6 c Alytus
Trečiadienis, Lapkričio 25d.
Laisvalaikis ir kultūra
2019 Spalio 5d.
4

A. Ramanauskui-Vanagui bus paminklas ir sostinėje

titleA. Ramanauskas-Vanagas

Bus išrinkta geriausia idėja, įrengtas paminklas ir antkapis Adolfui Ramanauskui-Vanagui. Jį planuojama pastatyti Antakalnio kapinėse Vilniuje. Šis projektas turi būti įgyvendintas iki 2020 metų vasaros, jam skirta 50 tūkst. eurų.  

Siūloma dominuojanti paminklo ašis – vertikali, kuriant erdvinę paminklo dalį, turi būti įkomponuotas atpažįstamas A. Ramanausko-Vanago portretas.

Kūrėjams rekomenduojama remtis turimomis dokumentinėmis  fotografijomis, paminklą ir antkapį siūloma kurti iš granito, bronzos arba kitų ilgaamžių medžiagų.

Konkurso nugalėtojas bus atrinktas atsižvelgiant į paminklo idėjinių ir plastinių sprendinių meninę kokybę, meninės idėjos autentiškumą, išraiškos priemonių ir reikšmių tikslingumą. Didelis dėmesys bus skiriamas kontekstui – paminklo ir antkapio ansambliui ir dermei su Lietuvos valstybės vadovų laidojimo vietoje esančia kapaviete.

Kovojančios Lietuvos vadovas, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) ginkluotųjų pajėgų vadas, LKS tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos  signataras A. Ramanauskas-Vanagas 1956 m. buvo suimtas, o 1957 lapkričio 29 d. Vilniuje sušaudytas. Jo  žmona partizanė B. Mažeikaitė-Ramanauskienė okupantų teismo nuteista 8 metus kalėti lageriuose. A. Ramanausko-Vanago palaikai 2018 m. rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje. 2018 m. spalio 6 dieną, palaidotas Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteone.

Skulptoriaus Jono Jagėlos sukurti paminklai A. Ramanauskui-Vanagui šiemet buvo atidengtas Čikagoje (JAV), o 2017 m. – Lazdijuose. Partizanui atminti išleista knyga ir fotoalbumas.

Alytuje, kur A. Ramanauskas-Vanagas, dirbo mokytojų gimnazijoje, jo atminimas įamžintas gimnazijos pavadinime. Dzūkijos sostinėje sukurtas meninis, partizanui skirtas filmas, kurį inicijavo ir režisavo Arvydas Kinderis. 


Komentarai

4
Komentuoti
Vertas2019-10-07
Siūloma: "turi būti įkomponuotas atpažįstamas A. Ramanausko-Vanago portretas." Mano nuomone - tai tik tas pats kaip ir visur - Vanagas su vanagučiais. Gi tik su jais ir žaidė. O gal - Vanagas su knyga - gi daug rašė.
vyte2019-10-07
Aurelijus tiesiai i taikini saunuolis
Aurelijus 2019-10-07
Ar bus pavaizduota, kaip žydus šaudė ?
vyte2019-10-07
ateis laikas kai ir HENYTEI statis pamimkla
traffix.lt