-2 c Alytus
Antradienis, Gruodžio 1d.
Laisvalaikis ir kultūra
2019 Spalio 13d.
0

I Alytaus aikštėje – Nepriklausomybės kovų istorija

titleNuotraukų galerijaI Alytaus aikštė. Antano Juozapavičiaus, Jiezno ir Merkinės gatvių sankryžaAlytausgidas.lt nuotr.

Pirmadienį I Alytaus aikštėje atidaryta paroda „Nepriklausomybės kovos Dzūkijoje 1919–1923 m.“.

Dvylikoje stendų eksponuojamos fotografijos, atvirukai, tekstai leidžia tarsi iš šalies pažvelgti į daugybę aukų nusinešusias kovas, svarbiausius jų įvykius Dzūkijoje, pažinti kovose dalyvavusias asmenybes ir suvokti Lietuvos savanorių svarbą.

„Vienu iš reikšmingiausių atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečio įvykių drąsiai galima įvardinti Nepriklausomybės kovas. Menkai ginkluoti, prastai apmokyti Lietuvos savanoriai sukūrė tikrą stebuklą – apgynė šalies Nepriklausomybę. Kita vertus, kovos dėl Lietuvos laisvės pareikalavo milžiniškų aukų. 1 tūkst. 444 kariai žuvo ar mirė nuo žaizdų, 2 tūkst. 812 mirė nuo įvairių ligų, 2 tūkst. 677 buvo sužeisti, 226 dingo be žinios“, – pasakoja muziejininkas Vilmantas Dunderis.

Šiandieną žuvusių karių kapus galime atrasti daugelio Dzūkijos miestų, miestelių ir kaimų kapinėse. Prieš šimtmetį vykusias kovas mena Dzūkijos miestuose ir miesteliuose stovintys atminimo paminklai, gatvių ir aikščių pavadinimai. Pavyzdžiui, tarpukariu viena Alytaus miesto gatvė pavadinta Savanorių gatve. Po Antrojo pasaulio karo pasikeitė miesto centrinė dalis ir ši gatvė išnyko. 1990 m. Savanorių vardu buvo pavadinta gatvė, vedanti link Šv. Angelų sargų bažnyčios šventoriaus kapinių.

Daugiau sužinoti ir iš arčiau pažvelgti į Nepriklausomybės kovas Dzūkijoje Alytaus kraštotyros muziejus kviečia laikinoje ekspozicijoje I Alytaus aikštėje.

Alytaus kraštotyros muziejaus informacija

Fotogalerija


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt