Alytaus rajono savivaldybės vadovai dar kartą sukvietė rajono daugiabučių namų atstovus pasikalbėti apie bendrijų steigimą, asbesto turinčių stogų keitimą ir daugiabučių renovaciją. Susirinkimas vyko Alytaus rajono savivaldybėje.
„Šios susirinkimo tikslas – paskatinti steigti daugiabučių namų bendrijas rajone, priešingu atveju įstatymai mus įpareigoja skelbti konkursą dėl administratoriaus parinkimo, kuris už administravimą ims mokestį,” – į susirinkusiuosius kreipėsi rajono meras Algirdas Vrubliauskas. Jis priminė, kad Alytaus rajono savivaldybė yra viena paskutiniųjų savivaldybių šalyje, kurios teritorijoje nėra administratoriaus ir pabrėžė, kad gyventojams naudingiau sukurti bendriją nei turėti administratorių. „Daugiabutis namas yra privati valda, čia gyvenantis žmogus yra atsakingas už savo gyvenamąją aplinką”,- kalbėjo rajono vadovas.
Namo gyventojai gali sukurti bendriją arba sudaryti jungtinės veiklos sutartį. Bendrijos įkūrimo išlaidas, kurios prasideda nuo 500 Lt finansuoja savivaldybė, bendriją įkurti gali 51 proc. namo gyventojų, sprendimai priimami nutarus daugiau nei pusei jų. Jungtinę veiklos sutartį turi pasirašyti visi namo gyventojai. Bent vienam pardavus butą, su naujuoju savininku jungtinės veiklos sutartį iš naujo turi pasirašyti visi daugiabučio namo gyventojai.
Pasak mero patarėjo Vytauto Mikelionio, gyventojai bendrijas gali įkurti iki administratoriaus konkurso procedūros pabaigos. „Alytaus rajone yra 141 daugiabutis, įkurta 13 bendrijų, sudaryta 12 jungtinės veiklos sutarčių”,- sakė V. Mikelionis.
Bendrijai steigti šaukiamas steigiamasis susirinkimas, į kurį savivaldybės administracijos direktorius deleguoja savo įgaliotą atstovą. Šis susirinkimas yra teisėtas kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė namo patalpų savininkų. Steigiamasis susirinkimas priima nutarimą įsteigti bendriją ir patvirtina jos įstatus, kurių projektą rengia ir pateikia bendrijos steigimo iniciatoriai. Už bendrijos steigimą steigiamajame susirinkime turi balsuoti daugiau kaip pusė dalyvaujančių namo patalpų savininkų. Užpildoma steigiamojo susirinkimo protokolo forma.
Bendrija turi būti registruojama juridinių asmenų registre, jai registruoti pateikiamas prašymas, steigiamojo susirinkimo protokolas, dalyvavusių steigiamajame susirinkime patalpų savininkų pasirašytas sąrašas ir bendrijos įstatai. Bendriją galima įregistruoti kaip paramos gavėją, tada namo gyventojai 2 proc. galės skirti bendrijai. Aukščiausi bendrijos valdymo organai – gyventojų susirinkimas ir valdyba (bendrijos pirmininkas). Bendrija turi savo atsiskaitomąją sąskaitą banke ir antspaudą.
Daugiabučių namų modernizavimo programą pristatė Būsto urbanistinės plėtros agentūros atstovė Rasa Bazarauskienė. „Gyventojams suteikiamas lengvatinis 3 proc. kreditas su fiksuotomis palūkanomis, numatytos kompensacijos nepasiturinčioms šeimoms, vienišiems asmenims,” – sakė agentūros atstovė. Ji priminė, kad Alytaus rajone renovuotas tik vienas daugiabutis namas Simne. „Namo gyventojai džiaugiasi, kad už šildymą jiems reikia mokėti perpus mažiau”, – pažymėjo R. Bazarauskienė. Pasak jos, namo bendrijai nusprendus renovuoti daugiabutį, pati bendrija skelbia viešuosius pirkimus, prižiūri renovacijos darbus.
Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius priminė, kad iki kovo 30 d. priimamos paraiškos paramai gauti pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintą Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra” veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas”. Alytaus apskrityje pateiktos 52 paraiškos, Alytaus rajono gyventojai pateikė 28 paraiškas. Tie asmenys, kurie neseniai pasikeitė stogus, programoje dalyvauti negali. Paraiškos priimamos Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento Teritorinio paramos administravimo skyriuje, adresu: Tvirtovės g.1/Naujoji g. 2, Alytus, tel. (8 315) 56 795. Rajono seniūnijose ir savivaldybėje esantys Žemės ūkio skyriaus darbuotojai konsultuoja ir padeda užpildyti paraiškas paramai gauti.
„Kreiptis dėl paramos gali kaimo gyventojai, ne mažiau kaip penkerius metus gyvenę kaime. Bus kompensuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų. Prašoma paramos suma negali viršyti maksimalios paramos sumos, t. y. 10 000 Lt”,- sakė S. Supranavičius. Jis priminė, kad perkant medžiagas už jas būtina atsiskaityti tik bankiniu pavedimu.