Prieš 20 metų, 1993-iaisiais, Lietuvos gyventojams pradėti masiškai išduoti Lietuvos Respublikos pasai. Taip jau sutapo, kad prieš dešimtmetį išduotos asmens tapatybės kortelės irgi tampa nebegaliojančios. Kad tokie asmens dokumentai netaptų trukdžiu tvarkant svarbius reikalus, pasirūpinti naujais prireiks per 400 tūkst. žmonių. Artėjant šiltajam sezonui, atostogų metui, didžiųjų šalies miestų migracijos skyriuose prognozuojamas žmonių antplūdis. Pasidomėjome, kokia darbų apimtis Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriuje.
Pagaminimas užtrunka ir mėnesį, ir dieną
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriaus viršininkas Vytautas Devyžis teigia, kad nusistovėjusią tvarką šiek tiek pakeitė pastarosiomis savaitėmis padidėjęs žmonių srautas. Pernai tokiu metu šeši skyriaus darbuotojai per dieną aptarnaudavo 70–80 piliečių, dabar atvyksta ir 150 žmonių.
„Šie metai išskirtiniai, daugeliui piliečių reikia keisti ne tik dvidešimt metų tarnavusius pasus, bet baigiasi ir 2003 metais pradėtų išduoti tapatybės kortelių, kurios galiojo dešimt metų, tarnavimo laikas. Jeigu Migracijos skyriuje turima įranga nesiožiuoja (sudėtingesnė linkusi taip elgtis), prašymo išduoti – pakeisti asmens dokumentą pateikimas užtrunka apie 10–15 minučių. Per tiek laiko pilietis aptarnaujamas, tai yra sutikrinami jo asmens duomenys pagrindiniame gyventojų registre bei kartotekose, nuskaitomi veido atvaizdas, pirštų atspaudai, parašas. Žmogus niekur nesiuntinėjamas, už paslaugą gali susimokėti vietoje grynaisiais ar banko kortele, be abejo, gali pasirinkti ir kitokį apmokėjimo variantą – pasinaudoti pašto ar bankų paslaugomis.
Nors prie kabinetų radosi eilių, atėjusieji ir juos aptarnaujantieji tolerantiški, rimtesnių nesusipratimų iki šiol neturėjome, didelių priekaištų taip pat neteko išgirsti“, – sako Migracijos skyriaus viršininkas V. Devyžis.
Atvykstantieji keisti savo asmens dokumentų neturėtų pamiršti atsinešti anksčiau išduoto, besikreipiantieji dėl pirmojo paso ar tapatybės kortelės išdavimo – gimimo liudijimo. Piliečiai, kuriems sukako 16 metų, pateikti prašymus dėl asmens dokumento išdavimo – keitimo gali vieni patys tik tais atvejais, jeigu jiems migracijos tarnybose jau yra buvę išduoti asmens dokumentai ir pagal juos įmanoma nustatyti asmens tapatybę. Jeigu to padaryti negalima arba kyla abejonių dėl asmens tapatybės, į Migracijos skyrių kartu su nepilnamečiu privalo atvykti vienas iš jo tėvų arba kitas teisėtas atstovas.
Piliečiams suteikta teisė rinktis asmens dokumentus – turėti asmens tapatybės kortelę arba pasą, arba abu. Asmens tapatybės kortelės kaina ją gaunant bendra tvarka yra 30 litų, įsigyjant per penkias darbo dienas – 70 litų, per vieną darbo dieną – 110 litų. Paso kaina jį gaunant bendra tvarka yra 150 litų, įsigyjant per penkias darbo dienas – 200 litų, per vieną darbo dieną – 250 litų.
Pagal Lietuvos Respublikos valstybės rinkliavų įstatymo 7 straipsnio nuostatas už paso bei asmens tapatybės kortelės išdavimą piliečiams, kuriems nesukako 18 metų, taip pat kuriems sukako senatvės pensijos amžius, valstybės rinkliavos dydis sumažinamas 50 proc. tik už vieno iš šių dokumentų pasirinktinai išdavimą – keitimą bendra tvarka. Minėta lengvata netaikoma už dokumentus, išduodamus skubos tvarka. Dokumentą išduodant skubos tvarka mokama visa kaina.
Su mobilia įranga atvykstama į namus
Dėl fizinės negalios ar neveiksnumo negalintys patys atvykti į migracijos tarnybas piliečiai per jų notariškai įgaliotus asmenis arba globėjus – rūpintojus gali pateikti prašymus dėl asmens dokumentų išdavimo – keitimo. Tais atvejais migracijos darbuotojai su specialia mobilia įranga vyksta pas neįgaliuosius. Šios paslaugos teikimas reikalauja kur kas daugiau darbo laiko, darbuotojų pastangų, papildomų transporto išlaidų, todėl prašoma šia paslauga naudotis atsakingai, nepiktnaudžiaujant, nes Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų aptarnaujamai teritorijai (Alytaus miesto, Alytaus rajono, Varėnos rajono, Lazdijų rajono, Prienų rajono, Birštono ir Druskininkų) – iš viso 190 tūkst. gyventojų – turimas tik vienas mobilios įrangos komplektas.
„Garbaus amžiaus piliečių bei neįgalių asmenų artimieji galėtų jiems padėti laiku pasirūpinti dėl asmens dokumentų išdavimo arba keitimo. Neturintis galiojančio asmens dokumento pilietis ne tik gali tapti administracinės teisės pažeidėju, bet ir neišvengiamai susidurs su kliūtimis kreipdamasis į notarą, bankus, sveikatos priežiūros įstaigas arba tvarkydamasis kitus savo reikalus valstybės ir savivaldos institucijose.
Dėl asmens dokumento pakeitimo reikėtų kreiptis prieš pasibaigiant dokumento galiojimo laikui arba, esant reikalui, dėl dokumento išdavimo, sukakus 16 metų, privaloma kreiptis per vieną mėnesį“, – primena Migracijos skyriaus vadovas.
Piliečiai gali pasinaudoti elektronine išankstine registracija, iš anksto užregistruoti ne tik save, bet ir vyresnius giminaičius ar bičiulius jiems patogiu laiku. Nors, kaip pastebi Migracijos skyriaus viršininkas, iki šiol šia galimybe naudojasi tik vienas kitas, daugumai priimtinesnis būdas tiesiog atvykti į Migracijos skyrių.
Dokumentų galiojimo terminai skirtingi
Sprendžiant, kokį dokumentą pasirinkti – pasą ar kortelę, svarbu žinoti apie skirtingas jų naudojimo galimybes. Asmens tapatybės kortelė funkcionalesnė elektroninėje erdvėje, tačiau jos galimybės ribojamos vykstant į užsienio šalis. Ji tinka keliaujant Europos Sąjungos valstybėse ir Šengeno erdvėje, o keliaujant į kitas šalis, kurios nėra atsiuntusios pranešimų, jog pripažįsta Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybės kortelę kelionės dokumentu, reikalingas Lietuvos Respublikos pasas. Galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą privalo turėti kiekvienas 16 metų sulaukęs pilietis.
Išduotų asmens dokumentų galiojimo terminai yra skirtingi. Vaikui iki 5 metų išduotas dokumentas galioja dvejus metus nuo dokumente nurodytos išdavimo datos, nuo 5 iki 16 metų – penkerius metus, vyresniems – dešimt metų. Piliečio pageidavimu asmens tapatybės kortelė gali būti keičiama likus metams iki jos galiojimo laiko pabaigos.
Praradusieji asmens tapatybės kortelę ar pasą privalo apie tai raštu pranešti bet kuriai policijos įstaigai ar migracijos tarnybai. Netekus dokumento kitoje šalyje būtina apie tai pranešti konsulinei įstaigai užsienio valstybėje.
Ar kaip nors bus baudžiami tie, kurie pamirš ar dėl kitų priežasčių ne laiku atvyks pasikeisti asmens dokumentų? „Išsiaiškinus aplinkybes ir nenustačius baustino aplaidumo ar neatsakingumo, piliečiams administracinė atsakomybė nebūna taikoma“, – patikino Alytaus migracijos skyriaus vadovas V. Devyžis.