Už savavališkai iškirstą daugiau nei trijų hektarų plotą Dzūkijos nacionaliniame parke gresia dviejų milijonų litų bauda. Milžinišką baudą, už padarytą žalą gamtai, pažeidėjas turės sumokėti pagal naujus neteisėtais kirtimais gamtai padarytos žalos atlyginimo įkainius, kurie įsigaliojo nuo šio mėnesio pradžios.
Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Alytaus teritorinio padalinio pareigūnai nustatė, kad be leidimo plynai nukirsta 3,2 hektaro pusamžio pušyno. Preliminariais duomenimis buvo iškirsta daugiau kaip 600 kubinių metrų medienos. Apmaudžiausia, kad niekas nepastebėjo, kaip buvo kertamas miškas ir išvežama mediena. Apsižiūrėta tik tada, kai atsivėrė plynė.
Anot Alytaus teritorinio padalinio vedėjo Gintauto Sventicko, miškas buvo iškirstas ir išvežtas itin įžūliai ir klastingai. „Pasidarbuota „profesionaliai“ – palikti bioįvairovės medžiai“, – teigė G. Sventickas. Miškininko nuomone, susidaro įspūdis, kad tie, kurie žymėjo medžius kirtimui, buvo įsitikinę, jog sutvarkyti visi reikalingi leidimai. Tačiau nacionaliniame parke plyni kirtimai draudžiami. Negalima šioje vietovėje daryti ir tarpinių kirtimų, nes miškas per retas.
„Visais atvejais, jei kertamas miškas, būtinas miškotvarkos projektas, kuris derinamas ir tvirtinamas Valstybinės miškų tarnybos“, – teigė G. Sventickas. Miškininkas pabrėžė, jog ir nuosavam miške savivaliauti nevalia. Be leidimo privačiame miške galima kirsti tik išvartas, sausus ir nulaužtus medžius.
Dėl neteisėto miško iškirtimo Varėnos rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas. G. Sventicko nuomone, iš pažeidėjo vargu ar pavyks išieškoti dviejų milijonų litų vertės baudą. Esą dažniausiai tokie žmonės, turto savo vardu turi labai mažai.
Justina Aleškevičiūtė,
Alytausgidas.lt