Penktadienis, gruodžio 15, 2017
Pradžia Dzūkija Alytus I Alytaus aikštė – su bunkeriu („narvu“), obelisku ar kareiviu („begalviu“)? (ATNAUJINTA....

I Alytaus aikštė – su bunkeriu („narvu“), obelisku ar kareiviu („begalviu“)? (ATNAUJINTA. VIDEO)

5

Alytuje baigėsi paminklo Dainavos apygardos partizanams sukūrimo konkursas. Jo metu autoriai vertinimo komisijai pateikė 6 paminklo projektus. Susumavus konkurso rezultatus paaiškėjo, kad 1-oji vieta atiteko BUNKERIUI:

Apžiūrėti konkursui pateiktus projektus Alytaus miesto gyventojai gali užsukę į Alytaus kraštotyros muziejų. Paminklo Dainavos apygardos 1944–1953 m. partizanams projektinės dokumentacijos parengimo ir projekto vykdymo pirkimo komisija dviem geriausių darbų autoriams planuoja įteikti po 2 tūkstančius eurų premijas, trečios vietos laimėtojo laukia 1 tūkstančio eurų prizas.

Kam konkrečiai atiteks šie piniginiai prizai, paaiškės spalio 11 d. atplėšus vokus ir paskelbus projektų autorius. Dainavos apygardos partizanams skirto paminklo statybas finansuos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, šiam paminklui skyręs 60 tūkst. eurų.

Paminklas Pirmojo Alytaus aikštėje turėtų iškilti 2019 m.

ATNAUJINTA

Asociacijos „I Alytus“, Pirmojo Alytaus gyventojų ir šioje miesto dalyje dirbančiųjų, besimokančiųjų, studijuojančiųjų peticija 

Už I Alytaus aikštę ir jos išsaugojimą!

Mes, Pirmojo Alytaus gyventojai, čia veikiančių įstaigų, įmonių darbuotojai, mylime savo kraštą ir juo didžiuojamės. Šiemet sukanka 640 metų, kai ši miesto dalis pirmą kartą oficialiai paminėta istorijos šaltiniuose, todėl didžiuojamės ir tuo, kad gyvename istorinėje vietoje – šalia miesto lopšio (piliakalnio ir pirmosios gyvenvietės) bei turime Pirmojo Alytaus aikštę su čia buvusia pirma miesto Rotuše.

Po paskutinės renovacijos, Europos sąjungos ir miesto biudžetui kainavusios milijonus eurų, Pirmojo Alytaus aikštės landšaftą paženklino piliakalnių idėja, o ši miesto erdvė simboliškai įprasmino ne tik abiejų Nemuno krantų Alytaus, bet ir Lietuvos 1000-metę istoriją. Ją patvirtino ir archeologų radiniai, patvirtinę išskirtinę Alytaus pradžios ir jo aikštės istoriją. Todėl tvirtai PAREIŠKIAME, kad norime ir sieksime, kad Pirmojo Alytaus aikštė ir ateityje būtų skirta miesto istorijos įamžinimui, čia būtų rastas būdas savitai priminti miesto istorijos pradžią – senąją Rotušę, buvusią pirmąją Turgaus aikštę, šalia esančius Dzūkijos sostinėje seniausius, jau 500 metų skaičiuojančius rūsius, šiemet 101 metus mininčią pirmąją lietuvišką Alytaus mokyklą ir kt.

INFORMUOJAME, kad gyventojams, įstaigų darbuotojams, jų bendruomenėms didelį nerimą kelia sumanymas Pirmojo Alytaus aikštėje įprasminti Dainavos apygardos partizanų atminimą. Mes – už Lietuvos partizanų, kaip šalies istorijos dalies, įamžinimą, tačiau manome, kad toks paminklas neturėtų būti statomas vietoje, kurioje nevyko kovos, nėra palaidojimų. Argi neturėtų paminklas Dainavos apygardos partizanams stovėti toje istorinėje vietoje, kuri atspindi 60-70 metų senumo įvykius, kur partizanai gyveno, kovojo, buvo palaidoti?

Mes, Pirmojo Alytaus bendruomenės nariai, ne kartą viešai, taip pat ir Alytaus miesto savivaldybės darbo grupių posėdžiuose siūlėme neskubėti įamžinti Dainavos apygardos partizanų atminimo istorinėje Pirmojo Alytaus aikštėje. Tačiau nesulaukėme jokių konkrečių argumentų, kodėl pasirinkta būtent ši miesto erdvė, išskyrus tai, kad „taip reikia ir… kad įsisavinti dešimtis tūkstančių eurų – svarbiau nei gyventojų nuomonė…“.

Paminklo Dainavos apygardos partizanams idėjų konkursas patvirtino, kad, deja, buvome teisūs. Todėl PRAŠOME dar kartą atsakingai, nešališkai peržiūrėti ir įvertinti konkursui pateiktas paminklo idėjas ir, esant galimybėms – konkursantų siūlomus sprendinius adaptuoti tinkamoms, su partizanų veikla 1944-1953 m. susijusioms, galbūt naujų sprendimų, sutvarkymo reikalaujančioms, o ne sukultūrintoms ir jau estetizuotoms erdvėms Alytuje.

Aikštėje tebestovi monumento sovietmečio partizanams dalis

SIŪLOME pripažinti, kad Pirmojo Alytaus aikštė turėtų įprasminti ne epizodinę, koks pokario laikotarpis bebūtų svarbus žvelgiant iš šiandienos perspektyvų, o ilgalaikę Pirmojo Alytaus ir visos Dzūkijos sostinės, jos gyvenvietės atsiradimo, pirmųjų savivaldų istoriją. Taip pat ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad, paviešinus Dainavos apygardos partizanų paminklo konkursui pateiktas vizualizacijas, sunerimo ne vienas pirmalytiškis – vietos gyventojai niekieno neraginti kone vienu balsu pasisakė prieš siūlomą pamėgtos istorinės erdvės sudarkymą.

Kai kurių konkurso dalyvių siūlymai galbūt yra meniški ir profesionaliai įprasminti, tačiau primena tokius pat sovietinius laikus ir metodus, kai aikštei taip pat nenatūraliai buvo „priklijuotas“ pavadinimas „Tarybų aikštė“, o joje iki šių dienų tebestovi… monumento sovietmečio partizanams dalis (arčiau vaikų darželio teritorijos ir fontano). Gerbiamieji, konkurso rengėjai, jo dalyviai, iniciatoriai, rėmėjaiKVIEČIAME susimąstyti, ar pagrindinė dešiniakrančio Alytaus vieša erdvė yra tikrai tinkama epizodinių laikmečių, skirtingų sampratų ideologijų sankirtai ar netgi savotiškam politiniam revanšizmui?

Mielieji menininkai, ekspertai – vyresnieji I Alytaus gyventojai yra daug matę, patyrę, tačiau KREIPIAMĖS į jus prašydami eksperimentiniais, neaiškios estetikos ir paskirties kūriniais nešiurpinti bent mūsų vaikų ir jaunimo – juk aikštė ribojasi su mūsų miesto dalyje vieninteliu „Nykštuko“ lopšeliu-darželiu, šalia veikia vienintelė mokykla Piliakalnio progimnazija ir šalyje bene didžiausi Alytaus vaikų globos namai. „Narvai“, „begalviai“ ir kiti neaiškios meninės koncepcijos bei vertės, socialinį konfliktą provokuojantys simboliai, deja, neturi galimybių tapti ir solidžia reprezentacine Pirmojo ir viso Alytaus vizitine kortele mūsų užsieniečiams, kurių bendruomenė savo studijoms ir gyvenimui Europoje pasirinko šalia aikštės esančią aukštąją mokyklą Alytaus kolegiją, tokia „skulptūra“ ar jų „ansamblis“ greičiausiai pajuokos objektu taptų ir tarp turistų, kurie I Alytaus aikštę mato vykdami Šv. Jokūbo keliu ar sukdami prie Alytaus piliakalnio ir naujojo, Lietuvoje aukščiausio pėsčiųjų tilto.

Miesto vadovų ir Alytaus miesto savivaldybės tarybos narių bei kitų specialistų, susijusių asmenų ir jų grupių PRAŠOME – palikite istorinę aikštę miestelėnams ir  šimtametei, tūkstantmetei Alytaus miesto istorijai, o 1944-1953 m. partizanus pagerbkime tam tinkamoje, su rezistencija susijusioje, su esamais architektūriniais sprendiniais ir meniniais sprendimais nedisonuojančioje Dzūkijos sostinės vietoje.

Iki spalio 11 dienos 11 valandos peticiją galima pasirašyti ČIA.

Komentuoti

5 Komentarai

  1. Toks statinys su užrakinamomis dėžutėmis tiktų kapinėse sudėti urnomis. Negąsdinkite mažų vaikų, kurie lanko darželį, žaidžia aikštėje. Tegul autorius pasistato tą dėžę Vilniuje, savo valdoje. Dar krūvą pinigų gaus?
    Nereikia darkyti Alytaus tokiu vaizdu- kūriniu.

  2. Tokiam narve kaimieciai kiaules i turgu vezdavo ,cia gal ir yra meninko paslepta vizija ,tai but ir tinkama vieta buvusioj turgaus aikstej

  3. Tokiam narve kaimieciai kiaules i turgu vezdavo ,cia gal ir yra meninko paslepta vizija ,tai but ir tinkama vieta buvusioj turgaus aikstej

  4. Čia kažkoks košmaras, o ne skulptūros. Tai šiuolaikinio “meno”nusipezėjimai. Geležinį ąžuolą geriau dar vieną kalviai nukaltų,kuris stovi žiede link pirmojo Alytaus.

  5. Man irgi nepatinka, kad ten paminkla partizanams norima statyt.. erdve kaip ir laisvalaikio, linksmo praleidimo budo, o cia staiga taptu rimties, pagerbimo vieta. Nors gyvenu ne I Alytuje, o Alytuje, bet vistiek.

PALIK KOMENTARĄ

Please enter your comment!
Please enter your name here