17 c Alytus
Antradienis, Liepos 14d.
DzūkijaAlytusĮdomu
2018 Balandžio 11d.
0

Vandens kokybė rajono ežerų paplūdimiuose

title

Nors oras permainingas ir maudynėms ne kasdien tinkamas, tačiau pastarosiomis dienomis Alytaus rajono sveikatos biuro specialistai sulaukė ne vieno gyventojo paklausimo dėl vandens kokybės rajono ežerų paplūdimiuose. Kai kurių mėgstamų poilsiautojų ežerų (ne tik Alytaus rajono, bet ir kaimyninių savivaldybių) vanduo jiems pasirodė drumzlinas, neskaidrus, todėl suskubo teirautis, ar juose galima maudytis.

                     Ne visos ir Alytaus rajono maudyklos šį sezoną teigiamai išlaiko lietaus egzaminą. Praėjusio mėnesio pradžioje buvo rekomenduojama susilaikyti nuo maudynių Pivašiūnuose esančiame Ilgio ežere, o paskutinėmis liepos mėnesio dienomis visuomenės sveikatos specialistams abejones dėl vandens kokybės sukėlė Giluičio (Simno sen.) ežero vandens tyrimai. Skubos tvarka pakartoti šio ežero vandens tyrimai parodė buvusią trumpalaikę taršą. Šiuo metu visose stebimose maudyklose maudytis galima.

                      Pagal galiojančius teisės aktus, Alytaus rajone stebimos ir vertinamos Daugų (maudykla prie irklavimo bazės ir prie verslo ir technologijų mokyklos), Giluičio ir Ilgio ežerų maudyklos. Maudyklų vandens kokybė vertinama remiantis dviejų mikrobiologinių parametrų (žarninių enterokokų ir žarninių lazdelių) duomenų rinkiniu.

                      Klaidinga manyti, kad vandens skaidrumas – pagrindinis kokybę atspindintis rodiklis. Mikrobai – plika akimi nematoma gyvybės forma. Net ir iš pažiūros skaidrus vanduo gali būti užterštas ir priešingai, dėl ežero dugno ypatybių po liūčių drumzlinas vanduo - nebūtinai netinkamas maudytis.

                      Užterštumas vandens telkiniuose dažniausiai fiksuojamas po liūčių ar ilgiau trunkančio lietingo laikotarpio. Būna, kad lietaus vanduo išplauna šalia vandens telkinių esančių sodų ir sodybų lauko tualetų turinį.

                       Analizuojant pastarųjų kelerių metų tyrimų rezultatus, galima pasidžiaugti, kad ypač geras yra Daugų Didžiulio ežero vanduo. Galima sakyti, kad tyrimų vertės niekada nebuvo priartėjusios prie grėsmingos ribos. Pastaruosius ketverius metus Daugų Didžiulio ežero maudyklų vandens kokybė yra vertinama puikiai.

                      Besimaudantiems vandenyje, užterštame mikroorganizmais, galima susirgti odos infekcijomis, nurijus tokio vandens yra rizika susirgti virškinamojo trakto infekcinėmis ligomis (gastroenterito). Kitos galimos infekcijų vietos - akys, ausys, nosies ertmė, viršutiniai kvėpavimo takai. Labiausiai galimai patogeniniais mikroorganizmai laikomi tie, kurie atsitiktinai į vandenį patenka su žmogaus ar gyvūnų fekalijomis.

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro informacija


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt