1 c Alytus
Sekmadienis, Lapkričio 29d.
DzūkijaSportasTransportasŠvietimas
2019 Birželio 20d.
1

Ralis sukvietė į pamokas Punioje

titleNuotraukų galerija

Pirmą kartą Lietuvos miniralio čempionato istorijoje šios serijos sportininkams teks „nulipti" nuo asfalto ir dėl sezono taškų kovoti tikro, klasikinio ralio greičio ruožuose ant žvyro dangos. Organizuoti antrą miniralio čempionato etapą „Gravel fest rally 2019" (GFR) ėmėsi alytiškių komanda „Marimotors racing".

Šį kartą organizatoriams pagalvoti teko ne tik apie greičio ruožus, ralio struktūrą bei išpildymą, bet taip pat ir apie edukaciją, mat vos vienas kitas C lygos sportininkas yra ragavęs žvyro ir bent minimaliai žino ką, ir kaip daryti greičio ruože.

Padėti ralio mėgėjams sutiko daugkartiniai Lietuvos ralio čempionai, Vytauto Švedo ir Žilvino Sakalausko ekipažas, kurie užrašė GFR ruožų stenogramas, o Punios miestelio, kur ir bus ralio centras, kultūros namų salėje vedė seminarą apie stenogramos užrašymo bei skaitymo meną.

„Vargu, ar 19 metų kauptą stenogramos užrašymo patirtį pavyks atskleisti per kelias valandas, tačiau privalote suprasti, jog norėdami važiuoti greitai ir, svarbiausia, saugiai - be stenogramos to tikrai nepadarysite", - pasisveikinęs su bemaž 80-ies klausytojų auditorija sakė V. Švedas.

Garsaus ralio piloto paskaita truko bene ilgiausiai. Sportininkas aptarė svarbiausias stenogramos žymėjimo simbolių reikšmes, jų junginius, išimtis ir daugybę kitų faktorių, kurie vienaip ar kitaip „susiriša" šturmano sąsiuvinyje. Lenktynininkas išdėstė gryną stenogramos užrašymo „koncetratą", jį šmaikščiai iliustravo savo ekipažo praktikoje pasitaikiusiais epizodais.

Ž. Sakalauskas ant scenos lipo su storu segtuvu rankose. „Kaip gi šturmanas be „tašiuko"? Čia telpa visas ralis!", - linksma nata savo pasirodymą pradėjo tūkstančius kilometrų greičio ruožais nuvažiavęs garsus ralio šturmanas. Nors, regis, ką gi daugiau liko pridurti po V. Švedo išdėstytos temos, tačiau Žilvinas pasuko kita linkme.

„Užrašyti tikslią stenogramą yra viena, o jos epizodus perteikti laiku, teisingai intonuojant, neerzinant vairuotojo per dideliu, ar per mažu informacijos kiekiu – yra visai kas kita", - sakė ekipažo šturmanas. Ypatingai daug dėmesio Ž. Sakalauskas skyrė „prisirišimo" prie kelio, trumpinių vartojimo bei sudėtingų greičio ruožų atkarpų skaitymo ypatumams.  
 
Į seminarą puikiai įsiliejo ir LASF techninių reikalavimų komiteto pirmininkas Egidijus Janavičius. Daug šviežio oro į Lietuvos autosporto pasaulį pastaraisiais metais įnešęs techninės dalies ekspertas didžiausią laiko dalį skyrė saugumo elementams. E. Janavičiaus paskaitos diapazonas buvo išties platus: joje buvo apžvelgtos dažniausios saugos elementų montavimo, naudojimo ir priežiūros klaidos, kurias iliustravo ne tik brėžiniai, bet, deja, ir krauju pažymėtos nuotraukos.  

GFR organizatoriai Tadas Zdanavičius su Ronaldu Rutkausku pripažino, jog ruošiantis pirmam žvyriniam miniralio etapui istorijoje darbų ir taip netrūksta, tačiau šio seminaro idėja tapo ne ką mažiau svarbia nei pats ralis. „Kai buvo nubraižyti pirminiai greičio ruožų žemėlapiai, supratome, kad ne kas kitas, o mes turime maksimaliai stengtis dėl dalyvių saugumo. Kai iš greitesnių ar lėtesnių slalomo aikštelių keliamės į žvyrą - stenograma, jos skaitymas, teisingas, nors ir minimalių saugos elementų naudojimas, yra būtinas. Vien pristatę pilną kelią greičio gesinimo zonų – dalyviams ralio nepadarysime saugiu, todėl su didžiausu džiaugsmu priėmėm V. Švedo, Ž. Sakalausko, E. Janavičiaus ir Punios seniūnijos pagalbą, kuri virto bemaž 3 valandas trukusiu seminaru. Labai džiaugiamės ir klausytojų skaičiumi. Iš pradžių nerimavome - ar atvažiuos kas nors, ar „užkabinsim" tą stygą ralio mėgėjų tarpe, tačiau kai išvydome sportininkus iš C, iš B lygų, o aikštelėje Punios miestelio centre automobiliai vos tilpo, supratome, kad einame teisinga linkme. Dabar svarbiausia, kad visa tai, ką seminaro metu išdėstė pranešėjai, sportininkai „susidėtų" į galvas ir tai panaudotų GFR", - sakė ralio organizatoriai.

Norinčių paklausyti neeilinės ralio meistrų paskaitos buvo bent dukart daugiau, tačiau vieniems buvo per toli, kitus darbiniai reikalai spaudė, tad turime dar vieną staigmeną: visas seminaras yra nufilmuotas ir jį jau galima pasižiūrėti. Manome, kad jis įdomus turėtų būti ne tik C lygos sportininkams. Jei ruošiatės važiuoti žvyru - šis vaizdo įrašas gali tapti savotišku pradžiamoksliu, stenogramos skaitymo bei užrašymo ABC".

GFR startuos liepos 6 dieną, 13 valandą, Punios miestelyje. Sportininkų lauks 3 greičio ruožai, važiuojami 2 kartus. Bendras greičio ruožų kilometražas sudarys beveik 17 kilometrų. Žemėlapiai žiūrovams, starto laikai ir kita svarbi informacija apie varžybas pasirodys paskutinę savaitę prieš startą ČIA.

Fotogalerija


Naujausios žinios

Komentarai

1
Komentuoti
algis2019-07-04
pas mus ralis vyksta kiekviena vakarakely i dainu sleni .Kvieciu i sias varzybas pasaulio lietuviu atstovus
traffix.lt