1 c Alytus
Šeštadienis, Lapkričio 28d.
AlytusFutbolas
2018 Gruodžio 11d.
5

Knygą „Alytaus futbolas“ skaitytojai sutiko tarptautinę futbolo dieną

titleNuotraukų galerijaAlytausgidas.lt, Zenono Šilinsko ir LMFF nuotraukos

Tarptautinę futbolo dieną pristatyta knyga „Alytaus futbolas“. Į bendraautorių kolektyvą susibūrę rašytojai sukūrė originalų leidinį – pirmąjį Dzūkijoje, pasakojantį apie pasaulyje populiariausią žaidybinę sporto šaką futbolą.

Knygoje pateikiama ir ne viena Alytaus, dzūkų sportui svarbi data. „Alytaus futbolo“ bendraautoriaus Gintaro Lučinsko dėka knygoje įvardijama ir pirma oficiali futbolo rungtynių mieste data. Tai – 1921-ųjų spalio 25-oji, kai tarpusavyje sužaidė Alytuje bazavęs Vilniaus 11-asis pėstininkų pulkas prie 12-ąjį Kauno pėstininkų pulką, „išleisdamas 7 prieš 1” (7:1).

Ankstesnių futbolo apraiškų mėgino dairytis Vilniaus Gaono valstybinio žydų muziejaus darbuotoja Saulė Valiūnaitė-Kindurienė, tačiau dėl neišlikusių Alytaus miesto ir krašto žydų archyvų ar dėl kitų aplinkybių įrodyti, kad „Bar Kochba“, „Hakoach“, „Hapoel“, „Makabi“ ar kitos žydų organizacijos pirmas futbolo rungtynes Dzūkijos sostinėje ir visame krašte sužaidė anksčiau nei 1921 m., nepavyko.  

Vartant knygą „Alytaus futbolas“ galima surasti ir tikrąjį Alytaus miesto stadiono amžių, kuris, pasirodo, yra beveik 10-čia metų jaunesnis, nei buvo teigiama ankstesnėse knygose, o tai patvirtina ir leidinyje pateikti senieji brėžiniai. Nors pirmoji žinutė apie pirmąją Alytaus „Dainavą“ ir jos pralaimėjimą Kalvarijos „Orijai” 0:5 nebuvo iš pačių džiugiausių, tai – pirmoji oficialiai aptikta naujiena apie 1935-aisiais istoriją pradėjusią „Dainavą“, tuomet dar Alytaus šaulių futbolo komandą.

Senuosius laikus mena ir „Alytaus futbolo“ bendraautorės Birutės Malaškevičiūtės linksmosios pasakėčios, apie rimtesnes, teisa, ne visuomet mielas, miesto futbolo puses pasakoja knygos iniciatorių Dariaus Babijono, Romo Trubnikovo ir kitų tekstų autoriai, o Simno ir Veisiejų futbolo istorijų takais su skaitytoju vaikšto Vytautas Stanevičius ir Zenonas Sabaliauskas.     

„Auksinius“ „Dainavos“ žaidėjus, trenerius, tarp kurių buvo ir Alytuje kol kas niekaip neįamžintas Jonas Kubilevičius, aprašė Aldona Kudzienė, dėmesio skyrusi ir savo sūnaus Marijaus su bendraminčiais suburtiems „Dzūkų tankų“ sirgaliams.

Knygą „Alytaus futbolas“ sumaketavo alytiškis dizaineris Valerijus Černiauskas, sutalpinęs beveik 20 autorių tekstus, alytiškių fotografų Fausto Augustino, Zitos Stankevičienės, Zenono Šilinsko ir kitų autorių, archyvų nuotraukas, brėžinius, lenteles, o taip pat Alberto Antanavičiaus-Šekspyro ir Juozo Tysliavos tekstus, dainas, skirtas futbolui.

Tarptautinę futbolo dieną, per pirmas 3 „Alytaus futbolo“ prekybos valandas, buvo parduota virš 30 knygų, tai – teigiamas rezultatas Dzūkijos sporto, leidybos istorijoje, o kadangi leidinio egzempliorių kiekis – nedaugiatiražis, gali būti, kad savo skaitytoją greit pasieks visos knygos. Jas dovanoms nusprendė įsigyti ir turnyrus Alytuje rengianti Lietuvos mažojo futbolo federacija, išskirtinis leidinys jau pasiekė ir Lietuvos futbolo federacijos valdybos narius bei Alytaus apskrities futbolo federacijos (AAFF) apdovanojimų dalyvius.

Knygą kol kas galima įsigyti vienintelėje vietoje – Alytaus turizmo informacijos centre (S. Dariaus ir S. Girėno. Į čia surengtą leidinio sutiktuvių dieną atvyko ir auksinės, 1975-ųjų, „Dainavos“ futbolininkai, kurių vienas – Vytautas Malinauskas – stebėjo ir kamuolio žongliruotojų pasirodymą. Iki jo pasiekimo, 852 kartų, jauniesiems alytiškiams dar toli, tačiau Kalėdų senelis, apsilankęs knygos sutiktuvėse, džiaugėsi ir apdovanojo visus žongliruoti besistengusius.

„Alytaus futbolą“ padėjo išleisti AAFF, Alytaus miesto savivaldybė, „Alvista“, Nauris Baranauskas, „Capital Alytus“, Šarūnas Klėgeris ir kiti fiziniai bei juridiniai asmenys, dėl to knygos pardavimo kaina yra simbolinė.

Fotogalerija


Komentarai

5
Komentuoti
Jurgis2018-12-15
Nors viena gera knyga tures Alytaus skaitytojai
deja2018-12-15
knyga silpnoka
Nejaugi tokie ,,tušti''2018-12-11
Alytaus futbolui buvo 1997-2012 metai?
SuPranas2018-12-11
Skaityk dar kartą ir suprasi, kartojimas gi – mokslų motina;)
:(2018-12-11
Nesuprantu straipsnio pavadinimo.
traffix.lt