Pirmadienis, balandžio 23, 2018
Pradžia Dzūkija Alytaus rajonas Daugiškiai diskutavo su Liudu Mažyliu ir atidengė paminklą

Daugiškiai diskutavo su Liudu Mažyliu ir atidengė paminklą

1
Atminimo ženklo autorius – skulptorius Jonas Jagėla

Daugų (Alytaus r.) Turgaus aikštėje iškilmingai atidengtas, pašventintas ir visuomenei pristatytas atminimo ženklas, skirtas niekintiems partizanams pagerbti ir prisiminti.

„Ypatinga pagarba tiems, kurie vedini laisvės troškimo, gynė laisvę ir atidavė tai, kas žmogui brangiausia – savo gyvybę“, – sakė profesorius, Vasario 16-osios akto atradėjas Liudas Mažylis, kuris su daugiškiais Alytaus rajono meno ir sporto mokykloje diskutavo apie Lietuvos valstybės atkūrimo aktą.

Kad mūsų kraštas seniai vertas paminklo už didelius partizanų žygius, pažymi ir Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

„Jų atminimas turi būti įprasmintas ir pagerbtas. Paminklinio ženklo atidengimas Dauguose yra svarbus įvykis visam Alytaus rajonui“, – sakė meras.

L. Mažylis bendrauja su daugiškiais

Rezistencinis pasipriešinimas Daugų krašte buvo labai stiprus. Čia veikė dviejų rinktinių – Geležinio Vilko ir Kazimieraičio – partizanai.

Seimo narys Laurynas Kasčiūnas pasidžiaugė, kad šio ženklo, skirto partizanams pagerbti, atsiradimas yra bendras Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro, Alytaus rajono savivaldybės, Daugų bendruomenės kultūros klubo „Kitaip“ darbas. „Istorinė atmintis Dzūkijos krašte – gyva“, – tvirtino Seimo narys.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė  perskaitė 1944–1949 m. laikotarpiu Daugų aikštėje niekintų partizanų vardus ir pavardes. „Maža šalis išliko dėka žmonių, kurie aukojosi dėl laisvės. Jie – mūsų laisvės šaukliai“, – įsitikinusi direktorė.

Paminklą pašventinęs monsinjoras Juozapas Dabravolskas pasidalijo prisiminimais apie skaudžius partizanų likimus.

Prie ženklo, skirto partizanams pagerbti, padėtos gėlės. Žuvę už Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę pagerbti tylos minute.

Atminimo ženklo autorius – skulptorius Jonas Jagėla. Ženklas yra 1 metro 70 centimetrų aukščio, pagamintas iš granito.

Žuvusiems partizanams dainas skyrė Alytaus rajono meno ir sporto mokyklos ir Alytaus suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos jungtinis moterų vokalinis ansamblis „Gaja“.

Tipiniai atminimo ženklai  statomi partizanų žuvimo, užkasimo, gimtosiose sodybose ir kitose vietose. 1999–2015 m. pastatyti 341 tipiniai atminimo ženklai. Darbai buvo tęsiami 2016 m.

Daugai yra šeštoji vieta, kurioje šiais metais pastatytas tipinis atminimo ženklas partizanams.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

1 komentaras

  1. Sunku skaityti tekstą su tiek netikslios informacijos. Visų pirma, atminimo ženklą inicijavo ir visą juodą darbą padarė Kultūros klubas “Kitaip” (ir joks ne bendruomenės klubas). Surašytos visos pavardės, bet pagrindinės pavardės nėra. Ir tai nebuvo bendras darbas – viskas, ko reikėjo iš savivaldybės, tai leidimas pastatyti paminklą. O jo išdavimas vietoj kelių dienų truko mėnesius, dešimtis skambučių ir raginimų… Nereikėtų Daugų paminkliuko vadinti tipiniu, nes tipiniai atminimo ženklai nėra statomi iš granito. Būtina pataisyti informaciją ir apie partizanų rinktines – ji labai klaidinanti ir netiksli. Cituojami mero žodžiai dėl to, kad Daugai seniai verti paminklo, o juk pats meras yra pasirašęs popierius dėl to, kad to didesnio paminklo – paminklo Dainavos apygardai, kurio Daugai tikrai verti, čia nebūtų. Būtent dėl to klubas “Kitaip” ir ėmėsi iniciatyvos, kad čia būtų nors toks paguodos paminklėlis.
    P.S. Atrodo, kad už pinigus rajono žiniasklaida gali skleisti bet ką, netgi tai, kas yra akivaizdžiai melaginga.

PALIK KOMENTARĄ

Please enter your comment!
Please enter your name here