26 c Alytus
Pirmadienis, Birželio 24d.
Dzūkija
2019 Balandžio 1d.
7

Į Dzūkų marias siūlo jungti Dusią, Metelį ir Obeliją (:))

titleĮ Dzūkų marias siūloma sujungti Dusią ir šalia jos esančius Metelio bei Obelijos ežerus

Seimo narių grupė pateikė pasiūlymą, kuriame Aplinkos ministerijos (AM) prašo pritarti, kad „Dzūkų jūra“ vadinama Dusia, prisijungusi aplink esančių ežerų vandenis, virstų tikromis mariomis.

Europos sąjungos specialistai teigia, kad Dusios sujungimas su šalia esančiais Metelio ir Obelijos ežerais galėtų tapti potencialiu, iš tarptautinių fondų finansuojamu projektu, mat Lietuvoje didžiausiu vandens telkiniu tapsiantis objektas geografiškai patogioje vietoje didintų turistinį šio Europos kampelio patrauklumą, o būdamas netoli strateginio, NATO saugomo „Suvalkų koridoriaus“ taip pat didintų regiono saugumą.

Kadenciją baigiantis Lazdijų rajono (kurio teritorijoje yra didžioji dalis būsimosios Dzūkų jūros) meras Artūras Margelis tikros jūros atsiradimui neprieštaravo, o kokia yra būsimosios Lazdijų merės Ausmos Miškinienės nuomonė, Vilma Danauskienė kol kas neinformavo.

Kadenciją baigiantis Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius dėmesį labiau būtų linkęs skirti ne galimai Dzūkų jūrai, o Lietuvos upių tėvui Nemunui, prie kurio jis ir užaugo. Nuo jūrinių komentarų kol kas susilaiko meras Algirdas Vrubliauskas, kurio vadovaujamos savivaldybės teritorijai priklauso ne tik Obelijos ežeras, tačiau ir dalis pametelio žemių. Alytaus rajono linkęs Dzūkų jūros klausimus patikėti savo patarėjui Ramūnui Bielevičiui, šis gi tvirtina, kad rajone ir regiono prioritetu laikytų ne ekologiškai rizikingą Dzūkų jūros projektą, o Daugų miesto ir aplink esančių ežerų (su sala, vandens batutų parku ir planuojamais nameliais medžiuose) pavertimą Pietų Lietuvos Palanga.  

Vienas didžiausių Dzūkijos marių entuziastų – buvęs LR Seimo jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisijos narys, buvęs Alytaus apskrities viršininkas Raimundas Markauskas. Į Alytaus rajono tarybą šiemet išrinktas politikas dar vaikystėje kai kurių buvo vadinamas „mariaku“ (jūrininku), o reikalų su didžiaisiais vandenimis turėjo ne tik Seime - Alytaus medvilnės kombinate dirbant vandentiekio ir kanalizacijos cecho viršininku pildė šalia esančios Gulbynės vandenis ir atvirkščiai – Dzūkijos ežerų vandens atsargas mažino vadovaudamas Alytaus rajono savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnybai.

R. Markauskas, pagal profesiją – pramonės šiluminės energetikos inžinierius, pritaria tik turistiniam, pramoginiam Dusios, Metelio ir Obelijos „sujūrinimui“, bet jokiu būdu – ne pramoniniam išnaudojimui. „Laivelius, katerius, katamaranus Dzūkų mariose įsivaizduoju, bet hidroelektrinės ar, ginkdie, atominės elektrinės – ne“, - tvirtina R. Markauskas.

Buvusio seimūno nuomonę dėl nepramoninės Dzūkų marių paskirties palaiko ir būsimasis Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis. Jis atvirauja, kad Dzūkijos sostinei galbūt naudingiaus būtų investuoti į Dailidžių sujungimą ar Nemuno paupių su salelėmis turistinį vystymą ir vėl alytiškiam leisti viešai degintis saulėje, tačiau pripažįsta, kad regionine prasme Dzūkų marios būtų patrauklesnis objektas. Kad Alytuje nėra kur tinkamai išmaudyti, o po to viešai degintis tvirtina ir dėl to dzūkiškos „jūros“ iniciatyvą remia į Lietuvos prezidentus pretenduojančio Seimo nario Naglio Puteikio padėjėja, buvusi kandidatė į Alytaus merus, į miesto tarybą išrinktoji visuomenininkė Laura Radzevičiūtė.  

Dzūkų marios, turinčios daug rėmėjų, sulaukė ir prieštaraujančių Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija, kurios narių teigimu, į vieną vandens telkinį sujungus 3 ežerus, nebus prognozuojami žuvies ištekliai, o žvejai gali netekti vienos pagrindinės savo maitintojos – iš minėtų ežerų ištekančios, po to į Nemuną įtekančios Peršėkės upės, garsėjančios netgi lašišomis.

AM Alytaus regiono departamento aplinkosaugininkai praėjusią savaitę, talkinami aviatorių, praėjusią savaitę buvo pakilę virš Dzūkijos. Jie pasižymėjo pagrindines grėsmes, išsikelti turėsiančių pastovių gyventojų, vasarotojų ir balinių vėžlių teritorijas, o apie kai kurias situacijas informavo ir Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos, mat užliejant laukus gali būti nepataisomai sugadintas tarp Obelijos ir Metelio esantis Papėčių piliakalnis.

Seimo narių sumanymui dėl tikrų Dzūkų marių prieštarauja ir šalia simbolinės „Dzūkų jūros“ Dusios besidarbuojantys Metelių regionino parko direkcijos specialistai, kurių manymu, Dusią sujungiant su Meteliu ir Obelija galimai bus daugiau žalos nei naudos. Įrodinėdami, kad turistams gali būti patrauklūs ir ežerai, o marios nėra būtinos, parko darbuotojai įrengė pasiteisinusį apžvalgos bokštą, pantoną ir netgi Lietuvoje pirmas plaukiojančias infosūpuokles. „Net visagaliai sovietiniai vadukai, ieškodami vietos atominei elektrinei, tuomet nedrįso ir atomą apgyvendino ne čia, o Drūkšių ežere, prie Ignalinos, ar dabar tris unikalius ežerus į vieną „balą“ sujungs patys lietuviai?“, - baiminasi gamtininkai.

Esamų ir buvusių seimūnų iniciatyvai dėl Dzūkų marių nepritaria ir Dzūkijos nekilnojamojo turto magnatai, mat į marias sujungus Dusią, Metelį ir Obeliją vandeniu gali būti užlieta daug ypatingai brangių teritorijų. Tiesa, Seimas gali pritarti Žemės paėmimo visuomenės poreikiams įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus įstatymo pataisoms, o tuomet žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūros būtų vykdomos operatyviau ir efektyviau. Įstatyme siūloma patikslinti, kad teismas turi išspręsti visus tiek projektą įgyvendinančios institucijos pareiškime, tiek žemės savininko atsiliepime nurodytus klausimus: bus tiksliau reglamentuojama žymos įrašymo žemės sklypų registro įrašuose tvarka, tikslinamas Nacionalinės žemės tarnybos veiksmų žemės paėmimo visuomenės poreikiams procesas ir užtikrinama tinkama asmens duomenų apsauga.

ATNAUJINTA 

„Važiuosime į susitikimus ir viską nuspręs rinkėjai“, - trumpai pakomentavo alytiškis Seimo narys, kandidatas į Europos parlamentą Robertas Šarknickas.

„Visada apie tai svajojau. Net valtį prie kelio laikau. Žinojau, kad užlies", - Seimo narių grupės iniciatyvos dėl Dzūkų marių reikalingumu neabejoja skaitytoja Laima G.

„Manau, kad tai – gudriai pateikiama, gražiai įpakuota nesąmonė“, - apie kitų seimūnų norą į Dzūkų marias sujungti Dusią, Metelį ir Obeliją tepasakė alytiškis Seimo narys, kandidatas į Europos parlamentą šiandien (balandžio 1-ąją) savo gimtadienį švenčiantis Julius Sabatauskas.

 

  • Atsiprašome, ši publikacija buvo balandžio 1-osios pokštas, tiesa, ne viskas buvo pramanai – Dusią, Metelį ir Obeliją norėta sujungti į vieną vandens telkinį tuomet, kai buvo ieškoma vandeninga vieta atominei elektrinei statyti. 


Komentarai

7
aha2019-04-02
kasčiūnas su ažupelkiu turbūt
!!!!!2019-04-01
Uoj, visa laime kad balandzio 1-oji....
Vytautas2019-04-01
NEVYKĘS POKŠTAS. TAIP NUSIKALBĖTI GALI NE KIEKVIENAS...
Autoriui2019-04-01
Nu tu čia prie bajero, ha ha, jau kaip dėjai tai dėjai, jokiausi koke valanda
Lucifer2019-04-01
Kažkas balandžio 1 pajuokavo
Kitas prisiminimas2019-04-01
dar kažkada norėjo atominę elektrinę ant Dusios statyti
Prisiminimas2019-04-01
Kažkas Volgą norėjo sujungti su Nemunu.
traffix.lt