2 c Alytus
Antradienis, Gruodžio 1d.
Laisvalaikis ir kultūra
2019 Balandžio 26d.
0

Alytuje – paroda ir diskusija apie lietuvybę šiuolaikiniame pasaulyje

titleNuotraukų galerijaL. Valatkienė ir V. J. Juška

Alytuje atidaroma žurnalistės Lilijos Valatkienės fotografijų paroda „Lietuviais esame mes gimę!“ ir rengiama vieša diskusija su Vytautu Jonu Juška apie lietuvius ir lietuvybę šiuolaikiniame pasaulyje.

Turą Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija (NŽKA) kartu su L. Valatkiene ir V. J. Juška paskyrė ypatingai progai - šiemet sukanka 70 metų, kai buvo paskelbta Lietuvių charta, pagal kurių įsteigta Pasaulio lietuvių bendruomenė. 1949 m. birželio 14 d. Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komitetas (VLIK'as) paskelbė Lietuvių chartą. Tai - moralinis kodeksas, kuriame įsipareigota, kad Pasaulio Lietuvių bendruomenė (PLB) vienytų visus už Lietuvos ribų gyvenančius lietuvius, siektų išlaikyti, kurti bei ugdyti lietuvių tautos gyvastį: jos kalbą, kultūrą, papročius, tradicijas, ir remti Nepriklausomos Lietuvos valstybę. Pasaulio lietuvių bendruomenė – tai lietuvius visame pasaulyje vienijanti visuomeninė nepolitinė organizacija. 2019 m. pasaulio lietuvių bendruomenė jungia 45 šalių lietuvių bendruomenes ir lietuvius, kurie gyvena už Lietuvos ribų.

Kiek pažįstame trečiąją emigruojančių lietuvių bangą, ir kiek mitų apie šį reiškinį yra sukurta? Apie tai diskutuos kultūrologas V. J. Juška. Jo paskaitoje bus kalbama apie PLB kūrimą, jos vystymąsi ir iššūkius bus pristatyta ir Lietuvių charta.

V. J. Juška 1953 m. gimė Jungtinėje Karalystėje. 1960 m. emigravo į Australiją. Baigęs Melburno Viktorijos universitetą, visą laiką skyrė visuomeniniam, kultūriniam bei politiniam darbui Australijos lietuvių bendruomenėje. Puoselėjo akademines Baltijos šalių studijas Macquarie universitete, rengė ir vedė radijo laidas lietuvių kalba, rašė į lietuvišką spaudą, tyrinėjo Australijos lietuvių problematiką, skaitė paskaitas Lietuvių bendruomenėje bei tarptautinėse konferencijose. Vadovavo įvairioms Australijos organizacijoms. Į Lietuva grįžo 2011 metais, atkūrė Lietuvos pilietybę. Šiuo metu puoselėja kultūrinę veiklą, dėsto anglų kalbą, verčia tekstus iš lietuvių į anglų kalbą, dirba su PLB bei lietuviškomis kultūrinėmis organizacijomis.

„Lietuviais esame mes gimę!“ paskaitą-diskusiją lydės žurnalistės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės fotografijų paroda, kurią sudaro dvi dalys - fotopasakojimai apie pirmąją lietuvių emigrantų bangą ir autorės fotorefleksijos, atspindinčios aplankytas vietas bei sutiktus žmones.

L. Valatkienė - žurnalistė, redaktorė, fotomenininkė, LŽS narė. 2015 m. suteiktas Lietuvos meno kūrėjo statusas. Baigė Vilniaus universitetą žurnalistikos specialybę. Stažavosi Fredrikstad (Norvegija) institute. 1989–2009 m. buvo laikraščio „Lietuvos rytas“ žurnalistė, žurnalų „Stilius“ ir „Stilius plius“ įkūrėja ir vyriausioji redaktorė. Šiuo metu dirba su keliais kūrybiniais projektais, skirtais Pasaulio lietuvių metams, skaito paskaitas, iliustruoja knygas, rašo straipsnius apie Lietuvos menininkus bei aktyviai dalyvauja parodose. Surengė 20 personalinių foto ir mišria technika atliktų kūrinių parodų, dalyvavo kolektyvinėse parodose, konkursuose, tarptautinėse meno bienalėse, kvadrienalėse, teminėse ekspozicijose, skirtose Lietuvos valstybingumui paminėti. Jos kūrinių yra įsigiję Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos, Škotijos, Prancūzijos, Šveicarijos, JAV ir Australijos privatūs kolekcininkai.

Parodos-paskaitos „Lietuviais esame mes gimę!“ atidarymas Alytuje, Jurgio Kunčino bibliotekoje - balandžio 29 d., pirmadienį 17 val. Paroda ir diskusijos iš Dzūkijos sostinės vėliau keliaus ir į kitus Lietuvos miestus – Kauną, Šiaulius, Klaipėdą ir Panevėžį.

Fotogalerija


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt