0 c Alytus
Antradienis, Gruodžio 1d.
DzūkijaAlytusAlytaus rajonasĮdomuAktualijosSveikata
2019 Spalio 8d.
4

Kiek Alytus dar „mėgausis” smarvių terapija?

title

Kaip rugsėjį, taip ir spalį kai kuriose Alytaus miesto jaučiamas nemalonus degėsių, šiukšlių, mėšlo kvapas.

Per mėnesį, tarp spalio 4 dienos ir rugsėjo 4-osios, tai buvo mažiausia 4 kartas, kai Dzūkijos sostinė „mėgaujasi” įvairios kilmės smarvių terapija.

Kai po rugsėjo 4-osios daugelio alytiškių pajustos smarvės aplinkosaugininkai paaiškino, kad to priežastis buvo pro Alytų praslinkęs debesis.

„Duomenų apie tai, kad netoliese įvyko pramoninė ar kito pobūdžio avarija, galėjusi sukelti šį kvapą, neturime. Gali būti, kad kvapą sukėlė pro Alytų praslinkęs debesis“, - tąsyk informavo aplinkosaugininkai, į kuriuos kreipėsi ne tik žiniasklaida, tačiau ir Alytaus miesto savivaldybės atstovai, paprašę situaciją aiškintis ir visuomenės sveikatos centrą prie LR sveikatos apsaugos ministerijos.

Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Alytaus valdybos Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos specialistai, siekdami išaiškinti Alytaus mieste jaučiamų kvapų šaltinius rugsėjį važiavo Alytaus gatvėmis ir per priemiestines teritorijas.

Alytaus inspekcija išsiaiškino, kad rugsėjo pradžioje vyko intensyvus žemdirbystės laukų tręšimas organinėmis trąšomis, todėl dieną paskleistas mėšlas, esant aukštai oro temperatūrai, išties skleidė nemalonų kvapą.

Rugsėjo 10 dieną nustatytas vienas atvejis, kai buvo pažeisti tręšimo nuotekų dumblu reikalavimai, tręšimas buvo atliekamas apie 15 km nuo Alytaus. Dzūkijos sostinė pažeidimo laiku nebuvo pavėjinėje pusėje. Kiti tręšimo planai dėl žemdirbystės laukų tręšimo nuotekų dumblo granulėmis ar dumblu, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos duomenimis, buvo suderinti su Aplinkos apsaugos agentūra.

Taip pat išsiaiškinta, kad prasidėjus bulviakasiui, pradžiūvus bulvienojams, ūkininkai popietiniu laiku ir vakarais degino drėgnus bulvienojus ir piktžoles, kurių dūmai yra labai aitrūs. Esant mažai vėjuotam orui ir nepalankioms kvapų išsisklaidymo sąlygoms, šie kvapai pasiekdavo miestą.

Faktų, kad bulvienojai būtų deginami Alytaus mieste ar būtų deginamos kitos atliekos nenustatyta.  Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. 269 (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. liepos 14 d. įsakymo Nr. D1-504 patvirtintų „Aplinkos apsaugos reikalavimų lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis“ nedraudžiama deginti bulvienojus už miestų ir miestelių ribų.

Kaip Alytausgidas.lt naujienų portalą informavo Aplinkos ministerija, nustatyta, kad, priklausomai nuo vėjo krypties, kartais kvapo šaltiniais būna Alytaus miesto nuotekų valyklos ar nuo netoli I Alytaus, Takniškėse (Alytaus r.), veikiančio Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (RATC) sąvartyno. Tiesa, patikrinimų metu vėjas nuo šių objektų kvapus nešė ne į miestą, o atvirkščiai.

2019 m. tiek Alytaus RATC, tiek sąlyginai netoli I Alytaus, miesto Kurorto seniūnaitijos esantis UAB „Domantonių paukštynas“, kuriame kartais sukaupiamas čia auginamų paukščių mėšlas, buvo tikrinti pagal metinį planinių patikrinimų planą, tikrinimų metu pažeidimai fiksuoti nebuvo.

Nei žinybinio, nei valstybinio ūkio subjektų monitoringo metu Alytuje ar jo apylinkėse nebuvo nustatyta reikšminga oro tarša, išskyrus vieną atvejį šių metų sausį, kai Alytuje, pramonės rajone, esančioje katilinėje viršyta momentinė kietųjų dalelių ir anglies monoksido koncentracija. Tarša buvo nutraukta nedelsiant.


Komentarai

4
Komentuoti
Vika2020-01-31
Vaje, niekur pazeidimu nenustatyta,o smarve is kur? Gal tie tikrintojai panasiai kaip Klaipedoje nieko "nerado". Vyti tuos "tikrintojus" lauk, jei net nesugeba nustatyti, is kur sklinda smarve. Dvokia pvz. pirmadieni, o tikrina pvz. treciadieni? Taaip, taip tikrai "rasi" kaltininka! O gyventojai ir toliau uostys ta visa smarve?
regina2019-10-09
Patarčiau atidžiau patikrinti įmones, kurios dirba su chemija. Neišskirti ir porolono gamyklos, kartais kaip prošal pravažiuoji tenka nosį užsikišti.
vada2019-10-09
kai tik papučia šiaurės vėjas,tai visas Kaniūkų kaimas paskęsta paukštyno smarvėj.Lauke neįmanoma būt,nes pykina. Ir taip jau daug metų.
ALGIS2019-10-08
nuo kada domantoniu paukstynas KURORTE
traffix.lt