0 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 6d.
Aktualijos
2019 Liepos 15d.
18

Ginčai dėl Alytaus aerodromo: vieni nori įkurdinti LEZ, kiti – palikti viską taip, kaip yra

titleAlytaus aerodromasAlytausgidas.lt nuotr.

Prieš 80 metų statytam Alytaus aerodromui, iš kurio per Antrąjį pasaulinį karą kilo eskadrilės Normandija-Nemunas lakūnai, gresia sunaikinimas. Miesto savivaldybė jame planuoja kurti laisvąją ekonominę zoną (LEZ). Tokiems planams nepritaria aviatoriai ir dalis alytiškių, renkančių parašus po peticija dėl išsaugojimo.

Alytaus rajono valdžia jau baigia rengti galimybių studiją regioniniam LEZ . Ar reikia abiejų – neaišku, nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija jų steigimui pritaria.

Prancūzijos ambasadorė sako, kad Alytaus aerodromas istorinis – per Antrąjį pasaulinį karą iš čia kilo dislokuotos eskadrilės Normandija-Nemunas lėktuvai, mūšiuose žuvo apie 100 prancūzų lakūnų.

Aviatoriai savo lėšomis už 10 tūkstančių eurų buvo parengę aerodromo infrastruktūros detalųjį planą, buvusi miesto taryba jam pritarė, tačiau dabar jis dūla Alytaus savivaldybės valdininkų stalčiuose. Kasmet aerodromas priima apie 500 mažųjų lėktuvų.

„Aerodromas turi tinkamumo naudoti pažymėjimą, yra registruotas, gali atskristi visi norintys ir užsieniečiai. Yra aviatorių mokykla jaunųjų, kur mokomi vaikai nuo 9 iki 15 metų“, – tikina Alytaus aeroklubo viršininkas Kęstutis Urbanavičius .

Ne tik aviatoriai priešinasi, kad aerodromasbūtų uždarytas, – parašus po peticija, išsaugoti aerodromą, renka ir alytiškiai.

„Mes čia organizuojame ir stovyklą rengiame, ir varžybas darome, tai reiškia atskrendame, būname. Ir šventes čia žmonės daro. Tinkama vieta bet kokiems skrydžiams“, – sako Akrobatinio skraidymo federacijos prezidentas Eltonas Meleckis.

Alytaus vadovai tikiną esą aerodromo teritorija – patraukliausia vieta LEZ, nes iki 50 hektarų žemės sklypų mieste nėra. Tik į infrastruktūrą reikėtų investuoti apie 10 milijonų eurų. Bet tai netrukdo miesto savivaldybei užsakyti 15–30 tūkstančių kainuosiančios galimybių studijos, o investuotoją į Alytų tikimasi atves agentūra „Investuok Lietuvoje“.

„Jeigu jūsų klausimas yra, ar yra konkretus investuotojas, ne, tokio investuotojo nėra. Bent tą loterijos bilietą privalome įsigyti, mes kalbame ne apie šimtus darbo vietų, mes kalbame apie tūkstančius darbo vietų“, – sako Alytaus vicemeras Šarūnas Klėgeris.

Alytaus miesto tarybos narys Sigitas Leonavičius tikina, kad aplink miestą galima rasti kitą vietą planuojamai LEZ.

„2013 metais „Civika“ buvo padariusi didžiulę studiją Vyriausybės užsakymu apie visų Lietuvos aerodromų būklę, plėtrą, Alytaus aerodromas įvardijamas kaip vienas perspektyviausių. Žemės aplink mūsų miestą laisvos, kur galima ir reikia kurti LEZ“, – pasakoja jis.

Tuo metu Alytaus rajono savivaldybę jau tuoj pasieks galimybių studija – rajone ketinama įkurti regioninį 400 hektarų LEZ. Ar reikia abiejų mieste ir rajone- neaišku, nors tam ekonomikos ir inovacijų ministerija yra pritarusi.

Rajono mero teigimu, rajone įkurtas LEZ būtų pranašesnis, nes ten yra geležinkelis, o prie aerodromo atšakos nėra, plėtrą stabdytų Nemunas.

„Jeigu mes pateikiame realius skaičius, tai pati ministerija nusiteikusi padėti infrastruktūrą sutvarkyti, o mes patys nusiteikę ieškoti ir verslo, ir savivaldybės pagalbos, prisidedant prie žemės įsigijimo“, – tikina Alytaus rajono meras Algridas Vrubliauskas.

Lietuvoje veikia septynios LEZ, Alytaus regione kol kas nėra nė vienos.

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt


lrt.lt

Komentarai

18
Nuo plúgo2019-08-21
Taigi pridaret kitoj pusėj Nemuno šitokiâ LEZ tai kur jūs tūkstantinės darbo vietos??
Aš manau2019-08-15
Daugumos protingų alytiškių nuomone LEZ-ui vieta jau su paruošta infrastruktūta Pramonės rajonas. Kiek ten tilpo gamyklų, dirbo tūkstančiai žmonių.Tegul ten viską sutvarko, atkuria ir nereikės veržtis į Aerodromą ir jį sunaikinti. Kiekviena atėjusi Valdžia vis turi kažką sugriauti, sunaikinti, kaip, pavyzdžiui, buvusią Autobusų stotį. Dabartinė nori sugriauti Aerodromą. Geras pasiūlymas- kooperuotis su Alytaus rajonu, kurti bendrą LEZ-ą ir bus gerai ir miesto ir rajono žmonėms.
kurmis 2019-07-17
Seniai reikėjo taip padaryti . Verkia visi kad Alytuje nėra darbo , bus jeigu atsiras gamyklų .Šitokie plotai dirvonuoja reikia tik pagalvot kiek gamyklų galima pristatyti.....
Croft2019-07-17
Kad yra suinteresuotos personos aerodromo perėmimui - akivaizdus faktas. Viskas vykdoma "buldozerio" principu. Kad LEZ reikia- faktas, kad ne vieta aerodromo vietoje - faktas. O tie kurie kudakuoja apie naujas darbo vietas- galvojate bus arčiau iki darbo nuvažiuoti? jau dabar atsipeikėti pradėkite , pradėkite nuo to kaip bus su pramoniniais teršalais, išmetimais į atmosferą, triukšmo lygiu? Ir visa tai ne kažkur o mieste. Slėnyje pramoninė zona ligi neapsakomam užterštumui. Ar apie tai kas nors pamąstė? kam įdomu - pvz Mondi Swiecie- pagooglinkite. Miestelis skendi rūke ištisus metus.
Teisybė pagal Jurgį2019-07-16
Šaunuolis Jurgis. Aerodromas tegu lieka. Yra tų plotų ir be aerodromo, tik va reikia medžius iškirsti, taip sakant škia, dirvą alytiškių sąskaita reikia paruošti investitoriams. Padarys fabrikėlį, priims 20 darbuotojų, mokės minimumus ir kels Alytaus ekonomiką. Paklausius, ką kalba per TV interviu, galima ekonomikos dėsnius drąsiai perašyti.
Jinius2019-07-16
Naikinti tą aerodromą koks melas500 lėktuvų gal tiksliau 4 ir tie vos pakila
Nuomonė2019-07-16
Na ką kalba tas vicemeras? Investuotojo nėra, bet "mes kalbame apie tūkstančius darbo vietų“. ( Alytuje jau buvo tūkstančiai darbo vietų, bet vicemeras tada buvo dar kūdikis). To investuotojo ir nebus - koks normalus investuotojas gali tikėtis rasti Alytuje tūkstantį žmonių rimtiems darbams. O "mes kalbame" apie tūkstančius. Ar iš tų alytiškių, kurie tingi dirbti ir reikalauja didesnių pašalpų? O jeigu jau taip "iš principo", - tai tų plotų LEZ'ams Alytuje yra ne vienas ir be aerodromo.
Taigi2019-07-16
Daug laiko buvo skirta aviatoriams, tik jie nieko nedarė.
algis2019-07-16
yra ir daugiau geru vietu .pvz poligonas dar galima irkirst nuo kurorto iki kaniuku miska arba isdziovint . va kokie plotai ir nemunu gali atbrist
fill2019-07-15
darom savartyna kam tas aerodromas.
He he he2019-07-15
Aš jau nesistebiu, čia tik vienas kitas normalus.
kosmodromui2019-07-15
Išsiblaivyk, durneli, o tada sužinosi, kad tavo komentare minimas "levanavicius" "vertalioto" neturi 5 o gal jau ir 8 metai, jei domina tikslus laikas, susižinok. Tokie debilai, pragėrę smegenis, tik iš pusiausvyros išveda su savo pletkais
jonas2019-07-15
Kodėl klastojami istoriniai faktai ir statistika .Normandija -per visą savo misiją negrįžtamai prarado 45 ir dingo be žinios 8.Bet ne šimtas.
Napoleonas2019-07-15
Jeigu netenkina Leonavičius su Barščiu, tada naxren tą aerodromą, statom celiuliozės fabriką! Bus darbo vietų.
Na jo2019-07-15
Lakūnų nėra,lėktuvų irgi nėra,gal ir turi kokį kukurūznyka ir dar nori pasilikti aerodromą,čia kai,bekojui žaisti futbolą
kosmodromas yra butinas 2019-07-15
ką čia darot nesąmones ,-o kur levanavičius skraidys savo vertaliotu? barštys negalės atskrist paziūrėt ar miltus gerai sumalė, a, visus lakūnus jau išvardijau, a da įra?
Runkelis2019-07-15
Taigi už mėsos kombinato pernai iškirto krūmus ir bus ten tų investitorių, o aerodromas tegu lieka mūsų anūkams, gal ne tokiais aferistais užaugs.
Alytiškis2019-07-15
Kam jis reikalingas tas aerodromas,jis visviena tuščias,lėktuvų nėra,arba jie seni ir sugede,geriau jau LEZ įsikurs toje vietoje,tai naudos bus,dabar situacija juokinga,lėktuvų neturi,niekas neskraido,o aerodromo dar jie nori.
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Dzūkijos Lions klubo labdaros vakaras su Mantu Jankavičiumi