1 c Alytus
Antradienis, Gruodžio 1d.
DzūkijaLaisvalaikis ir kultūra
2019 Kovo 26d.
3

Gelžkelio ekspedicija – kovo paskutinį šeštadienį

titleNuotraukų galerijaGiedriaus Bernatavičiaus nuotr.

Lietuvoje vis garsiau kalbama apie kultūrinius maršrutus, atveriančius vietiniams ir užsienio turistams kultūros ar paveldo objektus. Alytuje taip pat turime tokį maršrutą, vedantį senojo geležinkelio sankasa iki pat Varėnos.

Nors kol kas jis nėra oficialiai įteisintas, tačiau vis plačiau žinomas ir lankomas pėsčiomis ar dviračiais, automobiliais, nes yra tikrai išskirtinis. Kuo? Visų pirma tuo, kad Lietuvoje nėra daug į Kultūros vertybių registrą įtrauktų inžinerinio paveldo kompleksų, o Dzūkija gali tuo pasigirti. Alytų ir Varėną geležinkelio sankasa jungiančiame maršrute yra išlikę net 17 (!) rimtesnių objektų, didžioji jų dalis įtraukta į Kultūros vertybių registrą 2017–2018 metais.

Ne viskas šiame geležinkelio ruože atrasta, tačiau taip tik dar įdomiau – lieka erdvės naujiems atradimams. „Labai džiaugiamės, kad Rusijos archyvuose atradome niekur iki šiol neviešintus Varėnos–Alytaus ir Užnemunės geležinkelio ruožo vykdomuosius statybos brėžinius (1893–1899 m.). Juose sužinojome tiek naujos infomacijos, kad nusprendėme surengti seriją žygių-paieškų ekspedicijų, skirtų surasti dar niekada nelankytus istorinio geležinkelio objektus ar jų liekanas. Pirmoji tokia vyks jau kovo 30 dieną, šeštadienį, o jos maršrutas ves į pietrytinį miesto pakraštį“, – sako asociacijos „Olita-Orany“ vadovas Deividas Pinkevičius.

Kovo paskutinio šeštadienio ekspedicijos (ne)dingusio gelžkelio ieškoti dalyviai aplankys bei išgirs pasakojimus apie daugiau ar mažiau žinomus buvusio karinio geležinkelio infrastruktūros objektus (daugeliui ir jie bus atradimas): tiltą per Nemuną (ir jo tunelį, kuris vis dėlto yra pažymėtas archyviniuose brėžiniuose!), Plento tiltą, „tunelius“ upeliams. Sužinos, kaip buvo nukreiptos Alytupio ir kitų upelių vagos statant geležinkelį. Žygeiviai galės patys patyrinėti geležinkelį, atsivertę konkrečius jo statybos istorinius brėžinius, žemėlapius, čia pat apžiūrėti specialiai atspaustas archyvines nuotraukas, kitokią vaizdinę medžiagą ir palyginti su išlikusiais objektais.

Žygio maršrutas nuves buvusios Poteronių geležinkelio stoties link, žygeiviai ieškos XIX a. stovėjusio laikinojoo vandens bokšto pamatų. Ar pavyks tapti atradėjais? Prisijunkite ir sužinosime drauge. Specialaus pasirengimo žygiui nereikia, tačiau verta autis tvirta arba turistine avalyne.

Pradžia/pabaiga? Prie Alytaus senosios gelžkelio stoties (Gardino g. 14).
Pradžia/pabaiga? Kovo 30 d., šeštadienį, 10 val. 29 min./apie 17 val.
Žygis – nemokamas, nes jį iš dalies finansuoja Alytaus miesto savivaldybė.

Tradicinis „Dviračių traukinys“ šiemet iš Alytaus į Varėną (ir atgal) riedės gegužės 18–19 dienomis. 

Fotogalerija


Komentarai

3
Komentuoti
Fhkll2019-04-01
Visai šita žvyro krūvą reikia islyginti
algis2019-03-27
begiai seniai islydyti spalai sukurenti o kas vadovavo jau seniai nera
:D2019-03-26
Gal jau laikas būtų nuo pasižvalgymų, patyrinėjimų ir kalbų pereiti prie realių veiksmų - būtina atstatyti buvusio geležinkelio sankasą visa apimtimi, koks jis buvo suprojektuotas. Ypač į akis krenta barbariškas sankasos sunaikinimas prie sporto rūmų, prie Jazminų turgaus ties Sudvajų g. ir kitur. Juk toks gražus pylimas buvo, kaip gerai jis miestą į dvi dalis skyrė, juk ne jis kaltas kad tas miestas šalia jo atsirado. Kokiam bepročiui galėjo ateiti į galvą mintis ant unikalaus geležinkelio sankasos pėsčiųjų takus įrengti? Kaip dabar būtų patogu su traukiniu iki grybavimo vietos privažiuoti. O užmiestyje, ant šito paveldo yra kad žmonės ir bulves augina . . . . Rusijos caras dabar turbūt grabe ištisai vartosi.
traffix.lt