5 c Alytus
Sekmadienis, Rugsėjo 20d.
ĮdomuAktualijos
2019 Vasario 15d.
0

Ko nepirktų Lietuvos gyventojai, jeigu staiga netektų pajamų? (TYRIMO DUOMENYS)

titleAsociatyvi iliustracijaAlytausgidas.lt nuotr.

Peržiūrėti savo poreikius priversti žmonės Lietuvoje taip pat apribotų mažindami išlaidas transportui ir imtų valgyti mažiau vaisių ir daržovių. Tokią Lietuvos gyventojų reakciją į klausimą, jei pajamos sumažėtų iki 30 proc., atskleidė reprezentatyvi apklausa.

68 proc. gyventojų pirmiausiai atsisakytų naujų drabužių ir avalynės tyrėjų pernelyg nestebina, tačiau kiti pasirinkimai atskleidžia nerimą keliančią situaciją: būtų taupoma maistui, vaistams, vaisiams ir daržovėms, higienos prekėms.

Apklausos duomenimis, taupant antroje vietoje atsidurtų išlaidos transportui (37 proc.), o po jų – kasdieniniai maisto produktai (30 proc.), vaistai, vitaminai ir papildai (27 proc.), vaisiai ir daržovės (20 proc.), higienos bei asmens priežiūros produktai (20 proc.). Mažiausiai nukentėtų medicininės paslaugos (14 proc.) – išlaidos būtų nurėžtos paskiausiai.

Tie Lietuvos namų ūkiai, kurių mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 200 eurų, linkę labiausiai taupyti maistui. Jei drastiškai sumažėtų pajamos, čia išlaidas kasdieniams maisto produktams peržiūrėtų net 42 proc., vaisiams ir daržovėms – 31 proc. gyventojų.

Palyginimui, 500 eurų pajamas vienam šeimos nariui gaunantys šeimos ūkiai kasdieniams maisto produktams taupytų mažiau (33 proc. respondentų), taip pat rečiau atsisakytų vaisių ir daržovių (13 proc. apklaustųjų).

Pensininkų pasirinkimai, jei dar labiau smuktų pajamos, atitinka bendrą tendenciją – išlaidos būtų mažinamos aprangai, avalynei (76 proc.), transportui (32 proc.) bei maistui (28 proc.). Tačiau ši socialinė grupė stengtųsi kuo mažiau liesti pinigus, kurių gali prireikti sveikatos reikmėms.

Šalies gyventojai neturi pakankamai santaupų ir tai yra didžiausia problema praradus pajamas ar joms drastiškai sumažėjus. Europinė statistika rodo, kad Lietuvoje namų ūkių taupymo norma visoje Europos Sąjungoje 2016 metais buvo su minuso ženklu: -0,5 proc. Tokia situacija susiklostė ir dėl subjektyvių, ir dėl objektyvių priežasčių, tačiau tai nekeičia fakto – finansinius iššūkius atlaikyti būtų sunku.

Apklausą Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) užsakymu atliko „Spinter tyrimai“, joje dalyvavo 1 tūkst. 11 respondentų nuo 18 iki 75 metų


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt