0 c Alytus
Antradienis, Gruodžio 1d.
DzūkijaLaisvalaikis ir kultūra
2019 Spalio 9d.
1

Dzūkų kalendorius pripažintas geriausiu Lietuvoje

titleNuotraukų galerijaVytauto V. Stanionio nuotr.

Lapkritį į pristatymą Alytuje „Dzūkų kalendoraus“ sumanytojas atvažiuos jau kaip geriausio, Lietuvos metų kalendoriaus leidėjas.

„Dzūkų kalendoraus“ kūrėjui Juozui Žitkauskui Kuršėnuose (Šiaulių r.) vyksiančioje Lietuviškojo kalendoriaus šventėj bus įteiktaa 30-oji respublikinė Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų kalendorių. Į pastarąjį titulą iš viso pretendavo kalendorių, o finale buvo vertinami trys,  be nugalėtoju pripažinto dzūkiškojo – Vaclovo Juodpusio sudarytas „Muzikos kalendorius“ ir Telšių vyskupijos kalendorius „Dievo meilės pergalė“, kurį  sudarė dr. Jūratė Micevičiūtė. „Dzūkų kalendoraus“ leidėjui bus skirta pagrindinė 500 eurų vertės L. Ivinskio vardo premija.

Dzūkiškame kalendoriuje, skirtame 2020 metams matysime alytiškio fotografo Vytauto V. Stanionio įamžintas krašto žmonių akimirkas. Alovės, Babriškių, Daugų, Dusmenų, Krikštonių, Metelių, Miroslavo, Nemunaičio, Pivašiūnų, Ryliškių, Santaikos, Seirijų po mišių buvo nufotografuoti prie savo bažnyčių.

Pasak J. Žitkausko, iliustruoti kalendorių Dzūkijos miestelio gyventojų veidais kilo mintis prieš kelerius metus: „Prie manęs priėjo senų laikų draugas, Alytuje gyvenantis fotomenininkas V. V. Stanionis ir papasakojo turįs nuotraukų iš 1999-ųjų, kai fotografavo keliolikos Dzūkijos miestelių gyventojus. Tąkart sutarėme dirbti kartu“.

Kalendorių 2017 m. puošė taip pat iš Dzūkijos kilusio fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus nuotraukos.

„Dzūkų kalendorus“, prie kurio leidybos pastarasiaiais metais prisideda ir Alytuje registruota įmonė „Dzūkijos mediena“ – ne vien datos ir nuotraukos, jį vartydamas susipažįsti su trumpa tų vietovių istorija, kalbininkės Astos Leskauskaitės parengti tekstai apie šnektas, etnologės Nijolės Marcinkevičienės pateikti įdomiausi gardžių patiekalų iš įvairių augalų receptai.  

Su Lietuvos miškų augmenija supažindina botaniko Mindaugo Lapelės nuotraukos, 2020 m. kalendorius turi  meteorologijos skiltį „Tep spėdavo mūs dziedai...“, apie liaudiškus orų spėjimo būdus: „kadu aina traukinys ir sunkiai ūža – bus lietaus“, o „jei per Kalėdas pucia pietų vėjas, bus ankscyvas pavasaris, jei žiemys – vėlyvas“.

Dzūkiškas kalendorius, tiek sieninis, tiek stalinis, iš leidėjų rankų kainuojantis 6 eurus, Alytuje bus pristatomas lapkričio 14 dieną.

Fotogalerija

  • V. V. Stanionio nuotr.

Komentarai

1
Komentuoti
Rima2019-10-09
Kur vyks pristatymas ir kuria valanda. Ačiū

traffix.lt