19 c Alytus
Šeštadienis, Liepos 11d.
AlytusVideoreportažai
2019 Sausio 1d.
0

Kokie buvo 2018-ieji: Alytus per metus (APŽVALGA PAGAL PORTALO VIDEOREPORTAŽUS)

titleNuotraukų galerija

Žvelgiant pro Alytausgidas.lt portalo videokamerą, 2018-ieji metai buvo įsimintini.

Visa tai, kas praėjusius miesto metus darė karštesnius, prasidėjo, kai vasarį pasigirdo pirmieji pranešimai apie Vidzgirio pagrindinės mokyklos uždarymą. Ką tik 40-metį minėjusi mokymo įstaiga negalėjo pasigirti ypatinga mokinių gausa, todėl švietimo įstaigų pertvarką politikai nusprendė pradėti nuo vidzgiriečių.

Atlikti paskaičiavimai rodė, kad perkėlus moksleivius į Volungės ir Likiškėlių mokyklas kasmet bus sutaupoma 200 tūkst. eurų. Tokiu sprendimu pasipiktinę pedagogai aiškino, kad patys politikai kalti, kad šią mokyklą renkasi mažai mokinių, esą nuolat eskaluojama jos uždarymo tema. Vis tik pedagogai sulaukė  vietos ir miesto bendruomenės palaikymo, todėl miestą valdantieji atsitraukė.  

Švietimo pertvarkos kardas, balandžio mėnesį pakibo ir virš vienintelės Pirmojo Alytaus mokyklos - Piliakalnio progimnazijos. Politikai buvo sugalvoję šią įstaigą sujungti su Dzūkijos pagrindine mokykla. Sunerimę dėl ateities mokyklą apkabino moksleiviai ir tėvai. Piliakalnio progimnaziją ypatingai palietė valstybės sprendimas iki 2020 metų uždaryti vaikų globos įstaigas. Apie 80 šalia esančių globos namų mokinių anksčiau lankė Piliakalnio progimnaziją. Kova dėl mokinių vyko ir darželyje-mokykloje „Drevinukas“.

Alytiškių pasididžiavimu laikomas ir turistų traukos objektu tapęs pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas per Nemuną vasario mėnesį tapo dar labiau žinomu, kai juo pravažiavo 18-mečio vairuojamas BMW. Jauno vairuotojo akibrokštą užfiksavo vaizdo kameros, todėl pareigūnams nebuvo sunku nustatyti vairuotoją, jam atimtos teisės ir skirta 225 eurų bauda. Tilto dangai padaryta žala matoma iki šiol.

Alytiškius ir miesto svečius nustebino eksprezidentas Rolandas Paksas su akrobatine grupe ANBO rugpjūčio mėnesį praskridę po Baltosios rožės tiltu. Europarlamentaras pasirodymą skyrė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Būna taip, kad vaidybą sunku atskirti nuo tikrovės. Taip atsitiko nakvynės namų gyventojui Alytuje. Pareigūnai rengė pratybas, per kurias tramdė ir sulaikė tariamus protestuotojus. Pro šalį ėjęs benamis apie mokymus nežinojo ir keikdamasis su lazda rankoje puolė ginti sulaikomų žmonių. Policininkams aršų gynėją teko sulaikyti. Vėliau paaiškėjo, kad benamiui sulaužyta ranka.

Keistas eismo įvykis užfiksuotas Pulko gatvėje - maršrutinis „Mercedes-Benz" išvertęs mūrinę laidojimo namų tvorą įlėkė į ritualines paslaugas teikiančios įmonės kiemą. Po eismo įvykio vienas keleivis skundėsi nugaros skausmais. Pagalba suteikta mažiausiai dviem asmenims.

Lėšų švaistymu kai kurie gyventojai pavadino pėsčiųjų ir dviratininkų tako nuo Pulko iki Statybininkų gatvės rekonstrukciją, kai vietoj išmontuotų trinkelių buvo paklotas asfaltas. Pasak miesto savivaldybės statybos skyriaus vyriausiojo specialisto Sigito Stumbro, nekartą kreipėsi neįgaliųjų atstovai, kurie prašė tiesiant naujus takus kloti asfaltą, o ne trinkeles. Prie tokių pageidavimo prisidėjo ir dviratininkai. Esą asfaltu važiuoti patogiau. Tuo tarpu kalbinti alytiškiai manė, kad trinkelės dar galėjo tarnauti.

Neeilinė dovana Alytuje. Viena proginių suknelių nuomos įmonė miesto teatrui padovanojo dešimtis naujutėlaičių nuotakų suknelių. Proginių suknelių nuoma užsiimantis verslininkas teigė, kad visos dovanojamos suknelės – nė karto nedėvėtos.

Viename gražiausių Vidzgirio mikrorajono žemės lopinėlių iškilęs prekybos centras „Norfa“ sulaukė prieštaringų gyventojų vertinimų ir dėl užstatyto žalio ploto, ir dėl dizainerių parinkto „aprūdijusio” fasado sprendimo. Klausti miestiečiai buvo kategoriški jiems šis sprendimas nepatiko.

Priešinga savivaldybės atstovų nuomonė. Jiems naujasis prekybos centras pasirodė šiuolaikiškas. Nors iš Alytaus kartais šaipomasi, kaip iš prekybos centrų miesto, tačiau Vidzgiryje tai gali būti dar nepaskutinė tinklinė parduotuvė.

Alytiškiai su nekantrumu laukė miesto dienų. Šiemet vėl buvo norinčių dalyvauti teatralizuotoje eisenoje. Žmonių ir automobilių kolona nusidriekė keletą kilometrų.

Paaiškėjo, kad Alytaus apylinkėse nukaldintas įspūdingo dydžio paminklas legendiniams partizanui Adolfui Ramanauskui-Vanagui greičiausiai nebus skraidinamas į Niu Briteną JAV, kur gimė kovotojas.  Skulptoriaus Jono Jagėlos darbas, atliktas paminklų dirbtuvėse šalia Ūdrijos kaimo. JAV politikai neribotam laikui atšaukė leidimą statyti paminklą šiame mieste, nors jau buvo išduoti visi leidimai. Keturių metrų aukščio ir 7 tonų svorio paminklas turėjo būti būti nuskraidintas lėktuvu ir pastatytas garbingoje Niu Briteno vietoje, šalia gausiai lankomo Amerikos meno muziejaus gyventojų pamėgtame parke.   

Alytaus politinėje padangėje vasara nebuvo panaši į atostogų metą. Liepos mėnesį neeilinio tarybos posėdžio metu atleisti vicemerai Valė Gibienė ir Tautvydas Tamulevičius. Vienas nepasitikėjimo iniciatorių, frakcijos „Už Alytų“ narys Tomas Pačėsas tikino, kad taip taryba įvertino prastus vicemerų darbo rezultatus.Tuo tarpu savivaldybės koridoriuose ir viešoje erdvėje sklando kita nuomonė, esą prieš valdančiuosius kovojama ir dėl šio politiko šeimai tuomet priklausiusio krepšinio komandai „Dzūkija“ neskiriamo finansavimo. Tiesa, tai buvo tik laikinas opozicijos laimėjimas. Trapią daugumą išlaikę V. Grigaravičiaus bendražygiai buvusius vicemerus į pareigas grąžino.

Artėjant mokslo metų pradžiai gerumu vėl tryško ženklo „Alytus/Myliu“ kūrėjai. Populiaraus simbolio autoriai pardavė apie tūkstantį ženkliukų, o uždirbtus pinigus skyrė trylikai būsimų pirmokėlių. Jiems nupirktos kuprinės.  Populiarų ženklą sukūrė broliai Gataveckai bei Artūras Mažeika.

Rugpjūčio pabaigoje statybininkų sulaukė Alytaus muzikos mokykla. Pernai 60-metį paminėjusi ir per 2 tūkst. absolventų išlydėjusi mokykla turėtų būti baigta remontuoti artimiausiais mėnesiais.

Maištai vyko Alytaus „zonoje" tiesa, protestavo ne tik įkalintieji, bet ir dėl Kalėjimų reformos susirūpinę čia dirbantieji. Prižiūrėtojai nebuvo patenkinti dėl taip vadinamo „išstatutinimo", kai dalis šį statusą turėjusiųjų po reformos būtų praradę. Per susitikimą su LR teisingumo viceministru Ernestu Jurkoniu metu netgi grasinta praverti kalėjimo duris. Vėliau ėmė maištauti ir patys nuteistieji.

Į mokyklas grįžę moksleiviai valgyklose rado ne tik naujų patiekalų, bet ir pasikeitusio skonio senųjų. Kepsniuose likop mažiau druskos, padažų, valgyklos įsigijo konvekcines krosneles, kuriose gaminamas maistas - sveikesnis, nei iki tol čirškintas aliejuje. Šie pasikeitimai tai - Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymas, kaip turi būti gaminamas maistas švietimo įstaigų valgyklose. Nurodymai įsigaliojo nuo mokslo metų pradžios. Supratę, kad maistas nors ir sveikesnis, tačiau ne toks skanus, dalis moksleivių patraukė į šalia mokyklų esančias parduotuves, kavines.

Kurioziniai atvejai Alytaus keliuose: Santaikos gatvėje atsidarė vilkiko galinis bortas ir išbyrėjo kelios tonos vištų išmatų. Pasklidusiu nemaloniu kvapu skundėsi gyventojai. Krovinį nuo kelio surinko iš Domantonių atvykęs įmonės krautuvas. Buvo užblokuota viena kelio juosta, vedanti iš Pirmojo Alytaus į Vilnių. Įvykis užfiksuotas žiedinėje sankryžoje. Iš Krikštonių (Lazdijų r.) į Vilnių vištas vežusio „Kauno grūdų" sunkvežimio posūkyje nesuvaldė vairuotojas ir iš priekabos iškrito vištos. Paukščiai susėdo važiuojamojoje dalyje ir dviem valandom blokavo vieną kelio juostą.  

Didelio atgarsio ne tik Lietuvoje bet ir pasaulyje susilaukė buldozerio nuversta skulptoriaus Vlado Krušnos sukurta skulptūra, viena iš dviejų, likusių prie Miroslavo (Alytaus r.) žiedo. Paminklas buvo demontuotas Alytaus rajono politikų sprendimu ir išgabentas į šalia Druskininkų esantį Grūto parką. Alytausgidas.lt portalo vaizdo medžiaga naudojosi ir Europos naujienų agentūros, savaip pateikė ir didžiausi federaliniai Rusijos televizijų kanalai. Šis Alytausgidas.lt TV videosiužetas - bene daugiausiai žiūrėtas 2018 metais.

Alytuje kuriasi „Pasaulio alytiškių alėja“. Ąžuoliukai, lazdynai, dervamedžiai, putinai rožės ir viržiai šaknis įleido Sveikatingumo tako pašonėje tai - užsienyje gyvenančių  alytiškių dovana savo gimtajam miestui. „Pasaulio alytiškių alėjos"  idėją pasiūlė Londone gyvenanti Alvija Černiauskaitė.

Miestą sukrėtė kriminaliniai įvykiai. Vieno savaitgalio metu peiliu sužaloti trys žmonės. Nusikaltimų virtinė prasidėjo prie baro „Odė", čia daugybiniais dūriais į kūną sužalotas 27 vyras. Kitą dieną netoliese peiliu sužalotas 45 vyriškis. Su šiuo įvykiu siejamas nesenai iš įkalinimo įstaigos išėjęs Vidzgirio mikrorajono gyventojas. Pareigūnai patykojo įtariamojo prie jo namų Kaštonų gatvėje ir sulaikė peilį turėjusį jauną vyrą.

Lazdijuose užpultas policijos pareigūnas. Ne tarnybos metu pareigūnas važiuodamas nuosavu automobiliu pamatė gatve einantį neblaivų vyrą. Kai policininkas bandė sudrausminti - kilo konfliktas. Prie kurio prisijungė neblaivaus vyro brolis, kuris ginklu pagrasino policininkui.
Įžiebus Alytaus miesto pagrindinę eglę, mūsų skaitytojai pastebėjo, kad ji labai panaši į 2016 metais Plungėje įžiebtą žaliaskarę. Abiejų eglių autorė - Jolanta Šmidtienė. Miestiečiai eglę pavadino „plagiatu“, o savivaldybė pareikalavo pakeisti nekokybiškas dekoracijas.

Metų pabaigoje Alytaus mieste keleivius vežti pradėjo naujasis, Alytuje autobusų stotį valdančios įmonės „Kautra“ transportas. 27 mikroautobusai ir 5 didieji autobusai pakeitė net 15 vietos vežėjų įmonių.

Artėjant naujiesiems į Dzūkijos sostinę atvežtas bokšto laikrodis, kuris galės rodyti ne tik laiką, bet ir skelbti svarbią informaciją. Laikrodis suskaičiavo ir paskutines 2018 metų sekundes, o dangų, skambant prieš 20 metį sukurtam ir iki šio populiariam Alytaus miesto himnui,  apšvietė įspūdingi fejerverkai.

Fotogalerija


Naujausios žinios

Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt