2 c Alytus
Antradienis, Gruodžio 1d.
DzūkijaLaisvalaikis ir kultūraVideoreportažai
2018 Liepos 1d.
1

Gyvasis alytiškių kūrėjų paminklas – filmas legendiniam partizanui ir mokytojui (©️ VIDEOREPORTAŽAS)

title

Alytuje pradėtas kurti filmas apie Adolfą Ramanauską - Vanagą. Kadangi šio ledenginio partizano, mokytojo palaikai bus perlaidoti ne Dzūkijoje, kaip siūlė kai kurie istorijos žinovai, o jau esamame panteone Vilniuje, filmas taps simboliniu gyvu paminklu nuo krašto, kuriame A. Ramanauskas-Vanagas kovojo ne vienerius metus.

Dokumentinį filmą apie mokytojo profesiją turėjusį A. Ramanauską sumanė Alytaus miesto kultūros premijos laureatas, režisierius Arvydas Kinderis. Jo mama, a. a. Genovaitė Kinderienė, taip pat buvo mokytoja, ne vienerius metus praleido mokytojų seminarijoje, kur ją mokė ir A. Ramanauskas. Tai, pasak režisieriaus, sukūrė asmenines priežastis imtis naujo kūrinio.

Pagrindinį  vaidmenį filme kuria aktorius Povilas Adomaitis. Jam – 27-eri, o pagal atkuriamą istoriją tiek pat buvo ir A. Ramanauskui. Jo simpatiją Birutę vaidina alytiškė gimnazistė Kornelija Minkelytė, epizodinius vaidmenis kuria Alytaus miesto teatro aktoriai, jų dublius filmuoja Kęstutis Krivas, įgarsina Andrius Abromavičius.

Režisieriaus filmą filmuos ne tik Alytuje ir jo apylinkėse, mokytojų seminarijoje ir pan., tačiau ir Lazdijų „Žiburio“ gimnazijoje, karo akademoijoje Kaune, bunkeryje Punios šile – vietose, kur A. Ramanauskas praleido daug metų.

A. Ramanauskas-Vanagas vadovavo Dzūkijos partizanams, 1949 metais su kitais partizanų vadais pasirašė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją, buvo suimtas 1956 metais, 1957 m. jam buvo įvykdyta mirties bausmė. Partizano kūnas rastas tik šiemet Vilniuje, minint 100-ąsias gimimo metines. 2018-uosius Seimas yra paskelbęs A. Ramanausko-Vanago metais. Alytaus mieste veikia jo vardo gimnazija.


Komentarai

1
Komentuoti
vyte2018-07-01
tai buvo eilinis banditas parazitas ir nereikia klaidint zmoniu


traffix.lt