2 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
AktualijosPolitika
2019 Spalio 20d.
17

I. Budraitė: „Olimpinė ramybė nelaimės akivaizdoje. Kodėl valdžiai rūpi tik Vilnius?”

titleIeva Budraitė

Alytus, šeštas pagal dydį šalies miestas, penktą dieną iš eilės ištiktas ekologinės katastrofos. Dėl gaisro padangų perdirbimo įmonėje mieste ir rajone paskelbta ekstremali situacija, ir nors savivaldybių vadovai siunčia žinią, kad trūksta ekspertinės pagalbos, gyventojai viešai abejoja taršos rodiklių duomenimis, o socialiniuose tinkluose sklinda sužalotų kūdikių ir kritusių gyvūnų nuotraukos, iš centrinės valdžios sklinda olimpinė ramybė pagardinta intrigų Karbauskis vs. Pranckietis prieskoniu. Kas tai, jei ne dar vienas įrodymas, kad bet kas, kas vyksta toliau nuo Vilniaus, valdžiai nėra prioritetas?

(Ne)scenarijus filmui „Vienui vieni ekologinės nelaimės akivaizdoje”

Šeima gyvenusi netoli gaisro židinio esančioje gatvėje pasidalina keturių mėnesių kūdikio nuotrauka, kurioje matyti sužalota mažylio nugara - paraudę ir apsilupę odos plotai. Gyventojai miesto merui siunčia vaizdo įrašus, kuriuose, panašu, nuo teršalų apkvaitęs, nesiorientuojantis, vėliau gyventojo akyse nugaišęs triušis. Socialiniuose tinkluose sparčiai plinta kritusių paukščių nuotraukos.

Oficialiai dalijamasi duomenimis, kurie rodo, kad mieste tarša normų neviršija, tačiau tiek gyventojai, tiek miesto vadovai tokia informacija abejoja, kadangi patys patiria perštinčios gerklės, apsunkusio kvėpavimo simptomus. Miesto meras dalijasi žinia, kad visame Alytuje pritrūko respiratorių ir kad iš Lenkijos ketina skolintis mobilių oro taršos tyrimų stotelių, nes Lietuvoje teturime vieną, galinčią išmatuoti taršą viename taške. Alytaus rajono meras viešai teigia, kad trūksta ekspertinės pagalbos ir kompetetingų asmenų nuomonės, kaip elgtis, kadangi valstybinės tarybos kalba skirtingai.

Tai situacija penktą dieną nuo gaisro pradžios. Sunku atskirti, kuri informacija teisinga, o kuri ne. Padėties nelengvina, kad be savivaldybės skelbiamų naujienų, nėra jokių oficialių instrukcijų, kaip elgtis save ir šeimą apsisaugoti norinčiam žmogui. Penktą nelaimės dieną Vidaus reikalų ministerijos puslapyje informacijos apie įvykį nėra. Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje - nėra. Matyt, todėl, kad sekmadienis? Aplinkos ministerijos tinklapyje - keletas įrašų, kuriais “valstietis” ministras K. Mažeika konstatuoja 5 milijardų eurų žalą aplinkai ir oficialūs kelių dienų senumo pranešimai, kad tarša normų nebeviršija - suprask, viskas gerai. Nei vieno žodžio iš Prezidentūros, Ministro Pirmininko kanceliarijos. Nieko net iš Alytuje rinkto “valstiečio” Seimo nario, juolab jo vadų. Matyt, todėl, kad ten visi užsiėmę totalizatoriumi Karbauskis vs. Pranckietis.

Tik penktosios dienos pabaigoje Sveikatos apsaugos ministras savo asmeninėje Facebook paskyroje pasidalina nuomone, kad situacija rimtesnė nei atrodo ir prašo gyventojų laikytis nurodymo užsandarinus langus likti namuose, esant galimybei - evakuotis iš teritorijos. Tik penktos dienos vakare paskelbiama, kad šeštą krizės dieną rinksis Valstybinė ekstremalių situacijų komisija, spręsti, kas toliau. Alytaus miesto meras tai apibūdina vienu žodžiu - „Pagaliau”.

Tai ne lietuviška serialo „Černobylis” versija, o čia ir dabar vykstantis krizės ir jos valdymo viename didžiųjų šalies miestų vyksmas. Kai tuo tarpu penkta para su tebesmikstančių padangų dūmais į atmosferą išmetama vis daugiau žmogaus ir gyvūnų sveikatai kenksmingų kietųjų dalelių, tarp kurių ir kancerogeniniai (vėžį sukeliantys) junginiai.

Kiek kartų reikia gauti per galvą, kad neliptum ant to paties grėblio?

Jei iki šiol tik spekuliuodavome klausimais, kas būtų, jei sprogtų Astravo atominė, dabar akivaizdu, kad vargu, ar apsisaugotume nuo dezinformacijos ir chaoso, ką jau kalbėti apie poveikio gyviems organizmams minimizavimą.

Pagal numatytą reglamentavimą, ekstremalios situacijos skelbimas ir valdymas į aukščiausią - vyriausybinį - valdymo lygį perkeliamas tik kai situacija, jos padariniai ar priemonės, reikalingos situacijai suvaldyti, peržengia teritorines trijų savivaldybių ribas. Iki tol viskas paliekama savivaldybės ir nelaimę patyrusios įmonės atsakomybei. Ar toks atsakomybės permetimas savivaldybėms ekstremalių situacijų atveju tikrai yra tas būdas, kuris leidžia nedelsiant ir efektyviai kontroliuoti padėtį? Nuotekų vamzdžio avarija Vilniuje, didžiulis kelias paras besitęsęs gaisras medžio atliekų įmonėje Radviliškyje, o dabar ir gaisras Alytuje rodo, kad valstybėje neveikia sistema, kuri turėtų sutelktus žmogiškuosius, materialinius, finansinius, technologinius, kitus išteklius ir leistų maksimaliai greitai suvaldyti krizes.

Koks to rezultatas? Maksimali žala gamtai: Vilniaus atveju -  į Nerį visą parą tekėjo fekalijos. Šiuo atveju situacija dar rimtesnė. Naftos produktai vandeniu negesinami. Reikalingas specialus vandens ir putokšlio mišinys. Jis veiksmingas gesinimui, bet kainuoja brangiai ir nėra draugiškas aplinkai. Jau dabar, nežinant kur dėti, juo užterštas vanduo buvo paleistas į Nemuną. Toks didelis padangų kiekis smilks, panašu, kol sudegs visai. Tai reiškia situacija nesibaigs dar mažiausiai kelias ar keliolika dienų. O degimo produktais galimai ir toliau nuodysis žmonės bei gyvūnai, nukentės dirvovežimis, gruntinis vanduo.

Negi reikės dar vienos nelaimės, kol susirūpinsime tinkamo pasirengimo ekstremalių situacijų suvaldymui užtikrinimu. Centrinės ekstremalių situacijų suvaldymo žinybos, su atitinkamais resursais, technika, technologijomis, iš anksto paruoštais ekstremalių situacijų suvaldymo ir pasekmių likvidavimo planais, įsteigimas – tai užduotis, kurią vėluojame įvykdyti dešimtis metų.

Ar sunku uždegti padangą?

Milžinišką gaisrą patyrusi Alytaus miesto pramonės rajone įsikūrusi įmonė „Ekologistika“ užsiima naudotų padangų tvarymu. Ji turi leidimą naudotas padangas surinkti, pervežti, eksportuoti ir perdirbti (smulkinti iki granulių ir gaminti gumos gaminius). Ir atliekų surinkėjo, ir perdirbėjo statusas įmonei leidžia išrašyti gaminių ir pakuočių sutvarkymą įrodančius dokumentus įmonėms ir fiziniams asmenims.

Lietuvoje, ir ne tik, gausu atvejų, kai tokios už atliekų priėmimą ir sutvarkymą atsakingos bendrovės, pažymas išrašo fiktyviai, paima už sutvarkymą pinigus ir to nepadaro, arba „utilizuoja” atliekas miške, vandenyje, ar net ugnyje. Šiuo atveju, nieko panašaus teigti kol kas negalima. Tik paimti domėn, kad padangos pačios neužsidega...

Dar galima paimti domėn informaciją, kad gamykloje prieš dvi savaites Aplinkos apsaugos departamento kontrolieriai tikrinimo metu nustatė daugybę pažeidimų. Netvarkingas atliekų laikymas, teritorijoje laikymas atliekų, kurių įmonė neturi teisės tvarkyti, neinventorizuoti įrengimai, turintys šalinti teršalus – kietąsias daleles. Taip pat pažeidimai atliekų tvarkymo apskaitoje - t. y. aplinkosaugininkams pateikta informacija apie daugiau nei 925 tonas esą perdirbtų atliekų, nors įmonės dokumentuose nurodoma, kad perdirbta buvo mažiau...

Aplinkosaugos prioriteto vieta

Šiandien, šeštąją nelaimės dieną, vis dar svarbiausia, kad būtų užtikrinta, jog pavojus gyventojams būtų maksimaliai minimizuotas - visi liktų namuose, o esant galimybei išvyktų iš paveiktos teritorijos.

Smilkstant padangoms išsiskiria daugiau kenksmingų cheminių medžiagų nei joms degant ,kadangi temperatūra žemesnė ir teršalai nesudega. Benz(a)pirenas, benzenas, arsenas, švinas, siera. Šias medžiagas žmonės gali ne tik įkvėpti, bet jos gali užteršti ir paviršinius vandenis, patekti į gruntą, nusėsti ant dar nenuimto derliaus ir tokiu būdu patenkti į mūsų organizmus.

Šiuo metu pasaulyje aplinkosauginiai judėjimai reikalauja politikų, pramoninkų ir visos vartotojiškos visuomenės prisiimti atsakomybę ir imtis neatidėliotinų veiksmų klimato problemoms spręsti. Žaliosios vertybės jau seniai peržengė vienos ideologijos rėmus. Ideologija, reikalaujanti priimant bet kokį sprendimą derinti ne tik visuomenės komforto ir ekonominio augimo, bet ir aplinkos interesus tampa horizontalia, nes poreikį ir jo netenkinimo pasekmes jaučia kiekvienas.

Tokios situacijos kaip susidariusi Alytuje moko daug. Gaila tik, kad tokia didele kaina.

Kai gaisras bus užgesintas, privalu reikalauti atsakomybės ir imti rimtai diskutuoti. Kiek esame pasiruošę atlaikyti ir suvaldyti ekstremalias situacijas? Kaip turi keistis atliekų tvarkymo srities teisinis reguliavimas, kad, pavyzdžiui,  neleistų didesnio padangų sukaupimo vienoje vietoje? Ar efektyvi aplinkosauginė kontrolė? Kokia didelė korupcijos šiame sektoriuje rizika ir viek įgalus jos užkardymo aparatas?

Laimė, gyvename socialinių tinklų amžiuje, kur meras gali daryti tiesiogines transliacijas Facebooke iš gaisro vietos ir bent tiek prisidėti prie gyventojų žinojimo. Nelaimei - paraleliai lengvai sklinda ir dezinformacija - tiek abejonės nelaimės rimtumu, tiek spekuliacijos dėl dūmų poveikio sveikatai. Belieka kliautis gyventojų sąmoningumu - kad jie gelbėsis patys, kol valdžia apgaubta olimpinės ramybės skraiste.

Ieva Budraitė, 

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko pavaduotoja


Komentarai

17
Komentuoti
Pranas Kukvoitis2020-04-23
O dėl Alytaus reikalaukite kad visos tokios įmonės turėtų priešgaisrinius hidrantus.
Pranas Kukvoitis2020-04-23
Galiu pasakyti tiek, Astravo atominė tikrai bus paleista, įjungta, tuo net neabejokite. Vienintelė išeitis yra toris vietoje urano. Tada ši atominė elektrinė bus nepavojinga.
gerai2019-10-22
Gerai kad Lietuvoj dar yra bebaimiai ir nenugalimi Gaisrininkai, o Alytuj pareigos jausmo nepraradęs Meras
Kodėl neuždaryta2019-10-21
nustačius pažeidimus? Prieš šnekant apie tai reikėtų pasidomėti ar galima uždaryti įmonę nustačius pažeidimą. Jeigu pasidomėtų, sužinotų, kad sustabdyti įmonės veiklą yra labai sunku. Tokie įstatymai deja.
Tas pats2019-10-20
Kaip prie avarijos selfy pasidaryt. Niekiniai pliirpalai!!
Kuka2019-10-20
Na nieko. Mes spoksosim kaip Astravo atominė bairius darys. Jau tada bus Didelis didelis košmaras.jei Alytus dėl padangų tiek nesusitvarko laiko. Vis dėlto kaip gaila bet Ira dvi LIETUVOS Vilnius ir visi likusieji
Atsibusk, mergaite2019-10-20
Cinizmas nelaimės akivaizdoje.
jo2019-10-20
Padangu neužgesinat XXI a., o jeigu tais laikais būtų Visagino atominė. Tai kas tada?
Rasa2019-10-20
O siap kai rinkimai- tai iesko kaip pritraukti visuomenes demesi- visokiu viesuju rysiu akciju imasi. ir pan. Ir vat yra situacija- demesys viuomenes sutelktas naturaliai- tai net nesugeba pasinaudoti situacija visuomenei EDUKUOTI . Ir maksimaliai paplatinti instrukcijas visos lietuvos mastu,- kaip dera elgtis nutikus kazkam panasaus. Plius nuroda i atitinkamas svetaines su detelesne info. ( na reiketu kad jos bent butu tenai ikeltos- bet tai realiai yra poros valandu darba sitemu administratoriui. O Nes tokiu objektu yra ne tik Alytuje. Po kiekvienu straipniu turetu eiti oficialios instrukcijos- kaip po savizudybes- pagalbos telefonus deda. kad gyventojai i galva skalte iskaltu ta informacija. Bet gi ne- cia ko gero reikia Einsteinu buti- kad iki to dasigavoti. Cia jums ne respiratoriu nupirkti kuriu sandely nera ir kainuoja tukstancius. Ar apsisaugoti nuo kibernetiniu ataku. Na kaip sakant atsitiko- tai atsitiko- bet kad nesugebama operatyviai pasirupinti zmonemis tokiais budais kokie prieinami - tai po keliu metu ligoniu kasu biudzete bus didele skyle, sodroje taipogi- del isaugusio ligos pasalpu poreikio, ir teks kelt mokescius. Nes pasekames tokiu uzterstumu pasireikia po keliu metu dazniausiai.. reikia ir lietuvoje jau erinos brokovic, oi reikia nes kol milijonu nesusimoka, tol sazine neprabunda pas kai kuriuos zmones, nes pigiau keliu tukstanciu bauda susimoketi ar advokatams .Komunistine Kinija pvz pieno falsifikuotu pieno milteliu gamintoklos vadovus , del kuriu mire daug vaiku -tai susaude. Supranta kad zmones- valstybes turtas- net jei kaip patranku mesa-bet vis tiek -resursas i kuri kesintis nevalia. O lietuviu tai isviso tik 3 mln.. Kazkaip nepanasu visa tai mastyma valstybiniu mastupas mus.
Alytiške2019-10-20
Kada nors ir apie Alytų sukurs filmą ir tada paaiškės kiek buvo kenksmingas gaisras žmonėms....
miau2019-10-20
kokia graži ta Ievutė net ženytis užsimaniau....
liau liau2019-10-20
svarbiausia skarbauskiui atkeršyt tam agronomui, ne jo fermos juk dega, gitanui svarbiausia mistinė gerovė( tikriausiai atspariems padangų dūmams).skestanciujų gelbėjimas, pacių skestanciujų reikalas...
Zalieji pabudo2019-10-20
Mergaite, tu bent zinai kur tas Alytus yra?
Skaitytojai2019-10-20
Viskas gražu tik mokymuose ir popieriuose, viskas yra, visi pasiruošę, visi parašai ir t.t. kitaip sakant teoriskai arklys, praktiškai nesikelia.
Skaitytoja2019-10-20
Tikrai Lietuvoje nėra sukurta sistema, kuri būtų atsakingai dirbanti. Lyg vizualiai ir viskas tvarkoje, bet ištikus grėsmei pasirodė kas yra kas. Rūpintis žmonėmis nėra kam.
yyyyy2019-10-20
.....teisingai , centrinei valdžiai, nusišvilpt ant visų, kas jiems ne į naudą,......
Alytiske2019-10-20
Įdomu ,kodėl Priešgaisrinės apsaugos departamentas atsisakė kito rajono savanorių ugniagesių pagalbos? Būtų mestos didesnės pajėgos- gal būtų greičiau užgesintas gaisras? Kažkokie nesuprantami dalykai...
traffix.lt