13 c Alytus
Penktadienis, Spalio 18d.
DzūkijaAktualijos
2019 Balandžio 30d.
5

Savivaldybių įmonių skaidrumas: Alytus ir Varėna neatitinka net minimalių reikalavimų

titleAsociatyvi iliustracijaAlytausgidas.lt nuotr.

1 iš 6 galimų balų ir 56-59 vieta iš 60 – tokioje pozicijoje šio mėnesio duomenimis yra Alytaus miesto savivaldybė pagal jos valdomų įmonių skaidrumą.

Tyrimą atlikusio Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) atstovų teigimu, siekiant skaidrumo, įstatymai nustato, savivaldybės turi teikti svarbiausią informaciją apie savo valdomas įmones – veiklos ir finansinius rezultatus, vadovus, valdybos narius, viešinti įmonių įstatus, veiklos rezultatų bei finansines ataskaitas. Vvidutinis skaidrumo balas, vertinant, ar laikomasi įstatymo, yra tik 3,95 iš 6 galimų, o konkrečiai Alytaus apskrityje:

1 balas – Alytaus miesto savivaldybės
ir Varėnos rajono savivaldybės;
3,7 – Alytaus rajono savivaldybės;
4 – Lazdijų rajono savivaldybės;
5 – Druskininkų savivaldybės.

Visą įstatyme nurodomą minimalią skelbtiną informaciją savo interneto svetainėse viešina tik Jurbarko rajono, Klaipėdos r., Kretingos r., Marijampolės, Šiaulių r., ir Švenčionių r. savivaldybės.

Skaidrumo ir informacijos apie valdomas įmones labiausiai trūksta Zarasų r. (vertinimas – 0 balų), beveik jos nėra ir Alytaus m., Kalvarijos ir Varėnos savivaldybėse.

LLRI ekspertės Gintarės Deržanauskienės nuomone, vieša informacija garantuoja didesnį skaidrumą, o jos trūkumas sietinas su nepotizmu ir korupcija, kurių apraiškos stebimos savivaldoje, o „menkas savivaldybių demonstruojamas skaidrumas yra ženklas, kad jų įmonės veikia kitais tikslais nei kad viešojo intereso tenkinimas“.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) skelbia, kad savivaldybės išlieka labiausiai korupcijos paveiktų sričių Lietuvoje – net 37 proc. visų pernai STT pradėtų ikiteisminių tyrimų yra susiję su, galbūt, padarytomis nusikalstamomis veikomis vietos savivaldoje.
LLRI tyrimo duomenimis,

Alytaus miesto savivaldybė interneto svetainėje (Ams.lt) neskelbia informacijos apie valdimų įmonių Alytaus butų ūkis, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (RATC), Alytaus šilumos tinklai, Alytaus telekinas ir „Dzūkijos vandenys“ vadovus, valdybą/stebėtojų tarybą, finansines ir veiklos ataskaitas, įstatus. Panašiai elgiasi ir Varėnos rajono savivaldybė, neskelbianti duomenų apie savo valdomą Varėnos autobusų parką, taip pat Varėnos knygos, Varėnos šilumos ir Varėnos vandenų bendroves.

Alytaus rajono savivaldybė skelbia informaciją apie jos pilnai ar dalinai valdomų įmonių vadovus, įstatus, o taip pat Simno komunalininko finansines ir veiklos ataskaitas. Dėl savo valdomų bendrovių Druskininkų būtų ūkis, Druskininkū sveikatinimo ir poilsio centro, Druskininių šilumos tinklų ir Druskininkų vandenų paslapčių neturi Druskininkų savivaldybė, taip pat skelbianti ir apie save su kitomis savivaldybės valdomą Alytaus RATC.

Neslapukauja ir Lazdijų rajono savivaldybė, viešinanti žinias apie savo bendroves Lazdijų šiluma ir Lazdijų vanduo.

Skaidrios veiklos principų mėgina laikytis ir kaimyninės savivaldybės. Birštonas pilnai arba iš dalies skelbia apie bendrobes, kur interesų turi savivaldybė – apie Birštono šilumą, Birštono vandentiekį ir sanatoriją „Versmė“.

Visą informaciją apie savo bendroves skelbia Marijampolės savivaldybė, o Prienų rajono savivaldybė – kai kurią.

LLRI tyrimas parodė, kad iš 60 savivaldybių valdomų įmonių skaidrumo minimalius reikalavimus atitinka vos 7 savivaldybės –  tiek jų skelbia minimalią privalomą informaciją apie savo iš dalies ar pilnai valdomas įmones.


Komentarai

5
O tai2019-05-02
kažko kito tikėjotės?
Simas2019-05-02
Reiškia, teisi buvo Laura.
to Alytiskis2019-04-30
Na ir kas iš to, kad STT juos pasivedžioja kaip šunelius uždėję antrankius? Parodykite nors vieną rezultatą.
Alytiskis2019-04-30
Idomu ar pati savivaldybe žino ir kontroliuoja savo valdomu imoniu funansus bei ju naudojima. Galėtu STT atlikti straipsnyje minimu savivaldybes imoniu finansino patikrinima. Net neabejoju, kad rastu labai isomiu ir intriguojanciu faktu...
LLRI sako netiesą2019-04-30

baisi čia paslaptis, AMS duoda nuorodą į įstaigų tinklalapius http://www.alytus.lt/pavaldzios-istaigos
ar būtina perrašinėti?
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Grupės DAR  koncertas Alytuje