20 c Alytus
Šeštadienis, Rugpjūčio 15d.
Alytus
2019 Balandžio 22d.
19

Alytiškiai neabejingi būsimam pastatui prie „Nemuno“ prekybos centro

titleNuotraukų galerija

Grupė aktyvių alytiškių kreipėsi į Alytaus miesto savivaldybės administraciją, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno g. 9 norimo statyti 4-6 aukštų pastato statytojus, vykdytojus UAB „Vertės inovacija" (direktorius Marijus Surdokas) ir projektuotojams (projekto vadovė Katažina Rukšienė).

Alytiškiai kreipiasi reaguodami į naujo prekybos paskirties pastato projektą Alytaus miesto centre, S. Dariaus ir S. Girėno g. 9.

Parašus jau pradėję rinkti miestelėnai teigia, kad „deja, šiuolaikiškas architektūrinis sprendimas šioje miesto dalyje – kaip svetimkūnis, nepriderantis nei koloritu, nei forma, nei dydžiu“.

Neabejingų Dzūkijos sostinės gyventojų teigimu, „akivaizdu, jog Alytaus miestas kol kas neturi miesto veido vizijos, juo labiau istorine, kultūrine verte grįstos miesto centro projektavimo strategijos. Šiandien klaidingai suvokiama vertybė yra šiuolaikiškumas ir išskirtinumas, nusižiūrėtas nuo netikusių Europos pavyzdžių, griauna mūsų miesto ne tik savitumą, tačiau taip pat parodo mūsų mažą ir neambicingą savivertę“.

PARAŠUS RENKANČIŲJŲ ALYTIŠKIŲ PRAŠYMAS:

1.    Rasti architektūrinį sprendimą, kurio dėka pastatas įsilietų į Alytaus miesto centro architektūrinę jau esamą visumą (koreguojant pastato spalvinį sprendimą, randant unikalų pastato charakterį);
2.    Atsisakyti siūlomam pastatui būdingo tipinio šiuolaikinio daugiabučio architektūrinio sprendimo, kuris labiau tinkamas miegamiesiems rajonams;
3.    Pradėti, skubiai sutelkus miesto bendruomenę, kurti miesto veido viziją, istorine, kultūrine verte grįstą miesto centro projektavimo strategiją;
4.    Labai prašome sklypo savininko ir architektų, kurie, jau atliko tikrai didelius paruošiamuosius šio pastato projektinius darbus, suklusti ir prisidėti prie miesto centro visumos kūrimo.

Aktyvieji alytiškiai tvirtina, kad „...ne prieš pastatą iš esmės, o radimą sprendimo, kurio dėka pastatas įsilietų į Alytaus miesto centro architektūrinę visumą. Miestas turi tikrai daug architektūrinių nesutvarkytų problemų. Nepaisant to tikrai yra nemažai būdų, kaip centrą sutvarkyti, suteikti jam jaukumo, formuoti architektūrinę visumą atsižvelgiant į išlikusį kuklų istorinį architektūrinį kontekstą. Šis pastatas, kaip užsigulėjusi ir atkasta bomba, iškelianti nejudinamą centro apleistumo, miesto eklektiškumo ir pigios neskoningos statybos gausėjimo problemą.

„Turime šalia Birštono miestą, kuris su 4 tūkstančiais gyventojų daug mažesniu biudžetu sukūrė miesto jaukumą, estetiką, vientisumą. Turime  Telšius, kurie būdami šiek tiek mažesni už mus sukūrė ne tik Lietuvos, bet ir Europiniu mastu įvertintą ne tik senamiesčio, bet ir didesnio miesto dalies sutvarkymą. Turime į ką lygiuotis. Bet tam pradėti reikia pirminio noro.  Taip, gražių aplinkos pavyzdžių mieste yra – aikštės, Dailidės sutvarkymai, takai ir kt. Tai labai vertiname“, - dėsto parašus renkantieji.

„Deja, centras gali pasidžiaugti tik aikščių sutvarkymais ir savarankiškai renovuojamais namais. Galimybių judinti problemas tikrai yra, tie patys pasauliniai, europiniai ir netgi Lietuvos pavyzdžiai. Manome tokie stambūs statiniai turi būti derinami su miesto centro vizija, kurios deja nėra. Yra daug žmonių, mylinčių savo miestą, vis dar nenorinčių iš jo išvažiuoti, norinčių jį kurti: apgalvotai, plėtojant istorinį kontekstiškumą, kuriant šiuolaikiškai jaukų, patrauklų ir įdomų miestą“, - tvirtina šalia planuojamo pastato esančio Alytaus kraštotyros muziejaus darbuotojai bei kiti alytiškiai.

„... Būdami neabejingi alytiškiai, norime pateikti savo nuomonę bei plačiau pristatyti taip kaip mes  matome savo miestą tiek istoriniame kontekste, tiek šiuolaikinės Europos kontekste“, - kreipiasi pasirašantieji.

 

Fotogalerija


Komentarai

19
Komentuoti
Tadas2019-04-26
Grožis, grožių, o kur patogumas ir funkcionalumas. Ar Alytaus "centras" guminis ? Ar ne laikas plėstis į platesnę erdvę ? pvz. pažvelkite į Ugniagesių gatvę - vieta nebloga, aplinka graži, daug paslaugų vienoje vietoje, bet visos vos kvėpuoja nes nebėra vietos parkavimuisi. Kol kas dar dar galima kartais vietos rasti prie PC "Nemunas", o ten jau planuojamas naujas pastatas !!! Įmonių ir firmų bus daug vienoje vietoje, bet kaip interesantai atvyks ? Ar matėte nors viena prekybos centrą ar klestinčią įmonę be parkingo ? Suskaičiuokite vieną kartą kiek cente yra veikiančių įmonių, institucijų ir t.t. bei kiek reikia stovėjimo vietų darbuotojams ir lankytojams, tada ką "Dainavą" versim automobilių stovėjimo aikštele ?
Graži viziją Alytų paversti pėsčiųjų miestu, bet "Vasiukai" irgi buvo graži idėja...
Alytaus rajono gyventojas2019-04-25
Reikia rinkti parasus, kad Makstutiene su zentu architektu Matazinsku patys atsistatydintu is savivaldybes. Tada bus daugiau tvarkos Alytuj.
Parašai2019-04-23
Pasirašyti bus galima Alytaus kraštotyros muziejuje. Iki 16.30
Neabejinga2019-04-23
Kaip supratau iš straipsnio, čia niekas neprieštarauja šiuolaikiškam pastatui, modernėjimui ir šiuolaikiškumui. Kalbama apie poreikį žymiai geresnės kokybės pastato. Centre pastatys vieną stiklinį daugiabutį ir kažkas galvoja kad iškart tapsime šiuolaikiškai europietiški. Primytyvu. O sprendimų šiam atvejui tikrai yra, jei tik architektai padirbėtų. Tiesiog reikia jautresnio požiūrio, pamiltį šį miestą iš naujo, ir daryti šiek tiek daugiau.
Neabejinga2019-04-23
Kaip supratau iš straipsnio, čia niekas neprieštarauja šiuolaikiškam pastatui, modernėjimui ir šiuolaikiškumui. Kalbama apie poreikį žymiai geresnės kokybės pastato. Centre pastatys vieną stiklinį daugiabutį ir kažkas galvoja kad iškart tapsime šiuolaikiškai europietiški. Primytyvu. O sprendimų šiam atvejui tikrai yra, jei tik architektai padirbėtų. Tiesiog reikia jautresnio požiūrio, pamiltį šį miestą iš naujo, ir daryti šiek tiek daugiau.
Rasa2019-04-23
jo netinkamas pastatas toje vietoje
Andrius2019-04-23
Mhm... Alytaus miesto centro architektūrinė visuma… gal ir turim tokią, kur nors archyvuose, raštu ir grafiškai aptartą, sovietmečiu…
l2019-04-23
griozdas
R2019-04-23
Kur galima būtų pasirašyti, prieš šitą nepavykusį architektūrinį sprendinį?
Aišku 2019-04-23
Be abejonės, kad tas pastatas bus svetimkūnis, nes VISI nauji pastatai ten atrodytų kaip svetimkūniai, nes viskas aplink ten neturi jokio stiliaus.O kadangi sovietinio palikimo nenugriausim, tad ir šitas tikrai nebus didžiausia žaizda miesto centre.
Jolanda2019-04-23
Pritariu visu 100% visikas svetimkunis... Tikrai reikia kito arhitekturinio sprendimo. Pvz. Labai organiskai susiliejo rekonstrukcija_priestatas virs"Carpe Diem"
noriu buto2019-04-23
Noriu ten buto. Kada pastatys?
Nesuprantu...2019-04-23
Jeigu šis, būsimas pastatas europietiško stiliaus, tai kokio stiliaus tas, kur stovi jau net nepamenu kiek metų, šalia savivaldybės????? Alytus neturi centro, jis neegzistuoja nuo to laiko, kai buvo pradėti griauti seni pastatai ir pastatytas daugiaaukštis, savivaldybės pastatas ir dar kelios "būdelės". Norint sutvarkyti centrą architektūriškai, reiktų , kad šių pastatų nebūtų, o kaip tai šiai dienai padaryti , manau jau neįmanoma.
:)2019-04-23
Tam kad miesto veidą būtų galima darkyti, tai mažiausia ko tam reikia tai kas tas miestas tą veidą turėtų. O kada atsistojęs toje aikštėje ir apsisukęs aplink savo ašį pamatai ir senų mūrų ir sovietinio realizmo rotušių ir dešimtmečius stovinčių griaučių ir net 12 aukštų daugiabučių . . . Tai kaip čia visa tai vadinasi? Veidas? Tada šitas naujas pastatas bus kaip gero makijažo potepis ant to taip vadinamo veido. Nustebčiau, jeigu atsirastų projektas kuris visiems patiktų.
n2019-04-23
Nesupratau, kodėl kai kas susinervino, kad gali būti rastas kitas sprendimas, ko gero daugel kartų geresnis, reikia tik džiaugtis jog dar kažkam rūpi kaip atrodo Alytus ir užbaigti vieną kartą su "dėžutėm" ir vienkartiniais angarais...
Rolkis2019-04-23
Koks dar svetimkūnis,tai tada visus aplinkui daugiabučius nugriaukime,juk jie dar aršesni svetimkūniai,čia greičiau sukilo šunų šikdytojai,nes neturės kur šunų šikdyti,o namas bus tikrai gražus ir nesikabinėkite
Alytiškė2019-04-23
Sudarkėt centrą su Nijolės bažnyčia, šalia jos pastatu vaiduokliu, dabar dar norit įkišti visiškai netinkantį pastatą.
Rita2019-04-23
Alytus bijo gražių pokyčių? Argi derinsimės ir toliau prie senų pastatų bijodami naujovių? Bijodami statyti gražius europietiškus pastatus, juk tai stagnacijos apraiškos. Gal nestabdykime gražių užmojų, juk miestas turi atsinaujinti, gražėti ir teikti džiaugsmą. Pasiteiraukite jaunimo ar jiems nesinorės pasėdėti naujoviškos kavinukės terasoje?
alytiskis2019-04-23
sutinku sitas pastatas butu svetimkunis sitoj vietoj
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Žolinė Pivašiūnuose