Alytuje ir dar trijose Lietuvos vietose, remiantis Norvegijos patirtimi, įsikurs pusiaukelės namai. Taip pasaulyje įprasta vadinti patalpas, kuriose gyvena paskutinį bausmės atlikimo laiką prieš paleidimą į laisvę kalintys asmenys.
Alytuje kuriami pusiaukelės namai, skirtingai nei kitose šalies teritorijose, neturėtų sukelti vietos gyventojų nerimo dėl galimai padidėsiančio nusikalstamumo ar kitų rizikų. Minėti namai Dzūkijos sostinėje įsikurs ne naujoje miesto vietoje, o pataisos namų teritorijoje, Ulonų g. 8A.
„Pusiaukelės namams įengti paskyrėme mūsų administracijos pastato pirmąjį aukštą, buvusią posėdžių salę ir aplinkines patalpas“, – Alytausgidas.lt patvirtino tape pačiame pastate, aukštesniuose aukštuose, dirbantis Alytaus pataisos namų viršininkas Kęstutis Jasmontas. Jo žiniomis, projekto sumanytojai iš Norvegijos į minėtus namus investuos apie 70% reikiamų lėšų. Keturiems namams Lietuvoje norvegai yra paskyrę 5 mln. litų.
Pusiaukelės namuose prieš išėjimą į laisvę asmenys galės gyventi apie 3 kartus erdvesnėse patalpose, nei iki šiol. Į pusiaukelės namus nuteistieji pateks likus mėnesiui – pusei metų iki lygtinio paleidimo. Vidutiniškai Alytaus pataisos namuose vienam kalinčiam asmeniui tenka 3 kvadratiniai metrai, o pusiaukelės namuose bus skirta 10-15 kv. m. Minėtus namus padės prižiūrėti po keturis socialinius ir apsaugos, priežiūros specialistus. Vienas darbuotojas bus atsakingas už namų eksploatavimą ir veiklą.
K. Jasmonto teigimu, pusiaukelės namų gyventojams, kuriuos atrinks įkalinimo įstaigų administracija, bus skirti dviviečiai kambariai su buities, poilsio patalpomis. Į pusiaukelės namus nepaklius asmenys, kuriems teismas skyrė ilgesnę nei 10 metų laisvės atėmimo bausmę. Čia galės įsikurti asmenys, kurie, pasak projekto sumanytojų, „suvokė padaryto nusikaltimo žalą, yra pasirengę dirbti, mokytis ir grįžti į visavertį gyvenimą visuomenėje“.
Iš „zonos“ į pusiaukelės namus persikėlę asmenys galės mokytis, ieškotis darbo mieste, turėti pinigų ir ugdyti kitus socialinius įgūdžius, reikalingus tolesniam gyvenimui laisvėje. Į pusiaukelės namus, kur bus kontroliuojamas blaivumas, elgesys darbe, mokymo įstaigoje, asmenys turės grįžti kasdien. Planuojama, kad pusiaukelės namai Lietuvoje pradės veikti 2015 metų pabaigoje arba 2016 metų pradžioje.