Birželio 3-6 dienomis Alytaus rajono savivaldybės delegacija dalyvavo INTERREG IV C programos projekto „Istoriniai objektai ir susijęs kraštovaizdis” tarptautinėje konferencijoje Koblence, Vokietijos Respublika. Kartu su daugiau kaip iš 10 valstybių šalių Austrijos, Ispanijos, Portugalijos, Italijos, Graikijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos, Didžiosios Britanijos, Slovėnijos dalyviais konferencijoje buvo pristatyti paveldo objektai, kraštovaizdžio tvarkymo planai, architektūriniai sprendiniai. Konferencijoje taip pat gausiai dalyvavo Vokietijos savivaldybių atstovai, paveldo apsaugos institucijų darbuotojai, ekspertai.
Alytaus rajono savivaldybės teritorija išsiskiria kultūros paveldo objektų gausa ir įvairove. Daugeliui kultūros paveldo objektų būdingas glaudus sąryšis su gamtiniu kraštovaizdžiu. Daugiau nei 400 objektų yra įrašyti į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą. Projektui „Istoriniai objektai ir susijęs kraštovaizdis” kaip gerosios praktikos pavyzdžiai yra pristatyti du Alytaus rajono objektai: Pivašiūnų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia kaip medinio paveldo objektas ir Žuvinto biosferos rezervatas, kuris yra Pasaulinio UNESCO programos „Žmogus ir biosfera” biosferos rezervatų tinklo dalis.
„Pivašiūnų bažnyčiai skiriamas didelis valstybės, savivaldybės ir bendruomenės dėmesys, siekiama aplinką pritaikyti piligrimams bei turistams, todėl investuojama į kraštovaizdžio ir infrastruktūros tvarkymą. Vien bažnyčios restauracijai jau investuota daugiau kaip 3 milijonai litų, šalia esančios infrastruktūros sutvarkymui: keliams, automobilių stovėjimo aikštelei, šaligatviams, gatvių apšvietimui, rekreacinei zonai, amatų centrui, skirta daugiau kaip 2 milijonai litų”,- sakė meras A. Vrubliauskas.
Alytaus rajono savivaldybės administracijos Ryšių su užsieniu ir investicijų skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskienė tarptautinės konferencijos dalyviams pristatė lankomiausius kultūros paveldo objektus Alytaus rajone. Pažymėjo, kad ypatingas dėmesys skiriamas medinio paveldo apsaugai ir restauravimo darbams, kalbėjo apie dalyvavimą tarptautiniuose projektuose bei jų naudą Alytaus rajonui. Įgyvendinant panašius projektus galima pasikeisti kitų Europos Sąjungos šalių patirtimi, siekiant išsaugoti kultūros paveldą kaimiškose vietovėse, ieškant finansavimo šaltinių, aktyviau įtraukti bendruomenės narius.
Tai pirmoji šio projekto tarptautinė konferencija. Regioninio lygmens konferencijos, siekiant pristatyti projektą jau buvo suorganizuotos Dikli, Latvijoje, Sarema saloje, Estijoje, Nympheo, Graikijoje.
Projektas įgyvendinamas pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo programą INTERREG IVC. Projekto metu bus keičiamasi patirtimi kultūros ir istorinio paveldo apsaugos srityse, rengiamos konferencijos, teminiai vizitai, studijuojami gerosios praktikos pavyzdžiai, rengiamos tarpregioninės darbo grupės, partnerių susitikimai. Svarbus projekto siekis yra sustiprinti regioninę ir vietos politiką, siekiant apsaugoti kultūros paveldą ir susijusį kraštovaizdį kaimo vietovėse. Dalyvavimas projekte suteiks galimybę įgyti vertingos patirties iš kitų projekte dalyvaujančių Europos miestų. Projekto įgyvendinimą finansuoja Europos regioninės plėtros fondas.
Daugiau informacijos apie projektą galima rasti interneto svetainėje: http://www.histcape.eu/