21 c Alytus
Antradienis, Liepos 23d.
DzūkijaAlytus
2017 Lapkričio 4d.
0

„Dzūkų kalendorius” pagal dzūkulius - jau išleistas! (ATNAUJINTA)

title

Išleistas „Dzūkų kalendorus 2018”. Tai – pirmasis tokio pobūdžio leidinys Lietuvoje, juo pasirūpino asociacija „Vilniaus dzūkuliai”.

Pasak šio kalendoriaus sumanytojo ir sudarytojo, iš Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) kilusio Juozo Žitkausko, leidinys skirtas dzūkams ir tiems, kuriems miela Dzūkija. Žmonėms, kurie nori dar labiau pažinti šį regioną, iš čia kilusius žmones, žvilgtelėti į jos praeitį bei ateitį. Pasak sudarytojo, „Dzūkų kalendorus 2018” – funkcionalus leidinys, kurį bus galima pasikabinti ant sienos ir mėgautis ištisus metus. Visa informacinė – tekstinė kalendoriaus dalis parengta dzūkų tarme (išskyrus dzūkiškų žodžių atitikmenis bendrine kalba). Kiekvienam mėnesiui skirta po du puslapius. Pirmąjį užima fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus fotografijos. „Dzūkų kalendoriaus 2018” fotografijos prasideda Dzūkijos regionui priklausančiu  Vilniumi, o baigiasi Trakais. Kitos nuotraukos mus nuves iki Alytaus, Kapčiamiesčio, Pivašiūnų, Perlojos, Mardasavo, Merkinės, Rudaminos (Lazdijų r.), Punsko, Balbieriškio. Jos primins, kad Pivašiūnuose 1907-1927 m. klebonavo Vasario 16-osios akto signataras Alfonsas Petrulis, o Perloja kitais metais švęs savo 640-metį. Balandžio mėnesio nuotrauka byloja apie dailininką Vytautą Kasiulį, gimusį Simne, o iš lapkričio mėnesio žvelgia rašytojas Romas Sadauskas – vienas svarbiausių šiandienos ir dzūkiškai rašančių rašytojų. [caption id="attachment_77247" align="alignnone" width="2048"] „Dzūkų kalendoraus 2018” fotografijos prasideda Dzūkijos regionui priklausančiu  Vilniumi[/caption] Antrąjį mėnesio puslapį užima tekstinė-informacinė dalis, kur galima susipažinti su dauguma dzūkų kultūros, mokslo, švietimo, sporto, politikos ir kitų specialybių žmonių. Kalendoriuje, bendradarbiaujanti su Lietuvių kalbos instituto kalbininke dr. Asta Leskauskaite, pateikiama per 150 pačių gryniausių dzūkiškų žodžių, kaip antai: roc, stalapalė, knyvė, rumbė, palietė, šabaldocis, varnarugis, lapukė, šiūlycis, rantauc ir pan. Vyresnio amžiaus šeimininkės galės prisiminti, o jaunesnio – išmokti kaip pasigaminti dzūkiškų patiekalų „Maciukas”, „Bulbinė stacokė”, „Šyršių medus”, „Saldzienis” ir kt. Patiekalų aprašymus kalendoriui parengė žinoma etnologė Nijolė Marcinkevičienė. Vilniaus dzūkų inicijuoto „Dzūkų kalendoraus” leidybą parėmė ir Alytuje registruota įmonė „Dzūkijos mediena”. [caption id="attachment_77251" align="alignnone" width="913"] Vienas iš penkiamečio kalendoriaus, skirto I Alytaus istorijai, lapų[/caption] Savo kalendorių Dzūkijoje taip pat turi I Alytus. Dešiniakrančio Alytaus bendruomenė yra išleidusi žymiausioms vietoms, datoms skirtą penkiametį kalendorių ir šį pakankamai originalų sumanymą norėtų tęsti ateityje. Savąjį „Dzūkų kalendorių” anksčiausiai sumanė ir ateityje ketina leisti ir kiti dzūkai. Dzūkiško kalendoriaus iniciatyva prieš keletą metų kilo Alytuje esančios „Roko pirties” savininkui, kūrikui Gintui Kibauskui, pagal šį kol kas nerašytą, bet jau galiojantį kalendorių rengiami svarbiausi renginiai, švenčiamos įvairios datos.

ATNAUJINTA

„Išleidom ne dzūkų „kalendorių”, o „kalendorų”, - Alytausgidas.lt naujienų portalui pavirtino J. Žitkauskas. Vilniaus dzūkulių „kalendorus" - sieninis.

Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Vasaros fontanas
  • Oninės Punioje