2 c Alytus
Antradienis, Gruodžio 1d.
AlytusLaisvalaikis ir kultūra
2019 Balandžio 12d.
0

Aviatorių vasaros planuose – ir alytiškių pamėgtas aerošou „Alytus ore”

titleTarptautinę aviacijos ir kosmonautikos dieną Alytaus aerodrome šiemet sulaukta svečių iš užsienio, aviacijos profesionalų ir mėgėjų iš Prancūzijos bei Rusijos. Svečius priėmė Alytaus aeroklubo viršininkas K. Urbanavičius (nuotraukoje - pirmas iš kairės)

Tarptautinę aviacijos ir kosmonautikos dieną, balandžio 12-ąją, Alytaus aerodrome šiemet sulaukta svečių iš užsienio. Tai – aviacijos profesionalai ir mėgėjai iš Prancūzijos bei Rusijos.

Šiemet sukaks 75-eri metai, kai Alytaus aerodrome bazavo „Normandijos-Nemuno“ eskadrilės aviatoriai. 1944-ųjų vasarą Alytuje ši Normandijos krašto vardu besivadinusi prancūzų eskadrile sužinojo, kad už karinius nuopelnus antihitleriniame fronte jai teks ir „Nemuno“ vardas.

Prieš 5-erius metus, kai buvo švenčiamas 70-metis, Alytaus miestą ir rajoną jungianti gatvė buvo pavadinta Normandijos-Nemuno vardu.

„Per paskutinį penkmetį nebeliko eskadrilės siuvėjo Šimansko namo Jiezno gatvėje“, - apgailestauja Alytaus aeroklubo viršininkas Kęstutis Urbanavičius, tačiau priduria, kad šiemet 80-metį minėsiantį ir atnaujinimo laukiantį aerodromą  šsaugoti nuo įvairiausių politinių, ekonominių, bet ne aviacinių interesų, rodos, pavyko.

Alytaus aviatoriams daugiau nei 20 metų vadovaujantis K. Urbanavičius džiaugiasi, kad „Normandijos-Nemuno“ 75-metis – ne vien aviatorių rūpestis. Šio jubiliejaus renginius Alytuje pradės birželio 4-ąją Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos bendruomenės rengiamas minėjimas.

2019-ųjų vasarą turėtume sulaukti ir aviacinės, „Normandijai-Nemunui“ skirtos dalies, o tai bus aerošou „Alytus ore“. Nuo 1999 metų rengiama šventė tradiciškai sutraukia tiek aviacijos mylėtojus, tiek kitus renginių, koncertų lankytojus. Prieš 5-erius metus vykęs „Alytus ore“ sutapo su paskutiniu maestro Stasio Povilaičio koncertu Dzūkijos sostinėje, šventę taip pat aplankė kiti muzikos atlikėjai iš Lietuvos, o taip pat Prancūzijos.

Dalyvavimą „Alytus ore 2019” jau patvirtino praėjusią vasarą po tiltu skridusi, tūkstančius alytiškių sužavėjusi Lietuvos aerobatų rinktinė „Anbo“, ketina prisijungti ir prancūzų parašiutininkai bei daug kitų aviacijos pajėgų.

Aviaciniai renginiai šiemet bus skirti ypatingiems 2019-iesiems, kai sukanka daug neeilinių avia- ir net kosmo- datų. Tai – minėtosios Alytaus aerodromo 80-mečio, „Normandijos-Nemuno“ bazavimo Alytuje 75-mečio, Alytaus aeroklubo 60-mečio sukaktys. 2019-aisiais pasaulyje bus minima ir pirmojo astronauto Mėnulyje 50-mečio data, o Alytuje – ir dar viena kosminė – Alytaus vardo kraterio Marse 40-mečio – data.

Kaip bus įamžintos sukaktys Alytuje? 1981 metais prie aerodromo buvo atidengtas paminklinis akmuo „Normandijai-Nemunui“ atminti. 2004 m. aeroklube pastatyta eskadrilės lakūnui Roger Sauvage skirta stela, sukurta jo anūko Eriko Motiejučio. 2014 m. netoli aerodromo esanti gatvė pavadinta Normandijos–Nemuno vardu. Renginiuose tradiciškai dalyvauja Prancūzijos ambasadoriai, karo etašė ir kiti aukšti pareigūnai.

Šiemet švenčiant norima dėmesį atkreipti į su aviacija susijusias Alytaus gatves – Aerodromo (vis dar neasfaltuota!), Lakūnų ir Normandijos-Nemuno gatves, jas simboliškai pažymėti šventine atributika. Iki 2024-ųjų turėti ir keletą naujų turistų iš Prancūzijos ir ne tik lankomų vietų – aviacijos istorijos atvirąją ekspoziciją aerodrome, tam pritaikytose, atnaujinti pradėtose aeroklubo patalpose bei norima teminės skulptūros (akcento) Normandijos-Nemuno, Antano Juozapavičiaus ir Druskininkų gatvės žiede. 


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt