27 c Alytus
Šeštadienis, Rugpjūčio 8d.
Alytus
2019 Rugpjūčio 8d.
6

Netekome Alytaus garbės piliečio A. Strazdo (PAPILDYTA)

titleA. Strazdas pašarvotas Alytaus laidojimo namuose „Skausmo užuovėja“ (Rūtų g. 65). Rugpjūčio 8 dieną 18 val. – Šv. Mišios Alytaus Šv. Angelų sargų bažnyčioje. Karstas išnešamas rugpjūčio 9 d. (penktadienį) 12 val. Velionis bus laidojamas Daugų g. kapinėse

Rugpjūčio 7 dieną netekome 100-uosius metus ėjusio Alytaus miesto garbės piliečiui, didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino medalio kavalieriaus, buvusio Alytaus 1-osios vidurinės mokyklos matematikos mokytojo Antano Strazdo.

A. Strazdas gimė 1920 metų balandžio 11 dieną Kalvarijos valsčiuje, Marijampolės apskrityje. Mokėsi Kalvarijoje, vėliau baigė Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją. Potraukis tiksliesiems mokslams nuvedė į Kauno Vytauto Didžiojo universitetą, bet karas studijas nutraukė.

Pirmaisiais pokario metais A. Strazdas mokytojavo Kalvarijos pradžios mokykloje, po kurio laiko – Lazdijų gimnazijoje. Nuo 1948 metų pradėjo dirbti Alytaus berniukų gimnazijoje, vėliau pavadintoje 1-ąja vidurine mokykla. Dirbdamas neakivaizdžiai baigė Vilniaus pedagoginio instituto Fizikos-matematikos fakultetą.

Mokytojas puikiai organizavo darbą pamokose. Jas siejo su gyvenimu. Kadangi labai gerai žinojo garsių matematikų biografijas, nuopelnus, begales linksmų istorijų, mokiniai visuomet sulaukdavo mokytojo pasakojimų ir įdomių matematinių užduočių. Jis dirbo taip, kad ir matematikai ne tokie gabūs mokiniai gebėdavo išspręsti sudėtingus uždavinius. Mokytojas aukojo save ne tik matematikai, bet ir mokiniams,  mokyklai. Kaip tikras profesionalas rūpinosi drausme, tvarka ir buvo pavyzdys mokiniams kaip kultūringas, padoraus elgesio žmogus. Žmogus – ištikimas Lietuvos patriotas, skiepijęs meilę Tėvynei kiekvienoje savo pamokoje. ,,Pasakyti žodžiai ir linkėjimai  – mylėti Tėvynę ir visam gyvenimui likti tikrais lietuviais – išliko man visam gyvenimui “, – prisimena A. Strazdo ugdytinis, buvęs Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius.

Įvairių sukakčių ar švenčių progomis A. Strazdui suteiktas ne vienas apdovanojimas. Apdovanojimų motyvai: puikus klasės vadovas, principingas dalyko dėstytojas, ilgametis miesto švietimo darbuotojų profesinės sąjungos prezidiumo narys. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, 1992-aisiais, mokytojas, jau pensininkas (į pensiją išėjo 1985 metais), už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino I-ojo laipsnio medaliu. Apdovanotas ir Lietuvos mokyklos 600 jubiliejaus proga. Mokytojui A. Strazdui 2014 m. suteiktas Alytaus miesto Garbės piliečio vardas už nuopelnus Alytaus miestui, išugdant jaunuosius alytiškius tautiškai susipratusiais, patriotiškai nusiteikusiais ir pilietiškai aktyviais žmonėmis.

A. Strazdui jau neteko dirbti po nepriklausomybės atkūrimo naujai pasivadinusioje Dzūkijos vidurinėje mokykloje, bet čia yra mokytojų – jo buvusių mokinių ir auklėtinių, nestokojančių gerų prisiminimų apie mokytoją. Jis dažnai buvo kviečiamas į mokyklos renginius ir šventes arba pastaruoju metu lankomas namuose. Kiekvieno susitikimo metu A. Strazdas skleidė savo prigimtinę inteligenciją ir išmintį, liaudiškai turtingą šnektą. Jis buvo laukiamas jau pražilusių savo mokinių susitikimuose, ten jau seniai peržengta mokytojo ir mokinio riba.

A. Strazdas – ne tik mokytojas, auklėtojas. Jis – šeimos galva, trijų sūnų, iš kurių du medikai, vienas ekonomistas, tėvas. Tokį Jį prisiminsime visi – pasitempusį, pedantišką, iš pirmo žvilgsnio – griežtą, bet teisingą, pastabų. Mokinys galėjo visiškai neišmanyti matematikos, bet, kai Jis stovėdavo prie lentos ir įrodinėdavo teoremą, atrodė, jog ši užduotis – svarbiausias Jo gyvenimo mūšis, o gal tik mažytė kova ar tikslas, kuriai Mokytojas atiduodavo visą save. Juodi skaičiai nukeldavo į  dar neatrastas pasaulio ir sielos gelmes… A. Strazdas prisimindavo Vilniaus universiteto rektoriaus Jono Kubiliaus žodžius, kad matematikoje daugiau poezijos negu pačioje poezijoje.

Uždavinys išspręstas. Veide – neryški, santūri pasitenkinimo  šypsena. Baltos dulkės ant delnų virsta auksu daugybės žmonių širdyse… Ir bus daugybė metų, paženklintų darbais, neišsenkančia erudicija bei subtiliu humoru. Bus žmogus, kurį kartų kartos vadins savo Mokytoju.  Ir  kreiduotais delnais bei atvira, meilės pilna širdimi išspręstas gyvenimo uždavinys bus vertas aukščiausio – žmonių atminimo – įvertinimo.

Mokytis su juo ir iš jo, dirbti ir gyventi šalia  – garbė ir privilegija visiems, kas pažinojo A. Strazdą.

Antanas Strazdas pašarvotas Alytaus laidojimo namuose „Skausmo užuovėja“ (Rūtų g. 65). Rugpjūčio 8 dieną 18 val. – Šv. Mišios Alytaus Šv. Angelų sargų bažnyčioje. Karstas išnešamas rugpjūčio 9 dieną (penktadienį) 12 val. Velionis bus laidojamas Daugų g. kapinėse.

Alytaus miesto savivaldybės tarybos ir savivaldybės administracijos vardu  – meras Nerijus Cesiulis

Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos bendruomenės vardu – direktorė Vilija Sušinskienė

PAPILDYTA

Netekus auklėtojo, užjaučiame šeimą, artimuosius, kolegas, Alytaus bendruomenę, kurioje, Antanas Strazdas, nors ir būdamas kuklus, santūrus žmogus, tačiau išliko kaip gilus ir reiklus lietuviškų tradicijų puoselėtojas, taigi – Mokytojas plačiąja prasme. Toks jis ir mūsų širdyse.

1967 metų laidos auklėtiniai


Komentarai

6
Komentuoti
Angelė2020-01-31
Pažinojau šį puikų Žmogų ir jo mielą žmpną. Tokių žmonių vienetai. Tegul jam būna lenga Alytaus žemelė.
alytiškis2019-08-09
užuojauta
liūdesys2019-08-08
Jus palietė tamsa ranka vėsia,
Dabar jokia užuojauta neguodžia,
Nebent viltis, kad neišnyks dvasia,
Kad liks darbai, sumanymai ir žodžiai…
buvusi mokinė2019-08-08
užuojauta
Buvusi mokine2019-08-08
Amzina atilsi,gerbiamam Mokytojui,tegul ilsisi ramybeje,Sio zmogaus nuosirdumas,pagarba bet kokiam zmogui isliks daugelio ji pazinojusiu zmoniu sirdyse. Uzuojauta seimai ir artimiesiems.
Dzūkas2019-08-08
Užuojauta.
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Žydiška gatvelė