1 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
Politika
2019 Gegužės 8d.
2

Gyvenkime Lietuvoje, dirbkime Lietuvoje („Lemiamo šuolio“ Europos talentų planas)

titlePaulius Kunčinas

Emigracija yra problema, tačiau ji įveikiama. Taip tvirtina “Lemiamo šuolio” iniciatorius ekonomistas Paulius Kunčinas, kartu siūlydamas konkretų sprendimą.

“Emigracija nėra problema, kurios negalime įveikti. Talentų ir darbo jėgos migracijos klausimai yra aktualūs visoms Europos Sąjungos valstybėms, ne tik Lietuvai. Tai aktualu ir Čekijai, ir Rumunijai, ir Lenkijai, ir iš jų daug išvažiuoja, o valstybės kenčia, netenka žmonių ir pinigų. Todėl tokius reikalus spręsti privalome visi kartu, nors kitos šalys kol kas apie tai nekalba. O Europos Parlamentas yra ta vieta, kur galime susitarti,” — sako Paulius Kunčinas.

“Lemiamas šuolis” siūlo sprendimą, kuris padėtų spręsti talentų ir darbo jėgos migracijos klausimus bei kitas problemas tiek Lietuvoje, tiek ir kitose Europos Sąjungos valstybėse. Sprendimą tam, kad žmonės galėtų dirbti Lietuvoje ir gauti tiek pat pinigų, kiek gauna tie, kurie dėl tų pinigų išvažiavo. Arba, jei jau žmonės išvažiavo, kartu išveždami visus mokesčius, valstybė gautų kompensaciją už atiduotus ar paskolintus talentus, kurie dabar kuria vertę kitoms šalims.

Migracija yra natūralus dalykas, tai kaina, kuri  sumokėta už buvimą Europos šeimoje, ir ji yra teisinga. Tačiau nekontroliuojama migracija turi pasekmes, tai akivaizdu. Europa neįvertino laisvo žmonių judėjimo pasekmių ir tai tapo masiniu protų nutekėjimu.

“Problema nėra neišsprendžiama, bet laikas apie tai kalbėti ir spręsti,” - teigia Paulius Kunčinas. “Laisvas žmonių judėjimas yra dovana, kurios iš nieko nenorėčiau atimti, pats gyvenęs, mokęsis ir dirbęs virš 30 šalių. Tačiau ekonomisto patirtis leidžia žinoti, kad galima valstybėms pritaikyti tam tikrą apsaugos modelį, kuris veikia ir tai jau yra įrodyta. Tai jau yra įgyvendinta, pavyzdžiui, Danijoje, dviračio čia neišradinėjame, tai veikia kaip matematinis algoritmas,” - tikina ekonomistas, kuriantis strategijas augančioms pasaulio šalims.

Pasiūlymas — „Europos talentų stabilumo mechanizmas“

Anot P.Kunčino, jo siūlomas mechanizmas yra tiesiog draudimo polisas šalims: “Tai apsaugos priemonė, kuri užtikrina, kad valstybės, kurios kenčia nuo didelės gyventojų emigracijos, gautų nustatyto dydžio finansinę paramą gerai apmokamų darbo vietų subsidijavimui. Veikimo principas paprastas, kaip bet kurio — civilinės atsakomybės ar būsto draudimo nuo nuostolių - visos Europos Sąjungos narės moka įnašus į Europos talentų stabilumo mechanizmo fondą, susitariam kiek žmonių emigravus skelbiame pavojų, arba draudiminį įvykį, ir valstybė pradeda gauti išmokas, kurios nukreipiamos aukštos vertės darbo vietų kūrimo skatinimui. “

Toleruotina neto migracijos riba Lietuvoje galėtų būti nustatyta ties 15 tūkstančių gyventojų riba arba 0,5 proc. visų gyventojų skaičiaus.  “Konkretus skaičius yra susitarimo reikalas, o išmėgindami tai ES šalyse, galėtumėme vėliau principą perkelti migracijos keliamoms įtampoms spręsti visame pasaulyje,” - sako P.Kunčinas. 

Verta pažymėti, kad tai nėra ilgalaikis kokių nors pramonės šakų subsidijavimas.  Maksimalus siūlomas laikas — 12 mėn., kol rinka išsilygina, kaip, pavyzdžiui, žemdirbiai atsigauna po sausros ar per gausaus lietaus.

“Lemiamo šuolio” kūrėjo teigimu, 2014-2020 m. ES fondų parama nėra pakankamai kryptingai orientuota į produktyvumo augimą, aukštos pridėtinės vertės darbo vietų kūrimą. Ji neužtikrina, kad pragyvenimo lygis Lietuvoje greitu metu priartės prie ES vidurkio. Pernelyg didelė ES paramos dalis yra skiriama investicijoms “į asfaltą“, tai yra nukreipiama į neperspektyvias sritis. Tai yra viena didžiausių ES konkurencingumo problemų, kurias reikia spręsti drauge visoms ES valstybėmis.

Visa finansinė parama turėtų būti skirta išskirtinai aukštos pridėtinės vertės darbo vietų kūrimui ir/ar subsidijavimui. Tai ilgainiui padėtų stabilizuoti neigiamai ES ekonomiką veikiančią migraciją, sako talentų stabilumo mechanizmo idėjos autorius.  “Paprasčiau tariant, mums reikia sukurti ir išlaikyti darbo vietas, o gražius parkus ir skverus jau įsirengsime patys už savo pinigus. Todėl svarbu yra kapitalas, žinios ir žmogus, nes šuolio be žmonių nebus,” - neabejoja pasaulio ekonomistas Paulius Kunčinas, - “po vieną mes nieko daug nepadarysime, bet drauge galime, tiek su partneriais Lietuvoje, tiek visoje Europoje. Tai visų mūsų reikalas.”

Europos Parlamento rinkimai Lietuvoje vyks šių metų gegužės 26 d.

Politinė reklama. Bus apmokėta iš rinkimų komiteto „Lemiamas šuolis“  specialiosios rinkimų sąskaitos. Užs. Nr. 2019/05/08-1


Komentarai

2
Komentuoti
algis2019-05-09
man tai aktualu kad maziau zvyrkeliu butu .Daugiau asfaltuotu keliu,o jo pazadai tai nulis .nors raso kad greitai atsako i klausimius bet tai yra melas
Rena2019-05-08
Nors vienas kažką konkretaus siūlo
traffix.lt