4 c Alytus
Šeštadienis, Gruodžio 5d.
Druskininkai112
2019 Vasario 20d.
5

Naujoje Druskininkų bylos serijoje – kyšiais įtariamų teisėjų, advokatų ir kitų teisininkų sulaikymai

title

Druskininkų savivaldybėje yra sudaryta antikorupcinė komisija, ji užsibrėžusi teikti siūlymus Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) dėl korupcijos rizikos ir vykdyti rekomendacijų įgyvendinimo kontrolę. Panašu, kad tai liko teorija, o gyvenimas diktuoja ką kita.

Naujausioje garsiosios Vijūnėlės dvaro „serijoje" STT atstovai paviešino informaciją, kad teisėsauga įtaria, jog garsiojoje byloje buvo mokėti kyšiai, o kadangi Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, kaip kandidatas savivaldos rinkimuose, turi neliečiamybę, ją artimiausiu metu turėtų naikinti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

STT ir generalinė prokuratūra atlieka išskirtinį ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje, o Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretais buvo sustabdyti įgaliojimai ir leista patraukti baudžiamojon atsakomybėn 8 teisėjus.

Įtariamųjų sarašę – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Egidijus Laužikas, Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai Valdimaras Bavėjan, Viktoras Kažys ir Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Konstantinas Gurinas, Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėas Robertas Rainys, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas. Pastarieji teisėjai turi didelę (24–37 metų) darbo patirtį, jie – sulaikyti.

Taip pat buvo sulaikyti asmenys, galimai suinteresuoti atitinkamais teismų sprendimais bei asmenys, įtariami papirkimu, tarpininkavimu paperkant ir kitomis nusikalstamomis veikomis, o tarp jų – 5 praktikuojantys advokatai: Giedrė Cimbolienė, Romualdas Mikliušas,  Marius Navickas, Aivaras Surblys, Drąsutis Zagreckas, taip pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjas, teisininkai bei kiti asmenys. Iš viso šiandien sulaikyti 26 asmenys.

STT teigimu, sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1 tūkst. iki 100 tūkst.  Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis sutartų kyšių suma gali siekti 400 tūkst. Eur.

„Visos teismų sistemos ir Teisėjų tarybos vardu apgailestauju dėl susidariusios situacijos, kuomet 8-iems mūsų šalies teisėjams yra pareikšti įtarimai dėl galimų korupcinių veikų. Tai didžiulis sukrėtimas visai teismų bendruomenei – negali būti didesnio nusivylimo, nei nusivilti kolegomis, kuriais tikėjome. Deja, turime pripažinti, kad šiandienos įvykiai parodė, jog sistemoje, kurioje dirba 100-tai teisėjų, nuo neetiškų veiksmų apsisaugoti sudėtinga”, -  situaciją įvardijo teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas.

„Atvejis yra išskirtinis ne tik dėl korupcijos masto ar kyšių dydžių, bet dėl pasekmių visai visuomenei. Korupcija, kyšininkavimas, prekyba poveikiu siekiant kažkam palankių neteisėtų sprendimų verčia kalbėti ne tik apie tą žalą, kurią galima nustatyti suskaičiavus gautų kyšių sumas. Tai teismo vardu „prastumti“ kažkieno savanaudiški, neteisėti sprendimai, nukentėjusių žmonių likimai, neįvykdytas teisingumas. Tai prarastas žmonių pasitikėjimas teisingumu. Todėl gavus duomenis apie galimai padarytas nusikalstamas veikas buvo galimas tik vienas sprendimas – pradėti ikiteisminį tyrimą ir atsakyti į visus klausimus“, - sakė Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.

„Šis ikiteisminis tyrimas – tai signalas visai teismų sistemai, kad turi būti imtasi kardinalių sprendimų ir pokyčių, siekiant užkirsti kelią bet kokiai galimai korupcijos apraiškai. Lietuvoje turi būti užtikrinamas skaidrus teisingumo vykdymas – tai, visų pirma, mūsų visų pilietinė pareiga, teisinės valstybės pamatas“, – teigė STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja, jį organizuoja ir kontroliuoja speciali Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus penkių prokurorų grupė. Vadovaujantis Prokuratūros įstatyme nustatytais kriterijais trims Generalinės prokuratūros ONKTD prokurorams suteiktas specialiojo prokuroro statusas.


Komentarai

5
Komentuoti
Onai2019-02-21
Prasideda rinkimai...
ona2019-02-21
as nesuprantu kur visi buna ,kai prasideda statybos ,kai aiskiai matomi nusikaltimai,o gal mes sugebame tik griauti,cia gal toks palikimas nuo nepriklausomybes pradzios?
O2019-02-20
Palaukim finišo, nes slibinas daug galvų užsiauginęs per tiek metų.... Labai norėčiau, kad visaos būtų nukapotos.
o2019-02-20
riša "už alytų" ir "centro partijos" neliečiamą draugelį
Bravo STT2019-02-20
Šaunuoliai. Vagys ir žulikai turi sėdėti.
traffix.lt