16 c Alytus
Pirmadienis, Liepos 13d.
AlytusĮdomuVerslas
2018 Gruodžio 2d.
23

Egle, mano sese: 2018 m. Alytaus Kalėdų medis – Plungės 2016-ųjų žaliaskarė? (ATNAUJINTA. PAPILDYTA)

titleNuotraukų galerijaAlytausgidas.lt skaitytojo Mariaus iliustracija

 „Labai gaila, bet mūsų šiemetinė eglė yra kopija. Prašau pasiaiškinti, kur pinigai nuėjo už eglę“, - tokiu prašymu į Alytausgidas.lt kreipėsi mūsų skaitytojas Marius.

Aiškinantis skaitytojo informaciją, mūsų portalui, kartu su visais gruodžio 1-ąją besidžiaugusiam  Rotušės aikštėje įžiebta eglute, deja, teko imtis Grinčo darbo. Aišku tapo viena, kad alytiškių šventinio laikotarpio pradžia apkarto, o to kaltininkė ... Kalėdų eglė.

Pasirodo, gruodžio 1-ąją Rotušės aikštėje įžiebta Alytaus žaliaskarė taip pačiai aprėdyta suspindo ir 2016-ųjų gruodžio 2-ąją Plungėje.
„Alytaus eglutė stebėtinai panaši į Plungės 2016-ųjų“, -  pastebėjo ir Valerijus Vencius, pridūręs nemanantis, kad „6-ojo pagal dydį miesto Lietuvoje eglės puošimo sutartyje yra punktas, jog tinka poros metų senumo N miesto eglės kopija naudojant tuos pačius išsikraipusius ir atmestinai perdažytus „angelų“ sparnus“ ir viešai pasiteiravęs, „ar Alytus tapo „Second-hand Christmas tree" miestu?“.

Kai kurie alytiškiai į mūsų šiemetės „padėvėtos“ eglės klausimą pažvelgė filosofiškai, mat tai – tikrai ekologiška eglė, taupanti gamtą ir atitinkanti katalikiškas dalijimosi tradicijas, tiek, kad ne už dyką, o tris dešimtis tūkstančių eurų mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigų. Taip pat buvo juokaujančių, kad tokia ir buvo Dzūkijos sostinės eglutės tema ... originali kopija - kaip ir scenoje pasirodžiusi muzikos grupė būtent tokiu pavadinimu („Original copy").

O, egle, mano sese, jeigu 2016-ųjų eglė išties yra Alytaus 2018-ųjų žaliaskarės sesė, žemaičiams ji buvo tokia graži, kad stovėjo ne tik iki Trijų karalių, tačiau net iki vasario.

Įdomu tai, kad Plungės žaliaskarės įrengimą tuomet finansavo ne vietos savivaldybė, o šiame mieste dirbantis „Viči“ koncernas, siejamas su Visvaldu Matijošaičiu, dabartiniu meru Kaune, kuriame šiemet eglę, kaip ir Alytuje puošė menininkė Jolanta Šmidtienė ir jos atstovaujama  „Tekstilininkų ir dailininkų gildija“.

Eglutei Alytuje papuošti miesto savivaldybė 2018 m. gildijai skyrė 29 tūkst. 545, o sutartis su gildija, pasirašyta artėjant 2017-ųjų Kalėdų laikotarpiui, buvo pasirašyta 3-iems metams ir iš viso už 88 tūkst. 475) Eur. 2017 m. pagrindinė Dzūkijos eglė mokesčių mokėtojams kainavo 105 eurais brangiau (29 tūkst. 650), o 2019-aisiais, jeigu sutartis nebus nutraukta kainuos 29 tūkst. 280 Eur.

Mūsų portalas pakomentuoti situaciją paprašė menininkę J. Šmidtienę, jos atsakymo dar laukiame.

Bet kuriuo atveju - remiantis techniniu minėtos galerijos pasiūlymu, kuriuo buvo vadovautasi prieš kauniečius paskelbiant nugalėtojai Alytuje ir sudarant 3 m. sutartį, pirmu sakiniu buvo įvardintas būtent „kalėdinio puošimo idėjos originalumas, kūrybiškumas...".

Dėl komentaro Alytausgidas.lt kreipėsi ir į miesto savivaldybę.

ATNAUJINTA

„Diskusija tai - irgi reklama“, - situaciją komentuoja Alytaus 2018 m. eglutės ir Rotušės aikštės puošimo idėjos autorė J. Šmidtienė, bet kuriuo atveju visiems linkinti šviečių, gražių ir ... susitaikiusių Kalėdų. Menininkė pripažino, kad 2016 m. eglutės puošimo koncepciją Plungėje kūrė ir įgyvendino ji.

Pasak J. Šmidtienės, bet kuriuo atveju, kaip tai vertintų alytiškiai ir kur tai buvo naudota anksčiau, visi puošybos elementai - originalūs ir sukurti pačios. Be to - mažiausia 50 proc. Kalėdų eglės puošybos dalykų yra kurti ir gaminti specialiai Alytui.

Ne tik dėl pačios eglutės, tačiau ir šių, perdažytų sparnų Alytuje esama įvairių nuomonių. Jų kokybe abejoja jau minėtas V. Vencius, savo nuomonę turi ir Alytaus miesto savivaldybės atstovė.

Anot Alytaus m. savivaldybės administracijos viešųjų ir užsienio ryšių skyriaus vedėjos Modestos Tarasauskienės, jei dekoracijos išties kelia abejones, o kokybiniai defektai – matomi, jie turės būti taisomi menininkės, jos atstovaujamos gildijos lėšomis.

M. Tarasauskienė teigimu, kad Alytaus miesto eglutė neautorinė būtų sunku paneigti – dekoracijas yra sukūrusi pati J. Šmidtienė. Ir ji, ir savivaldybės atstovė akcentuoja, kad ekologinė, daiktų ne  vienkartinio panaudojimo idėja eglutės puošyboje nėra bloga, kaip tik įgaunanti pagreitį pasaulinėse madų tendencijose.  

„Kad Plungės eglutė panaši į Alytaus – akivaizdu, kad pritaikyta tokia pati konstrukcija ir panašios dekoracijos – nieko smerktina“, - mano M. Tarasauskienė, tačiau tikisi, kad Rotušės aikštės eglutė 2019-aisiais bus originalesnė, mažiau kur nors matyta, juolab pati J. Šmidtienė savivaldybei yra pažadėjusi papildomų puošybos elementų.

Pasak miesto savivaldybės atstovės, 2019-ųjų Alytaus eglė bus klasikinė, o kaip tikimasi – ir labiau originali, mažiau kur nors matyta.

Beje, 2017-ųjų Alytaus eglė taip pat nebuvo niekur nematyta. Anksčiau (200 m.) panaši buvo puošiama Kaune, tiesa, matyt, nebuvo kone identiška, todėl tiek alytiškių aistrų, kiek šiemetė „plungietė“, nesukėlė.

Tuo tarpu menininkė J. Šmidtienė teigia, kad tai jos teisė spręsti, kaip jai elgtis su savo kūriniais, todėl ir ateityje planuojanti naudoti ankstesnių eglučių elementus tiek Alytuje, tiek kitose vietose, o taip pat ne tik Lietuvoje. 2017 metais Dzūkijos sostinės centrą ir 2009 m. Kauną puošęs kalėdinis grožis su šerkšnota eglute 2020 metais turėtų džiuginti latvius.

Menininkė, eglių ir kalėdinio puošimo dizainerė tvirtina, kad  miesto skelbtame konkurse net nebūtų dalyvavusi, jeigu Alytuje, jos su savivaldybe pasirašytoje sutartyje, būtų buvęs reikalavimas Dzūkijos sostinei žaliaskares kurti specialias, iš anksčiau niekur kitur nematytų dekoracijų, elementų, nes tai būtų buvę tiesiog per brangu arba net nuostolinga.

„Ar už dešimties metų naudotą atomobilį nenorėtumėm mokėti naujo kainą, kaip begirtų ar visaip įrodinėtų pardavėjas?", - klausia V. Vencius, tokią situaciją lyginantis su, pasak jo, „secondhand'ine" eglute Alytuje.

PAPILDYTA

Kaip ir Alytuje, Kaune eglę puošusi J. Šmidtienė už savo darbą ne tik giriama, tačiau ir kritikuojama. Skirtingai nei Alytuje, kur ne visiškai nauja eglute tarsi ir puoselėjama dalijimosi filosofija, Kaune menininkė dėmesio sulaukė dėl išskirtinės eglės, tačiau ir dėl neekologiškos ar net taršios puošybos idėją, kuriai realizuoti prireikė daugiau nei 3 milijonų vienkartinių plastikinių šiaudelių.

Fotogalerija

  • Skaitytojo Manto iliustracija
  • Plungės eglė 2016 m.
  • Alytaus eglė 2018 m.
  • 2018 m. Alytaus kalėdinės eglutės dekoracijų defektai. V. Venciaus nuotr.
  • 2018 m. Alytaus kalėdinės eglutės dekoracijų defektai. V. Venciaus nuotr.
  • 2018 m. Alytaus kalėdinės eglutės dekoracijų defektai. V. Venciaus nuotr.
  • 2018 m. Alytaus kalėdinės eglutės dekoracijų defektai. V. Venciaus nuotr.
  • 2018 m. Alytaus kalėdinės eglutės dekoracijų defektai. V. Venciaus nuotr.
  • Alytus. 2018

Komentarai

23
Komentuoti
Jurgis2018-12-05
Pagaliau Alytus vienas iš miestų mažinantis vartotojiškumą! Malonu manyti kaip panaudojama dar kartelį :-)
Pavyduolis2018-12-03
Taryba a tyciojasi is musu uz Musu pinigus.
Rinkejas2018-12-03
As rinksiu mera, kuris prisizades netaskyti biudzeto pinigu .kaledinems dekoracijoms isleidziama 29000 Eur. Mes dirbam, vargstam, Mokame mokescius, o miesto taryba juos svaisto be jokios atsakomybes.
Nepainiokit2018-12-03
Nepainiokit melodijų. Nikulinas laimėjo renfžginio konkursą, o eglės konkursas buvo atskiras
"Šeimų" miesto klanų ypatumai2018-12-03
2018.11.16 portale alytusplius rašoma:
"Alytaus piliečių“ visuomeninio rinkimų komiteto sąrašo koordinatoriumi įvardintas ir pirmuoju numeriu sąraše įrašytas 2015 metais į savivaldos rinkimus Alytuje po socialdemokratų vėliava ėjęs TOMAS NIKULINAS. Sutapimas, ar ne, tačiau būtent T. Nikulino vadovaujama įmonė „Savanorystės tiltai“ pastaraisiais metais laimi daugelį Alytaus miesto savivaldybės skelbiamų konkursų renginiams organizuoti. Jo įmonė, kaip ir pernai, organizuos ir šių metų Alytaus kalėdinės eglės įžiebimo šventę. Kiek anksčiau „Savanorystės tiltai“ laimėjo konkursą renginiui „Alytus myli gatvės meną“ organizuoti..."
NEPOTIZMAS, KORUPCIJA, ŠVOGERIZMAS !
Net Kalėdas šitie... sugeba apdergti su savo "second hand" eglute. Šitiems net ir antrarūšiai produktai tinka, svarbu brangiai prastumta
Ir2018-12-03
Konkurse paslaugos nupirktos trims metams ir jokios atsakomybės iš autorės, tik pasididžiavimas tuo kad ji autorė ir arogancija, kad darys su savo kūriniais ką nori, puoš kaip nori, kad ir senomis dekoracijomis. Tai baisu! Ar taip galima leisti sau kalbėti?! Eglė atbus mieste, čia viskas gerai, bet tikrai reikia tą “menininkę” paststytik į vietą
Nu2018-12-03
Gėda. Vakarėlis nenusisekė: tik viena daina lietuviška; nykštuko juokeliai - nejuokingi; bebalsis Kalėdų Senelis... Ir dar- eglutės puošyba nukopijuota!!! Ir miestiečiai turi būti ramūs, susikaupę, kai tuo tarpu savivaldybės veikėjai- už nieką neatsako?!
As2018-12-02
Baisu kad taip zmones plauna pinigus jokio originalumo,o kada savivaldybe nustos moket uz ora.... galvojo nieks nesuzinos ir neatsirinks, nebloga dizainere rado bet cia kaip eilini karta neva taupo pinigus bet skupas moka du kartus jau ne pirma karta Alytuj pasitvirtino.... ka gi be pridursi .... gaila
Alytiske2018-12-02
Reikėjo tuos pinigėlius duoti Dailiųjų amatų mokyklai. Būtų gal originaliau.
klausimas2018-12-02
Tai su kuo ta vadinama dailininke eurus dalinasi chimicidama ?
as2018-12-02
labai gerai, kad tokia kaip zemaiciu, gyvenu su zemaiciu daug metu, fainas gyvenimas, va suvalkietiskos nemoreciau kitais metais, kazkaip skupu nemegstu
mamaitė2018-12-02
Labai įdomu kas kiek kainavo. Kaži eilinis "mirtingasis" žmogelis gali tai sužinoti. Labai įdomu,jeigu visa tai būtų kainavę perpus mažiau,ką galima būtų padaryti su likusiais pinigais?Ar jau taip gerai gyvename Lietuvoje,tuo pačiu ir Alytuje,kad galima taip švaistyti pinigus.
Vitalius2018-12-02
Viskas kaip ir būtų gerai,bet jau tie sparnai, žmonės pažiūrėkit iš arti baisu kaip jie pagaminti.Gal darželyje vaikai gamino,nežinau neįsivaizduoju kaip ta Smidtiene galėjo tokius kabinti.Sia kabutėse kūreje jau iš Plungės reikėjo išvyti su šiais sparnais
Kalėdos2018-12-02
B.l.e.t. ar kada nors jums būna gerai??? Kad ir kokia eglutė stovėtų, vis tiek atsiranda nepatenkintų. Džiaukitės artėjančiomis šventėmis, o ne p**kit protą. Paimkit patys ir pastatykit gražesnę, jeigu ši netinka. Man ši eglutė tinka ir patinka, tad ačiū eglutės autorei ir miestui.
Algirdas2018-12-02
"Protingieji kurmiai", neturit ant ko pyktį išlieti? Galvojat ...šventės praėjo, eglę į sandėlį padėjo, kitais metais dulkes nupūtė ir vėl pastatė?
Pernai esu savanoriškai prisidėjęs prie eglutės puošimo Kaune. Mačiau kiek darbo, laiko, emocijų ir lėšų įdedama ir kiek atsakomybės tenka kūrėjui...
Ar jau nebemokam džiaugtis, o tik purvą pilti... liūdna.
Zinau2018-12-02
Keli esminiai skirtumai: egles aukstis plunge 10m Alytus 15m, sparnu kiekis Alytus + 16 nauju, apsvietimo sprendimai: Plunge 50 vnt led girliandu Alytus 150vnt, sparnu apsvietimas: Plunge led girliandos issviesti sparnu konturus, Alytus prozektoriai isviesti visam plotui, virsune: Plunge 1m skersmens Alytus 2m skersmens.. Taip kad ideja tapati bet 80% gamyba nauja ir butent Alytui!!
geda2018-12-02
Eilini karta isdure Alytu, gal sakau patiems geriausiai pasipuosti egle, ka ?
jo2018-12-02
29 stukos uz ta pacia egle neblogai kitais metais is mazeikiu atvez vel uz 29 , sumos ispudingos kazkam maistui truksta o cia uz tapacia egle moka kasmet po 29 t.
Gyventoja2018-12-02
Gerai, kad vyksta dalijimosi ekonomika, tik pinigų galima skirti mažiau, nors panagrinėjus kitų miestų, tai mūsų miestas skyrė žymiai mažiau. Juk namuose, kai kurie puošiame dirbtines eglutes tas pačias daug metų.
jums2018-12-02
kai buvo panaši į Kauno, kliuvo visiems. Visi tyčiojosi. Panašu, kad Alytus virsta kopijų miestu. Eglutės kopijos įžiebimui koncertuoti pasitelkta kopijų grupė...
violetazukauskiene2018-12-02
Na kadangi šiais metais per Kauno eglutės ižiebimą buvo pasakyta kad šiaudeliai bus panaudoti iš nauji dekoravijoms kitais metais - tai tikriausiai vėl į Alytų atsitys tą patį :DD
O pasakymas jog specialiai Alytaus eglutei buvo paruošta daugiau nei 50proc dekoracijų - tai arba aš su regėjimų turiu problemų, arba ji 100proc vienoda kaip Plungės 2016. Aišku, kam kurti - keliolika balionėlių dažų (neskaitant karkaso daugkartinio naudojimo) - ir susižiedi tuos keliasdešimt tūkst.
Pernai2018-12-02
Oernai J. Šmidtienė sakė, kad nespėjo pasiruošti tai sakė kitais metais driokstels. Tai va atėjo tie metai...
O2018-12-02
O pernai metų eglė buvo tokia pati kaip kažkada Kaune, tai kodėl tada niekam nekliuvi, kad kopija?
traffix.lt