4 c Alytus
Penktadienis, Lapkričio 27d.
DzūkijaLaisvalaikis ir kultūra
2018 Lapkričio 23d.
0

Nacionalinė premija - kūrėjams už Dainavos krašto savimonės ugdymą

title

Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija bus skirta 2-iems kartu kuriantiems etninės kultūros atstovams - rašytojui, gamtininkui, kraštotyrininkui Henrikui Gudavičiui ir fotomenininkui Algimantui Černiauskui - už sukauptus lietuvių etninės kultūros šaltinius ir jų sklaidą, tradicinės gamtojautos raišką kūryboje, Dainavos krašto savimonės ugdymą.

Kaip informuoja LR kultūros ministerija,  bendraautorių meninė, publicistinė, etnokultūrinė ir edukacinė veikla nusipelnė garbingo įvertinimo už jų kūrybinio bendradarbiavimo laikotarpiu Dzūkijos nacionaliniame parke per 25-erius metus surinktą, užrašytą, nufotografuotą ir publikuotą lietuviškosios etninės kultūros istoriniams tyrimams vertingą ir reikšmingą medžiagą – Dainavos krašto ir jos gyventojų unikalumą atskleidžiančias knygas ir leidžiamą Dzūkijos nacionalinio parko laikraštį „Šalcinis“.

Nuo 1992 m. rašytojo H. Gudavičiaus sumanymu leidžiamas ir fotomenininko A. Černiausko nuotraukomis iliustruojamas laikraštis „Šalcinis“ atspindinti ir aiškina Dainavos krašto kalbinės kultūros, etikos ir estetikos, papročių ir tradicijų vertybes. 2017 m. pasirodė šimtasis šio etnokultūrinės raiškos ir edukologinės krypties laikraščio numeris. Fotomenininkas A. Černiauskas kartu su broliu Mindaugu Černiausku nuolat rengia savo darbų parodas etnokultūrine ar gamtine tematika įvairiuose Lietuvos miestuose ir užsienio šalyse.

Per pastaruosius 5 metus buvo išleistos H. Gudavičiaus parašytos ir A. Černiausko fotografijomis iliustruotos knygos: „Klaidžioja kažkas prie Krūčiaus“, „Gamtmeldžio sodas“, „Laiškai iš kaimo“, „Nerūpėjo niekur išvažiuoti“, „Tarp žemės ir dangaus“. Jose atskleidžiamas Dainavos krašto gamtos, kraštovaizdžio, vietos žmonių ryškūs paveikslai, senųjų kaimų kultūrinio ir dvasinio paveldo lobiai.

Nacionalinė J. Basanavičiaus premija ir ženklas įteikiami Lietuvos valstybės atkūrimo dienos (Vasario 16 d.) proga kartu su Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis, premijos dydis - 800 bazinių socialinių išmokų, okai skiriama grupei, ji paskirstoma po lygiai kiekvienam asmeniui. Kultūros ministerijos iniciatyva J. Basanavičiaus valstybinę premiją LR vyriausybė įsteigė 1992 m., nuo šių metų ji įgijo nacionalinės premijos statusą.


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt