26 c Alytus
Šeštadienis, Rugpjūčio 15d.
DzūkijaAlytus
2017 Lapkričio 8d.
0

Oficialu: paminklas-narvas I Alytaus aikštėje nestovės (ATNAUJINTA. PAPILDYTA. NUOTRAUKOS)

title

Būti ar nebūti 7 su puse metrų paminklui – narvui (bunkeriui) I Alytaus aikštėje?

Šį klausimą pastarosiomis savaitėmis sprendė miesto savivaldybė, jos valdininkai, vadovai ir kiti politikai, architektai, taip pat dešiniakrančio Alytaus, politinių kalinių ir tremtinių bendruomenės. [caption id="attachment_77432" align="alignnone" width="2048"] Alytausgidas.lt nuotr.[/caption] Paminklo Dainavos apygardos partizanams pageidavusieji patvirtino, kad jiems netinka surūdijusio metalo skulptūra-narvas, taip pat ir kiti 5 Alytaus miesto savivaldybės konkursui pateikti menininkų eskizai. Prieš eksperimentavimą už Europos sąjungos milijonus neseniai sutvarkytoje I Alytaus  aikštėje pasisakė ir vietos bendruomenė, surinkusi šimtus parašų peticijai „Dėl I Alytaus aikštės išsaugojimo“. [caption id="attachment_77433" align="alignnone" width="2048"] Alytausgidas.lt nuotr.[/caption] Peticiją priėmusi ir keliuose posėdžiuose svarsčiusi Alytaus miesto peticijų komisija išsiaiškino, kad paminklą I Alytuje norėta pastatyti ne tik nesitariant su vietos ir kitomis suinteresuotomis bendruomenėmis, tačiau ir galimai nesivadovaujant savivaldybėje patvirtintomis taisyklėmis. Kaip pranešė LRT televizija, Dainavos apygardos partizanų atminimo įprasminimo konkurso paminklas nugalėtojas - bunkeris - I Alytaus aikštėje nebus statomas. Tai tiesioginėje laidoje, surengtoje iš Pirmojo Alytaus aikštės, patvirtino miesto savivaldybės vyriausias architektas Mindaugas Matažinskas. Pasak šio specialisto, konkursas - stabdomas. Kaip LRT TV žurnalistei Rūtai Lankininkaitei sakė asociacijos I Alytus pirmininkė Renata Kantaravičienė, aikštėje ateityje galėtų būti atspindima Dzūkijos sostinės, jos pradžios istorija ir čia stiprinama dar didesnė vietos bendruomenės, švenčių, susirinkimų dvasia. Politinių kalinių ir tremtinių atstovė Stasė Tamašauskienė patvirtino, kad jiems netiko nė vienas iš konkursui pasiūlytų paminklų, o taip pat ir jam siūloma vieta.

ATNAUJINTA

Apdovanojus pirmojo konkurso laureatus, išsiaiškinus vietos parinkimo ir kitas procesines klaidas Alytuje turėtų būti skelbiamas naujas konkursas Dainavos apygardos partizanų paminko sukūrimui ir vietos parinkimui. [caption id="attachment_76249" align="alignnone" width="1024"] R. J. Belevičiaus I Alytui siūlyta 7,5 m aukščio surūdijusio metalo skulptūra[/caption] Pirmame ir paskutiniame susitikime su skulptūros-narvo (bunkerio) kūrėju Rytu Jonu Belevičiumi, aiškėjant, kad I Alytaus aikštėje jis netinka nei vietos bendruomenei, nei tremtiniams bei politiniams kaliniams, buvo įvardintos kitos vietos. Vyresnieji, paminklo Alytuje norintieji, pageidavo miesto sodo, kur jau stovi keli panašūs atminimo akcentai. Taip pat buvo minima privati vieta prie dabartinio Alytaus teismo bei šalia Raudonkalnio gatvės esančios pakėlės, kurias galima būtų suformuoti partizanų memorialo statymui. Čia pradėtas sodinti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio parkas, o arčiau Švč. mergelės Marijos krikščionių pagalbos bažnyčios veikia ir alytiškių, žuvusių Afganistano kare, atminimo parkas.

PAPILDYTA

Alytaus miesto savivaldybė patvirtino, kad paminklo Dainavos apygardos partizanams konkursas bus skelbiamas iš naujo. Taip nuspręsta su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovybe. „Kilus dallies gyventojų  pasipriešinimui ir dėl vietos, ir dėl paminklo koncepcijos, savivaldybė buvo tapusi savotiška situacijos įkaite”, – teigė Alytaus miesto savivaldybės  meras Vytautas Grigaravičius. [caption id="attachment_77446" align="alignnone" width="2048"] Skulptorius R. J. Belevičius Alytuje yra eksponavęs ir tokius kūrinius, kaip „Duonelaičio kondensatorius"[/caption] „Priimtas sprendimas stabdyti konkursą reiškia, kad visa procedūra bus pradėta iš naujo, įskaitant ir vietos paiešką. Apgailestauju, kad Alytuje iki šiol nesuspėta pagerbti Dainavos apygardos partizanus”, - atsiprašė meras. Nutraukus konkursą, jo laimėtojui skulptoriui R. J. Belevičiui, taip pat antros ir trečios vietos nugalėtojams  bus išmokėti konkurse numatyti piniginiai prizai, viso 5 tūkstančiai eurų. [caption id="attachment_77445" align="alignnone" width="1366"] Dar vienas unikalus R. J. Belevičiaus kūrinys „Duonelaičio mikrofonas"[/caption]

Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Žolinė Pivašiūnuose