26 c Alytus
Pirmadienis, Birželio 24d.
Aktualijos
2019 Sausio 8d.
0

Pensijos skaičiuoklės sėkme Lietuvoje specialistai tiki

title

Būsimieji pensininkai savo teorines pajamas senatvėje jau gali pasitikrinti naujoje prognozuojamos pensijos skaičiuoklėje, kuri yra bene išsamiausia ir plačiausia tokio tipo skaičiuoklė nuo 2000-ųjų pradžios, kuomet tik valstybine buvusi šalies pensijų sistema pasipildė privataus kaupimo II pakopa.

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vertinimu, pagrindinis naujosios „Sodros“ skaičiuoklės privalumas yra tai, kad ją rengiant panaudotos ir Europos Komisijos (EK) bei kitų tarptautinių, nepriklausomų šaltinių įžvalgos bei prielaidos, ji yra maksimaliai neutrali. Joje naudojamos prognozės paremtos istoriniais ilgalaikiais rinkų duomenimis, atsižvelgta, kad akcijų dalis artėjant pensijai mažės, obligacijų didės. Tai leis laikotarpiu iki pensijos uždirbti didesnę grąžą, tuo tarpu artėjant pensiniam amžiui grąža bus nuosaikesnė, atitinkamai investicijų svyravimai – mažesni.

„Tai nėra šališkas, vienos suinteresuotos organizacijos sukurtas produktas. Pati skaičiuoklė kaip instrumentas yra pakankamai sudėtinga, nes apima ir vertina gausybę įvairiausių faktorių: vietos ir tarptautines vidutinio darbo užmokesčio prognozes, santaupų investavimą pagal gyvenimo ciklo fondų principus, kuomet konservatyvių investicijų dalis metams bėgant auga, tikėtiną obligacijų ir akcijų grąžą, atskaitymus nuo valdomo turto. Iš kitos pusės, ji yra draugiška vartotojui ir praktiška, nes įtraukia ir svarbius faktinius, tik jo finansinei situacijai būdingus duomenis, todėl atitinkamai ir rezultato jis gali tikėtis tikslesnio“, – sako LIPFA prezidentas Šarūnas Ruzgys.

Kaip dar vieną teigiamą skaičiuoklės bruožą jis išskiria laisvę vartotojui pačiam pasirinkti ir įrašyti tam tikrus rodiklius bei modeliuoti galimus skirtingus scenarijus.

Skaičiuoklė pasiekiama per asmenines gyventojų paskyras „Sodroje“, per jas prisijungus asmeniniai duomenys iš EGAS sistemos įkeliami automatiškai. II pakopos pensijų fonde sukauptas santaupas pensijai galima pasitikrinti savo pensijų kaupimo bendrovėje ir būtinas reikšmes į skaičiuoklę įrašyti savarankiškai.

Pasak Š. Ruzgio, finansinis planavimas, o ypač ilgalaikis, vis dar nėra stipriai prigijęs Lietuvoje – tam neretai nepakanka bendro pobūdžio žinių, gebėjimo įvertinti svarbius makroekonominius faktorius, teisinę aplinką, todėl skaičiuoklė yra geras būdas nemokamai susidaryti asmeninį finansų planą bent jau pensiniam amžiui.

„Norisi tikėti, kad skaičiuoklė sulauks dėmesio ir bus aktyviai gyventojų naudojama siekiant įvertinti, koks asmeninis įsitraukimas į kaupimą savo senatvei reikalingas, kadangi valstybės galimybės mokėti senatvės pensiją yra labai ribotos ir tikėtis oresnės senatvės nekaupiant papildomai tikėtis bus sunku“, – teigia jis.

Visgi, anot LIPFA vadovo, skaičiuoklė yra teorinis skaičiavimo instrumentas ir tą reikia turėti omenyje. Pavyzdžiui, joje nenumatoma pertraukų dirbant – skaičiuojama, kad per visą savo darbingą amžių gyventojas dirbs ir iškart išeis į pensiją, nemodeliuota demografinių rodiklių įtaka „Sodros“ pensijų draudimo biudžetui, nors ji gali būti kritinė. Prognozuoti dešimtmečiais į priekį sudėtinga ir „Sodrai“, tačiau išskaidant galimybes ir jomis maksimaliai pasinaudojant, taip pat ir visų savo pajamų dar šiandien nesuvartojant, bet sutaupant, yra didesnė tikimybė turėti didesnes pajamas tapus pensininku.

Be to, daroma prielaida, kad išeinant į pensiją gyventojas II pakopoje sukauptoms lėšoms išmokėti pirks anuitetą, net jei jis nebūtų privalomas pagal sutaupytų lėšų apimtį.

Anot Š. Ruzgio, teorinio skaičiavimo priemonėje neįmanoma sumodeliuoti visų skirtingų individualių situacijų ir preciziškai atspindėti jų poveikį konkrečiam asmeniui, todėl kilus klausimų ar neaiškumų, patariama kreiptis į savo pensijų bendrovę ir išnaudoti jų žinias bei pagalbą.

„Kiekvieno gyventojo situacija, planai ir tikslai gali skirtis, todėl siekdami paties geriausio rezultato išnaudokite visas įmanomas ir prieinamas priemones bei specialistus, kad asmeninės situacijos vertinimas būtų išsamus ir įvairiapusis“, – teigia LIPFA vadovas.


Booking.com

Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt