus mieste, tiek apylinkėse, mat neesant vėjuotiems orams, smogas sklaidosi pagal teritorijas taip, kaip jam patinka".

NAUJAUSIA ORO TARŠOS INFORMACIJA ČIA.

Fotogalerija

  • Zenono Šilinsko nuotr.
  • Zenono Šilinsko nuotr.
  • Zenono Šilinsko nuotr.

Naujausios žinios

Komentarai

31
Komentuoti
Nike2020-01-16
Kai kas vykdo uzsienio spec.tarnybu uzsakymus.Isnuodyti tauta
Rimas2019-10-22
Kas musu laukia ateityje.Dar turime duju terminala,BELARUS atomine elektrine, o bobos valdo. Apsurdas
Andrius2019-10-21
Paprastas klausimas ir kartu pastaba, tiems kurie verkšlena, neva jų įmonės jau bankrutuoja, patiria didelius nuostolius, nes gi va dėl gaisro uždraudė dirbti. Mieli darbdaviai, tikriausiai Jums nėra paslaptis, kad vykdote komercines veiklas pramonės rajone, teritorijoje kur ir beraščiui aišku, kad šioje Alytaus miesto dalyje vienoks ar kitos užterštumas yra didesnis nei gyvenamosiose teritorijose, taip pat tikriausiai suvokiate, kad pramonės rajonas iš esmės yra didesnės rizikos teritorija, tad Jums klausimas toks: ar Jūs kaip atsakingas darbdavys, kuriam labai aktuali nepertraukiama veikla, išskyrus pasaulio pabaigą, esate aprūpinęs savo darbuotojus tokiomis darbo apsaugos priemonėmis, kad minėtieji galėtų vykdyti nepertraukiamą darbą esant ekstremalioms (sveikatai pavojingoms) sąlygoms?
P.S. Pasidarėte sau puikią reklamą... neičiau pas Jus dirbti, tikriausiai verkšlenate net ir tuomet, kai ateina atlyginimų diena!
Gyventoja2019-10-21
Nuostabus meras kad tik sveikata atlaikytų matosi kad labai išvargęs o tą ministrę lauk iš Alytaus vietoj to kad padėtų tai nuo savęs viską nusiplauna ot brudas
Mazgis2019-10-21
albinai...albinai,draugeli,kur tu?
ADELE2019-10-21
LIETUVA- nepasiruosusi stihinem nelaimem.
Mokytojos pamokos2019-10-21
Ką tik paklausiau interviu 15.min. su ponia ministre-mokytoja. BLONDINĖ TURI ABEJONIŲ IR MATO SPRAGŲ gaisro gesinime... be to, gera Tamasunienes žinia chemikams - Smalkės turi kvapą!
Užgesinę gaisrą, varykit visą sunkiąja techniką į Vilnių. Manau, atsiras daug jus palaikančių.
Kur2019-10-21
Rajono vadas sako,kad vandenį dalina nemokamai rajono gyventojam.Kur dalina?Mes nematėm,o gyvenam netoli Miklusėnų.
cirkas2019-10-21
žmonės ,nebūkit klounais, nenešiokit tokių kaukių kaip ketvirtoj nuotraukoj jos nuo nieko jus neapsaugos......
Alytiskis. 2019-10-21
O nelaikas butu kariuomine pajunkt, kad padetu gaisrininkams. Uzdirba daug, uztenka zaist kara jiems. Tegu atidirba dabar jie ten,o tikrai ju daug islaikom.
Panemuninkėliai2019-10-21
smirda, išėjau į lauką malkų, galvą skauda, pykina, nei vandens, nei respiratorių nieks neduoda, teks lėkt miestan pirkti, jei dar yra
Ka veikia ministre,2019-10-21
Aplinkos apsaugos ministras ir visi kiti, jei atsakomybe sukrauta vienam zmogui-Alytaus merui? Buvo atvaziaveministrai, mate kas vykksta-tik isvaziavo i Vilniu ir viska pamirso, ar kaip cia? Juk jau tada galejo ruostis paciam blogiausiam, rupintis sunkiaja technika ir t.t. Jeigu situ ministru po visko neismes is postu, tai reiskia, Lietuvoje nera teisybes. Tikri profai, ypac Tomasevskio deleguotoji.
Nusisnekas2019-10-21
Kad dainavoj nesijaucia
Svajūnas2019-10-21
...čia tokie visi mokyti, protingesni už visus mokytus - tai ko blet sėdit ir rauginat savo šiknas namuose, o ne gaisrą gesinat?
Parazitai, kada jums kas nors bus gerai? Jei jau tokie mokyti ir protingi, tai kodėl nesat ministrai, merai,vadovai ar bent jau gelbėtojai, o sėdit ir rašot kažkokias nesąmones???
Yra tokia patarlė : „Nemoku mokyti, nes gausi šūdo rūkyto...”
Gintaras2019-10-21
jau ta Tamašunienė - tikra "profesionalė"! Visai nesigaudo situacijoje ir pliurpia bala žino ką. Tokios, ko gero, net į prekybos centro kasininkes nepriimtų.
To Alfa2019-10-21
Kas jau kas, bet įmonių vadovai pas mus tikrai neprastai gyvena, ne gana to, kad savo naudai dauguma moka dalį pinigų vokeliuose, išnaudoja darbuotojus iki paskutinio, net ir tokiom kenksmingom sąlygom yra verčiami dirbti, ir dirba žmonės,nes bijo prarast bent kažkokį pajamų šaltinį. Taip, kad gali ir susimokėt..
Ir apskritai kokie dabar gali būti keliami klausimai apie mokesčių atidėjimą, kai svarbiausias klausimas kaip greičiau užgesinti gaisrą.
Alytus2019-10-21
Viszdgeris smirda guma... Ačiū merui už pastangas ir reikėtų skelbti gaisrą Lietuvos mastų, nes tikrai... Čia nieko gero nebus.
alytiškė2019-10-21
nesuprantu kaip čia yra. Kai atsitinka kokia nelaimė kitoj šalyje, tai mūsiškiai lekia padėt visom keturiom, o kai mums bėda tai niekas. Kur dingo sesės Ukraina, Baltarusija, Latvija. Gerai, kvailiam taip ir reikia, išsitrūcysim visi.
Alfa2019-10-21
kas kompensuos įmonėms ir jose dirbantiems žmonėms, patirtus nuostolius? Ar atidės mokesčių mokėjimą? Ar kitaip spręs šiuos klausimus? Ar keliami šie klausimai?Juk galimi įmonių bankrotai. Apie tai mūsų išrinktieji išviso visi tyli. Nieko nuostabaus, juk supratimo apie tai mažai. Valdiškose įstaigose dirbusiems ir mokesčių mokėtojų pinigus žarstyti kairėn, dešinėn įpratusiems, tai svetima. Susimokės darbdavys. Juk jis guli apsikabinęs maišą pinigų. Čia jo bėdos....... .
O mes politikai elgsimės ir kalbėsim taip, kad būtume populiarūs. Mes už žmogų! Ar NE TAIP partijos bičiuliai?
labai 2019-10-21
juokinga buvo skaityt Tamošunienės paistalus apie tai, kad mieste "taršos nėra" jau po to, kai pati stovėdama Rotušės aikštėje uostė pasvilusios gumos kvapus.
Ina2019-10-21
Manau kad miesto šeimininkas ir yra meras. Dirba profesionali ugniagesių komanda. Seimo nariai nenusisuko, atvyko ir pasidomėjo. Žalos klausimą tikrai spręs ir atlygins valdžia, o ne meras. Nuostoliai gamtai ir svarbiausia žmonių sveikatai aišku milžiniški. Nereikia varyti ant tos valdžios.
Rimas2019-10-21
Tamašunienė gali tik vaikus mkloje mokyt o ne tokias rimtas nelaimes išmanyt.oi siutina toks mūsų išrinktų ponų abejingumas
Meras pasimetęs2019-10-21
Jau merui per sunku ir kiek gali jis kovoti su tokia katastrofa.KODĖL neskelbia gaisro Lietuvos mastu.tai būtų visai kt reikalas.visi valdžios ponai daugiau pasuktų galvas
Alytiškis2019-10-21
...ir pajudintų subines labiau garsūs ministrai ir seimūnai.o dbr.ot tegu dega.dar vilniaus nepasiekė
Meras pasimetęs2019-10-21
Jau merui per sunku ir kiek gali jis kovoti su tokia katastrofa.KODĖL neskelbia gaisro Lietuvos mastu.tai būtų visai kt reikalas.visi valdžios ponai daugiau pasuktų galvas
>>>Zoro2019-10-21
tai kad ir rajono meriukas išlindo tik trečioj ar ketvirtoj dienoj, kai atvažiavo ministrė, jau neturėjo kur šiknon dėtis tai nors už ministres nugaros pasifilmavo.... nors pačiom pirmom dienom vejas ir dūmai tik i rajoną ir pūtė....
aha2019-10-21
Tik meluot moka ta Tamošūnienė. Ką tik meras savo fb sienoje parašė, kaip jie "skuba" su realia pagalba
Alytiske2019-10-21
Didžiausias AČIŪ, tai jums mere N. Cesiuli.


Dėkui visiems gaisrininkams, kariškiams, policijos pareigūnams, ir visiems kitiems gelbėjusiems mus - alytiškius.
ET2019-10-21
Ieško traktoristų savanorių, kodėl negali padėti kariuomenė? Rodos, vieną tanką turime? Gal nustumtų?
Zoro2019-10-21
Ka REALIAI ministrai ir seimo nariai be isreiksto susirupinimo, padejo? Pasifotkino, interviu padalino? Toks ispudis vienam Alytaus merui visko reikia?
Visi viska prognozavo,2019-10-21
bet kazkodel tik Alytaus meras turi viskuo rupintis. Tai kam mums tie ministrai ir visa auksciausia valdzia reikalinga? Ne jam skambina ir klausia ko reikia, kokia pagalba suteikti, jis skambina.
traffix.lt